Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jeep Grand Cherokee - 2004, 4.0 Benzina - AIRBAG

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Jeep Grand Cherokee - 2004, 4.0 Benzina - AIRBAG

Salutari ! Am un JEEP GC WJ din 2004, 4.0 Benzina. Pe langa celelalte probleme, mai una cu Airbag-ul. Am cautat pe forum si nu am gasit nimic si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta voi.

Am martorul de Airbag aprins. Am fost cu ea la Auto Italia, diagnoza, sters erori, a disparut. Pentru vreo 2 luni, dupa care se aprindea intermitent dupa care iar a ramas aprins.

Masina a avut un accident acum multi ani. ( As zice cam vreo 10 ) Ideea e ca atunci nu au sarit airbagurile, deci nu s-a umblat la ea sa zici ca nu au fost puse altele sau alte jmenarii.

Acum, eu am citit pe net despre problema asta si multi zic ca este " Clockspring"-ul care face problema asta. Doar ca atunci cand asta e de vina, nu-ti mai merge Cruise-ul, comenzile pe volan sau ce alte chestii mai ai pe volan. Chestie care la mine nu se manifesta. Mie-mi merg toate.

Intrebarile mele sunt:

- A mai dat cineva peste asta ? Stie ce ar trebui verificat ?
    - Puteti sa ma indreptati catre service-ul care a facut asta ?

Multumesc anticipat si scuze daca mai exista thread-ul asta pe undeva, eu nu am fost in stare sa il gasesc.

O seara buna !

Re: Jeep Grand Cherokee - 2004, 4.0 Benzina - AIRBAG

Prin spira de la volan trec mai multe circuite, cele mentionate de tine.
    Nu este obligatoriu sa fie intrerupte toate, poate fi intrerupt un singur circuit (poate chiar cel de la airbag), mai multe, sau toate, faptul ca restul merg nu este o garantie ca spirala este buna.
    Sunt mai multe variante, fa o diagnoza si vezi ce eroare rezulta, de care natura, pe care airbag, este mai concludent asa.
    Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Re: Jeep Grand Cherokee - 2004, 4.0 Benzina - AIRBAG

E clockspringul vietii, de vina. Poti verifica decupland airbagul de pe volan si decupland mufa de sub volan, pui aparatul de masura pe fiecare piciorus in parte (din mufa de sub volan respectiv mufa unde intra airbagul in volan) si vezi daca ai continuitate... Atentie ca e indicat sa decuplezi si sa cuplezi airbagul cu borna de pe baterie luata, sa nu fie surpriza sa sara airbagul...

LE: inainte de a face verificarea cu aparatul, invarte de volan maxim dreapta, clockspringul face figuri cand e intins arcul din el...

Postat în original de danIstrate Vezi post
      Salutari ! Am un JEEP GC WJ din 2004, 4.0 Benzina. Pe langa celelalte probleme, mai una cu Airbag-ul. Am cautat pe forum si nu am gasit nimic si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta voi.

Am martorul de Airbag aprins. Am fost cu ea la Auto Italia, diagnoza, sters erori, a disparut. Pentru vreo 2 luni, dupa care se aprindea intermitent dupa care iar a ramas aprins.

Masina a avut un accident acum multi ani. ( As zice cam vreo 10 ) Ideea e ca atunci nu au sarit airbagurile, deci nu s-a umblat la ea sa zici ca nu au fost puse altele sau alte jmenarii.

Acum, eu am citit pe net despre problema asta si multi zic ca este " Clockspring"-ul care face problema asta. Doar ca atunci cand asta e de vina, nu-ti mai merge Cruise-ul, comenzile pe volan sau ce alte chestii mai ai pe volan. Chestie care la mine nu se manifesta. Mie-mi merg toate.

Intrebarile mele sunt:

- A mai dat cineva peste asta ? Stie ce ar trebui verificat ?
      - Puteti sa ma indreptati catre service-ul care a facut asta ?

Multumesc anticipat si scuze daca mai exista thread-ul asta pe undeva, eu nu am fost in stare sa il gasesc.

O seara buna !
      Ultima editare de SorinD; 29.ian.2018, 15:33.

Comentariu

Procesare...
      X