Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Consum Jeep WJ

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Consum Jeep WJ

Salutare tuturor.
    Un amic intentioneaza in viitorul apropiat sa achizitioneze primul sau 4x4,in lista lui sunt cateva SUV-uri potente,iar in capat de lista se afla GC WJ. Acum discutiile pe forumuri legate de subiectul "consum mediu" sunt o multitudine si impartite.
    Intrebarea mea:in afara informatiei asimilata deja de pe www.thecaryoudrive.com,mi se poate spune punctual de catre proprietarii actuali sau fosti proprietari detaliile legate despre consumurile reale in regim urban,extra si mixt la motorizarile Jeep WJ 2.7 diesel,4.0 GPL si 4.7 GPL?

Multumesc.

P.S.:amicul meu este interesat de consumul in regim normal de uzura,fara modificari aduse,de genul anvelope mai mari decat cele date de producator,resoftari in cazul motoarelor diesel,etc.
    Ultima editare de filip2010; 28.nov.2017, 22:38.
    Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !

Re: Jeep WJ

Pentru diesel gasesti foarte multe date pe spritmonitor.de. Probabil ca si pentru benzinare sunt date suficiente.

Personal, cu 2.7, masurat din plin in plin:
    Oras, drumuri scurte: 13 L / 100 km
    Media pe ultimii 44.000 km: 10.35 L / 100 km
    Pe autostrada, la viteza de 95-100km/h: 8.1 L / 100km, verificat in mai multe randuri
    Record pe autostrada cu ceva modificari aerodinamice: 6.89 L / 100 km

Pe drumuri nationale cu pante, depasiri, limite de viteza etc ma astept sa fie aproape de medie.
    Ultima editare de ssrli; 29.nov.2017, 11:00.
    '02 WG CRD - EGR delete
    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

multumesc ssrli

Din cate am citit pe diferite forumuri,oare costul per 100 km e mai mic in cazul GPL?
      Posibil sa fie real un consum urban (Targoviste mai exact) de 18% la motorizarea 4.7,mers moderat,masina stock,fara lucruri grele inutile in portbagaj?
      Fiindca 18 litri x 2.3 ron = 41.4 ron : 5.3 ron litrul de benzina = inseamna un consum urban de 7.8% ?

Consum de 18% in regim urban ptr o masina de aproape 2 tone cu 8 copii la masa,care merge permanent in 4x4 mi se pare nitel cam...spre Petre Ispirescu.

Comentariu

consumul asta de 17.5-18 l GPL il am eu in Brasov ....dar la un WJ cu mot de 4.0.....la 4.7 toate sunt in jur de 20...24 de l

Comentariu

Da,indiferent de 19 sau 24,convertand din gaz in benzina inseseamna 8.5-10% urban,ceea ce este mai mult decat decent.
          Diferenta mare intre diesel si GPL nu mi se pare mare,in schimb cred ca se face simtita in cazul unui rulaj de 2-3000 km lunar,din care se pot scade lejer costurile reviziilor la motor (ulei,filtre,bujii) mai dese in cazul gazului comparativ cu frecventa la motoarele diesel.
          Una peste alta,din punctul meu de vedere,balanta se inclina usor in favorea GPL cand vine vorba de pret / 100 km.

Comentariu

Diesel tocmai a zis ca ii consuma 13 in oras, dar depinde de oras, ca in Bucuresti as zice un 15.
            Cat despre 4.7 benzina, mie imi consuma in Bucuresti 25 27 30 de gaz. Fa tu socotelile.
            Nu exista 18 consum urban la 4.7 benzina. Crede-ma ca iti zic pe cuvant in 4 ani de utilizare.
            Extraurban pe gaz imi lua 17 litri la 130 la ora pe pilot pe autostrada.
            Din punctul meu de vedere Gpl-ul este mult mai rentabil daca mergi mult extraurban. Poti avea viteze mari cu consum mai mic decat la diesel. Cu siguranta un 2.7 crd consuma la 130 spre 12. Zic si eu, poate sa ne confirme posesorii.
            Daca vrei sa mergi si tu fara sa stai cu grija consumului, atunci Gpl pe 4.7. Poti sa mergi chiar alert si tot iesi cu consum mai mic decat cu un diesel cu care mergi "la consum".
            Plus ca pe asfalt nu sufera comparatie dpdv al performantelor 4.7-le cu 2.7 dieselul.
            Eu am fost de cateva ori la schi in Austria si am mers si cu 170 180 pe autostrada si pe dn-uri faci depasiri absolut lejer, fara stres. Depinde ce iti doresti sa faci cu masina. Aici se poate polemiza la nesfarsit.

Comentariu

Din proprie experienta pot adauga urmatoarele:majoritatea motoarelor ce consuma gpl au un consum putin mai ridicat (10-15% in plus) fata de benzina,dar tinand cont ca pretul gazului reprezinta 40-45% din valoarea benzinei,rezulta un consum mai scazut cu 40% fata de benzina...in cazul Jeep WJ amicul tau o sa mearga cu un consum decent. Fiindca sunt suficienti cai putere la peda,nu cred ca este important daca se pierd 10-20% din ei sau din cuplu...dar asta e alta discutie.
              Din punctul meu de vedere un auto cu GPL merita doar daca se merge la drum lung nu ptr naveta in oras.
              Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Comentariu

Daca consumul e prima grija ii recomand posibilului cumparator sa se orienteze catre un turism sau un suv mai modern si mai usor. 4x4 greu/vechi si consum mic e cam contradictie...
                www.georgei23.com

Comentariu

Postat în original de georgei23 Vezi post
                  Daca consumul e prima grija ii recomand posibilului cumparator sa se orienteze catre un turism sau un suv mai modern si mai usor. 4x4 greu/vechi si consum mic e cam contradictie...
                  Am scris la inceput ca exista o lista,iar in capat se afla WJ.Cred ca QuadraDrive si confortul sunt printre motivele principale.El este curios in ceea ce priveste consumul la acest model,intre tipurile de motorizari.Crede-ma pe cuvant,prima lui grija nu sunt banii de combustibil,era doar un fapt ce dorea sa il afle.
                  Ca sa fac o mica paranteza,in curtea lui pe langa un turism mai exista inca un 4x4 pe care nu vrea sa il zgarie in peripetiile lui legate de pasiunea pe care o dezvolta aproape in fiecare sfarsit de saptamana si concedii.
                  Ultima editare de filip2010; 01.dec.2017, 00:45.

Comentariu

In principiu o idee s-a cam conturat asupra discutiei motorina vs GPL.
                    Ideea de 18% urban ptr 4.7 e data la vrajeala,ptr a creste sansele vanzarii "gipanului",iar ptr asta multumesc colegilor care au intarit ceea ce si mie mi se parea putin cam eronat. Drept urmare decizia este luata:urmeaza achizitionarea unui WJ,urmeaza sa lansez un anunt la rubrica dedicata.
                    In caz ca discutia se doreste a mai fi continuata,poate ramane deschisa,in caz contrar,rog un administrator sa inchida.

Multumesc ,ssrli,Marius,Florin si celorlalti participanti la discutie.

Comentariu

Re: Consum Jeep WJ

Sper că nu strică inca o parere.Ca posesor de 4,7 in ultimi 4 ani(varianta de 223 cp) din cate stiu sunt vreo 4 variante62,164,167 si190kw.Am parcurs cu el pe Gpl peste 50 mii de Km,am consum de 22.

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                        ...Eu am fost de cateva ori la schi in Austria si am mers si cu 170 180 pe autostrada si pe dn-uri faci depasiri absolut lejer, fara stres. Depinde ce iti doresti sa faci cu masina...
                        Eu am fost mai nesanatos ca tine, am dus-o la limita ei, adica 215 km/h, acolo unde este limitata electronic. Chiar si acum, la 17 ani de cand s-a nascut masina, am mers pe autostrada Bucuresti- Pitesti cu viteza maxima. Nu aruncati cu pietre in mine.

Am sa va spun o mica poveste cum m-am hotarat sa pun GPL pe masina. Masina am cumparat-o de noua si in primii 7 ani am mers pe benzina. Consumul il stiam, cel afisat din consola de pe plafon, adica 23-24 %.

Un prieten de-al meu cu un toyota yaris (ecologist prin convigere) a insistat sa-mi faca consumul la masina. Tot acesta mi-a spus ca daca trec masina pe GPL, din diferenta de cost combustibil pot manca o masa la restaurant (o friptura si o bere). Traseul era Bucuresti-Poiana Brasov. Dupa ce am trecut pe GPL am constatat ca a avut dreptate.

