Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

probleme lada niva - intrerupere motor

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• probleme lada niva - intrerupere motor

salut ,
    Sper sa ma poate ajuta cineva . Am o lada niva din 2005 / nu prea merg cu masina / e folosita doar pentru teren . De ceva timp am unele probleme si nu ii dau de cap :
    in timpul mersului in jurul valorii de 2500 rot/min masina intrerupe puternic - intreruperea pare ca o intrerupere brusca de alimentare - si se produce un soc ca si cand s-ar oprii . Dupa ce trec de aceasta turatie se mai estompeaza aceste intreruperi ( dar nu dispar ) . La relanti masina merge perfect - si in gol se acelereaza superb
    am schimbat:
    bobina inductie
    bujii
    debitmetru aer
    potentiometrul clapetei de acceleratie
    serv motor relanti
    masina are putin km pana in 60000 ....
    are cineva o idee ce asa mai putea face ????

....mi a facut par alb ..:)

Cand esti la mic si schimbi din 1 in 2 si din 3 in 4?
    Si mie-mi face aceeasi belea, de nou nouta, cand sunt la mic din 1 in 2 cel mai tare, si din 3 in 4, chiar daca acceleratia e jos, nu conteaza, 1 secunda imi taie gazul, e super nasol cand sunt in teren in panta si am si remorca dupa mine :(

Nu am descoperit ce are, am dus-o si in garantie si dupa , nimeni nimic. Nu e nici din bujii, nici din fise, nici din bobina, nu e din nimic, dar ma oboseste psihic !

A mea are 57.000km

Comentariu

la mine face si " la mare" ....e clar o problema de motor /aprindere/alimentare
      m-am gandit azi noapte sa schimb senzorul de la axa cu came si vreau sa vad daca lucreaza fara senzorul de arbore ( e o prostie - dar o incerc si pe asta )

Comentariu

Rezultat ceva?

Comentariu

Mai are un senzor pe cutia de transfer langa cablul de kilometraj

Comentariu

Si eu, am pus o intrebare in cluj la niste baieti care si-au luat niste nive praf si le-am refacut...si cica ar fi de la ECU....

Comentariu

Postat în original de tibles Vezi post
              Mai are un senzor pe cutia de transfer langa cablul de kilometraj
              o sa caut sa vad unde e

Comentariu

..oricum problema nu am rezolvat o . an schimbat si pompa de benzina ...nu am incercat sa schimb senzorul de la axa cu came

clar poate fi de la ECU - de la calculator - dar e ultimul lucru pe care imi ramane sa l incerc

Comentariu

edci , domnilor , le-am incercat pe toate in afara de calculataor :( daca mai are cineva alta idee sunt dispus sa o incerc
                  ...nimic nu a dat rezultat

Comentariu

cred ca raspunsul este alt ecu

Comentariu

Procesare...
                    X