Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Concurs cu Lada Niva si piese

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Concurs cu Lada Niva si piese

Tot acolo unde sunt si acum . :)
    Ref . la sfaturi din practica - nu le gasesti in carte . Ia si tu o persoana care are ceva stiinta in mecanica , si va intelege limbajul meu. Nu stiu cum altfel pot sa te ajut . .

Comentariu

No, am scapat ieri de asa zisul scut al masinii. Era o tabla. O ramas agatat int-un lemn la o iesire dintr-o balta. Drept urmre, imi trebuie scut. Am inteles ca cele ce sunt in comert is slabe rau. Daca o confectionat cineva vreunu, oare imi poate da si mie o poza? Fara scut, nu mai ies. O fost prea mult ieri

Comentariu

imi notez sfaturile scriu o carte ma umplu de bani si ies din criza
        cretu- am aut si eu scutul dat jos si nu am avut curaj sa plec de acasa chiar as vrea si eu unul mai acatari cum zicea <niva > de 5 grosime

Comentariu

scutul meu home made din teava dreptunghiulara si tabla 3 mm! daca e interesat cineva de model .ii fac o poza in detaliu caci acum e demontat ,ca de altfel trei sferturi din masina,si pstez pozele detaliate!
          traim in romania si asta se si vede!

Comentariu

Mdda, faina lucratura.
            Chestia e ca ala o rezistat (cel frontal) Cel care era efectiv sub motor s-o dus. Cand l-am vazut jos, mi-am adus aminte de scutul pe care il aveam la Dacia mea din "80. Ala scut

Comentariu

pai cel de sub diferentzialul fata nu l-am avut pana acum,e abia in stadiul de constructie,dar tot pe ideea asta e facut si acela!

Comentariu

Pai, daca nu e ala de dedesubt, e descoperit si diferentialu si baia. Oricum, am observat o mica baltuta sub masina. Ulei nu era. La gust, pare a fi lichid de frana, dar, la recipient, nivelul nu a scazut cu nimic. Curge pe la planetara fata dreapta, pe la prinderea dinspre motor. M-asi baga sub ea sa vad, dar.... (tocmai am prions niste blonde cu gatu lung si gura mica pe care le-am dovedit).

Comentariu

da-mi voie sa te corectez:daca nu e cel de sub masina ra,mane descoperit doar diferentzialul fata.baia este acoperita de cel din fata!

Comentariu

@khumall : indiferent cum ar fi, te rog si eu sa faci o poza la scutul ala si sa o pui pe forum. Sincer sa fiu, eu i-as face scut pana in spate, dar numai foarte gros, nu din tabla de 1 mm ca e degeaba. Multumim mult.
                    Aduce scuturi lungi tipul din Cluj (www.pieselada.ro) dar la mine nu merge ca e E4 si loveste in catalizator (tocmai piesa pe care vreau sa o protejez).
                    4x4

Comentariu

dupa pasti probabi ca va fi gata si evacuarea si scutul si atuni am sa pot sa le pun sus si sa fac o poza completa
                      a mea nu are catalizator si deci e mai simpla treaba,dar oricum scutul tot din tzeava patrata si tabla de 3 mm va fi ,ca sa fiu sigura ca nu ies din teren tractat ...1

Comentariu

Postat în original de so_lucky Vezi post

in timisoara stiu doar un singur service care are softul pt lada niva si face verificari , dar banuiesc ca e cam departe de dv ...
                        Care consideri c-ar fi service-u' cel mai ok pt. niva în T-șoara..?

Comentariu

Procesare...
                        X