Referitor la comparatia dintre un motor 4.7 benzina si 2.7 diesel diferentele sunt mari. Pot emite o parere competenta pentru ca eu merg cu ambele motoare (motorul 2.7 diesel este pe un mercedes E class CDI, acelasi de pe CRD). La plecarea de pe loc motorul pe benzina este superior, la depasiri timpul de reactie este mai rapid, senzatiile sunt mai mari la motorul pe benzina. De multe ori am spus atunci cand eram cu mercedesul CDI '' daca eram cu jeep-ul il faceam pe asta''.

Jeep-ul GC 4.7 mi-a oferit multe satisfactii dar in ceea ce priveste costuri lasa de dorit. Nu vreu sa ma laud dar pe langa acesta mai am si alte masini care nu cer bani. Ultima investitie in Nissan a fost acum un an, si asta ca am vrut eu sa o fac si nu pentru ca a cerut-o masina. Jeep-ul GC 4.7 o cere mereu. Cred ca tine de fiabilitate. Daca scap de JGC (nu vreu sa zic ca-l vand ca este o masina veche) nu ma mai intorc niciodata la aceasta marca (din multe motive pertinente).
                        Ultima editare de Astral; 02.dec.2017, 16:48.

Comentariu

Postat în original de octaviannus Vezi post

Jeep-ul GC 4.7 mi-a oferit multe satisfactii dar in ceea ce priveste costuri lasa de dorit. Nu vreu sa ma laud dar pe langa acesta mai am si alte masini care nu cer bani. Ultima investitie in Nissan a fost acum un an, si asta ca am vrut eu sa o fac si nu pentru ca a cerut-o masina. Jeep-ul GC 4.7 o cere mereu. Cred ca tine de fiabilitate. Daca scap de JGC (nu vreu sa zic ca-l vand ca este o masina veche) nu ma mai intorc niciodata la aceasta marca (din multe motive pertinente).
                          +1. Aceeasi parere o am si eu, doar ca varianta este 2,7 CRD.

Este o masina foooarte misto dar are nevoie de atentie constanta si bibilit. Partea cu banii era putin irelevanta si mie nu mi se parea sincer foarte scump sau costisitor (nu stiu daca imi permit sau nu si oricum iarasi este irelevant), dar timpul pt bibilit, aici era buba.

Numai amintiri si experiente placute dar nu m-as mai intoarce. Este ca o amanta care cere atentie, timp si chiar bani....si imediat dupa, iarasi timp, bibileli,atentie....
                          Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                          Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Susțin aspectele mai sus menționate.
                            Consum de 6.8 am avut și eu extraurban și după ce am scos catalizatorul aproximativ 11% urban aferent orașului Ploiești. Mașina era standard. Am avut-o timp de 3 ani și mi-a plăcut și să o utilizez și să lucrez la ea, dar....nu m-aș mai întoarce, in principal din cauza suspensiei. Poate o bara stabilizatoare mai groasa pe spate...
                            La un moment dat am avut 4 amortizoare pe spate(2 noi și 2 cam uzate)....nu se mai înclina și nici nu mai sarea de spate. Dar, trebuia înălțată...sau cele 2 adăugate sa fi fost mai scurte puțin.
                            Sau gaz pe 4.7...ca senzații nu suferă comparație. Și cu remorca încărcată, trăgea bine.
                            Parcă am văzut gaz-2,3 și benzină 5,3...

Comentariu

Postat în original de alex_man Vezi post
                              Susțin aspectele mai sus menționate.
                              Consum de 6.8 am avut și eu extraurban și după ce am scos catalizatorul aproximativ 11% urban aferent orașului Ploiești. Mașina era standard. Am avut-o timp de 3 ani și mi-a plăcut și să o utilizez și să lucrez la ea, dar....nu m-aș mai întoarce, in principal din cauza suspensiei. Poate o bara stabilizatoare mai groasa pe spate...
                              La un moment dat am avut 4 amortizoare pe spate(2 noi și 2 cam uzate)....nu se mai înclina și nici nu mai sarea de spate. Dar, trebuia înălțată...sau cele 2 adăugate sa fi fost mai scurte puțin.
                              Sau gaz pe 4.7...ca senzații nu suferă comparație. Și cu remorca încărcată, trăgea bine.
                              Parcă am văzut gaz-2,3 și benzină 5,3...
                              Te rog frumos sa fii un pic mai explicit:tu despre ce masina vorbesti cu consum de 6.8 extra si 11 urban? Sau tu ai facut direct conversia consumului din gaz in benzina?

Comentariu

Procesare...
                              X