Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am probleme cu infiltratii de apa pe la stalpul A.. Jeep Wrangler Rubicon...


Bobber

Postări Recomandate

Salve baieti!

 

Am si eu un Jeep Wrangler Rubicon, 2.8 l, diesel, model 2011, varianta scurta, achizitionat de aprox o luna si acum de cand au inceput ploile am descoperit ca am apa la picioare, in ambele parti, cu varianta Hard Top: pilot si copilot. Am fost la un service Auto si am incercat sa dau cu furtunul apa prin zona parbrizului, stalpului A si usa si am observat ca-mi intra apa pe la ambii stalpi A. Daca cineva a mai intampinat astfel de probleme si cum le-a, sau s-ar putea rezolva. Am mai intrat si pe forumuri din Germania, US si am gasit proprietari de Wrangler-e, dar nimeni nu a avut un raspuns clar, o solutie la problema asta. Mersi... Ovidiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am probleme cu infiltratii de apa pe la stalpul A.. Jeep Wrangler Rubicon...

 

Exista asa-numitul Water Leak and Repair Manual publicat de Chrysler in baza ultimului buletin tehnic (TSB23-005-09-RevA) pentru identificarea, izolarea si solutionarea unor astfel de probleme pe care te invit sa-l descarci de aici:

http://www.jeepz.com/forum/attachments/cj-yj-tj-jk/7269d1297116092-jeep-door-leak-zodm-7utpnj.pdf

Din ce am observat la noi in club aceasta problema o au JKurile incepand din 2007 pana in 2014, din pacate. Conform celor mentionate in buletinul tehnic de mai sus aceste probleme vor fi remediate in garantie insa in afara acesteia proprietarii sunt buni de plata, nefiind vorba de un recall.

Toti care avem JK avem aceasta problema de infiltrare apa pe undeva (pilon A, pilon B, subwoofer spate, cu hard top, cu soft top). Este rezolvabila treaba fie folosind produse originale fie aplicand solutii "originale".

Spor la treaba!

Ionut

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am probleme cu infiltratii de apa pe la stalpul A.. Jeep Wrangler Rubicon...

 

Ok, mersi Ionut pentru info, dar daca nu insist prea mult te-as mai intreba ce inseamna pentru tine "solutii originale", ca eu sunt total pe dinafara cu rezolvarea problemei. Am fost si la Chrysler Cluj, dar mi-au dat solutii zero, adica putem sa-mi cumpar un Jeep nou de la ei si cam atat au ei in program. Ai avut si tu personal problema asta?...de unde si ce ai achizitionat "solutii", la problema asta?!...te-as mai intreba de rotile tale, de unde si cat au costat, daca e nevoie de chit de inaltare?!...vreau si eu alte bari fata/spate, cu troliu,etc. Da-mi niste idei. Si a mea la fel galbena, doar ca e cu doua usi... Merci, Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am probleme cu infiltratii de apa pe la stalpul A.. Jeep Wrangler Rubicon...

 

In toate wranglerele care le am avut ploua in cantitati mai mici sau mai mari.

Cu regret o spun ca PARCA in jk ceva mai mult. (intr unul am gasit 2 cm de apa dupa ce am ridicat mocheta)

Eu unul am zis sa nu ma chinui sa opresc apa sa intre ci sa o las sa iasa :)

Solutia mea, scos mocheta din fata si ulterior doapele din cauciuc de scurgere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am probleme cu infiltratii de apa pe la stalpul A.. Jeep Wrangler Rubicon...

 

Ok, mersi Ionut pentru info, dar daca nu insist prea mult te-as mai intreba ce inseamna pentru tine "solutii originale", ca eu sunt total pe dinafara cu rezolvarea problemei. Am fost si la Chrysler Cluj, dar mi-au dat solutii zero, adica putem sa-mi cumpar un Jeep nou de la ei si cam atat au ei in program. Ai avut si tu personal problema asta?...de unde si ce ai achizitionat "solutii", la problema asta?!

 

Saultare,

 

referitor la titlul topicul deschis de tine ai mai jos raspunsul:

Concret in cazul JKU-ului meu:

1. Apa in zona subwooferului (spate): masticul de pe portiera spate (colturile dinspre balamale) s-a desprins/pierdut iar etansiezarea doar cu cheder nu e suficienta. Aici as mai adauga ca am obiceiul (prost) de a mai cara pe roata de rezerva spate si niste bicle dupa mine. Asadar vina nu as pune-o numai pe seama producatorului desi apa a intrat in zona bazei subwoofer-ului inainte de a ma apuca de pus una alta pe Jeep.

2. Problema cu soft-topul: picaturi de apa pe bord desupra dvd-ului. Asta e din cele "clasice" daca vrei unde multi indiferent de an de productie (2007-2014) se plang cu toate ca din 2010 incoace softopurile produse de BestTop pentru Mopar s-au mai imbunatatit vizibil calitativ cel putin.

 

Pana acum am rezolvat aceste probleme cu garnituri din buret cauciucat folosite si la usile de rulote (link-cod: 022 1030). Momentan nu mai "pica" nici un strop. Daca vrei mastic, cheder, etc original se poate rezolva in Bucuresti la service-ul Autoitalia de pe Bdul Timisoara cu programare prealabila pentru constatare si eventual ulterior revenire pentru montajul celor comandata (tu fiind din Cluj probabil e mai dificil, costisitor si mancator de timp).

Vreau sa-ti spun ca atunci cand am achizionat Jeep-ul am fost in cunostinta de cauza despre aceasta problema care la vremea respectiva (2008) deja explodase prin SUA in special pe numeroasele forumuri dedicate acestui brand.

Vorba ceea, vrei masina "lego" o iei cu toate astfel (posibile) ponoase cu tot, la pachet.

:h5

 

...te-as mai intreba de rotile tale, de unde si cat au costat, daca e nevoie de chit de inaltare?!...vreau si eu alte bari fata/spate, cu troliu,etc. Da-mi niste idei. Si a mea la fel galbena, doar ca e cu doua usi... Merci, Ovidiu

Referitor la cealalta parte a mesajului tau ti-am raspuns PM pentru ca discutia e ceva mai lunga si nu vreau sa deviem de la subiectul de fata. :wink:

Editat de ipampu

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Am probleme cu infiltratii de apa pe la stalpul A.. Jeep Wrangler Rubicon...

 

am si eu aceeasi problema, din ce am inteles e cam de lasat asa, nu prea afecteaza cu ceva si te bati cu morile de vant sa rezolvi problema....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare