Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

gaz pe niva


Antonio

Postări Recomandate

cine are gaz pe niva? as vrea sa stiu si eu ce consum ia iesit, ptr ca la mine e ceva ciudat azi am observat, pana acum cu un plin de 40L adica plinu faceam cam 300-310 km, acum am facut 400 km si inca mai am , intradevar acum cand am fost la fundatica am mers cu 110 maxim si la dus si la intors, prin localitati cu 80 km , de la breaza pana in baneasa am lasat-o in treapta 5 ,oare sa fie asta motivu ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

cine are gaz pe niva? as vrea sa stiu si eu ce consum ia iesit, ptr ca la mine e ceva ciudat azi am observat, pana acum cu un plin de 40L adica plinu faceam cam 300-310 km, acum am facut 400 km si inca mai am , intradevar acum cand am fost la fundatica am mers cu 110 maxim si la dus si la intors, prin localitati cu 80 km , de la breaza pana in baneasa am lasat-o in treapta 5 ,oare sa fie asta motivu ?

 

Stie cineva ?

Se poate monta rezervor toric in locul rotii de rezerva la Niva ? RAR-ul omologheaza un asemenea montaj ? Pune problema de acces la motor, sau se poate detasa usor rezervorul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Eu am GPL pe Niva. Instalatia este secventiala, marca Milano. Masina se comporta excelent pe gaz, scaderea de putere este nesemnificativa, aproape imperceptibila. Am rezervorul cilindric de 60 litri dispus in portbagaj, iar consumul mediu la drum intins pe distanta Constanta - Sinaia a fost de 9,2 litri GPL, asta in varianta in care pe autostrada am mers aproape constant cu 100 km/h si am traversat Paduchiosul pe la cota 1000, adica ruta Bucuresti - Tirgoviste - Pucioasa - Moroieni - Sinaia. Cit despre montarea unui rezervor in locul rotii de rezerva, nu cred ca-i o solutie viabila. Nici nu cred ca ar admite RAR-ul asa ceva. In plus, montarea ar fi destul de greoaie, ma refer la prinderea lui si la faptul ca acolo se afla pompa de frina si cea de ambreiaj. Nu mai pun la socoteala faptul ca este destul de mic ca si volum, asa ca nu-i vad utilitatea prea mult. Personal as prefera chiar un rezervor de 90 litri GPL ca sa nu mai am nici un fel de dureri de cap in privinta autonomiei. Cit priveste siguranta instalatiei, nici o grija. Daca am mai avut pierderi de benzina pe la filtru si furtune, cu gazul n-am avut nici o problema, instalatia functioneaza ireprosabil.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

am vazut la nive' date=' butelia montata sub masina, sub portbagaj. Astfel, ramane portbagajul liber. quote]

 

Sper ca glumesti ..nu ?? Vrei sa mergi doar pe asfalt cu ea?? Oricum , chiar si pe asfalt e ff periculos cu butelia neprotejata :T :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Este riscant sa o montezi sub portbagaj. Bitelia de 60 litri este destul de voluminoasa, unde mai pui ca sub portbagaj este si toba de esapament, ca sa nu mai zic de riscul de a fi lovita la iesirile in teren. Nu cred ca-i o solutie buna deloc. In portbagaj este protejata si ramine destul loc si pentru alte bagaje. Dar daca totusi se doreste neaparat montarea ei in portbagaj, cred ca ar fi nevoie de un scut de protectie zdravan.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

butelia mea e de 40 l si e in porbagaj nu cred ca o sa ma gandesc sa o mut de acolo chiar daca imi ocupa din spatiu, si sa o pun langa motor in cuptorul ala niciodata, azi mi s-a terminat gazu dupa 415 km, chiar acum m-am bucurat si eu mai ales ca stiu , de acum in colo nu o sa mai alerg pe sosele cu ea mai mult de 110.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Solutia optima este rezervorul de 40 l in portbagaj . Restul de solutii nu fac fata cerintelor de siguranta s-au reg. 67R-01 (regulament ce coordoneaza aceasta specialitate )

Referitor la siguranta in trafic , eu am participat doi ani cu instalatie GPL auto in curse de rally raid .

Vezi mai multe pe www.autogpl.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Daca folosesti un rezervor de 60 litri, adica 48 litri GPL capacitate maxima de umplere, acesta se amplaseaza in portbagaj in spatele banchetei spate, transversal fata de axul masinii. Ramine si spatiu pentru eventuale bagaje cum ar fi, o trusa de scule, lopata, drujba sau orice altceva mai vrei. Ca dezavantaj, ar fi faptul ca nu mai poti cara in spate eventuale obiecte voluminoase prin indepartarea banchetei si ridicarea haionului.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Bancheta e in sura !

Incearce a sa- ti inchipui ca bancheta e acolo ! Rezervorul are 40 l , si se umple la capacitatea de 80%, adica 32 l GPL = 300 km.

http://www.autogpl.ro , http://www.agrom.ro

 

eu am instalatie milano si rezervoru e de 48L mi-as dori sa-mi pun si eu butelia cum este in pozele de la tine, dar la mine in porbagaj pot sa pun doar ce a spus nivaforever, adica mai nimic, pana acum cu plinu de 44-45l faceam doar 300km, acum la ultima iesire am facut 415 cam ciudat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Autonomia e simplu de calculat !

Un motor bine reglat , consuma intre 15-20 % mai mult de cit benzina . In conditii de offroad , niva are in medie un consum de 11,5% benzina + 20 % = 13,80 l/100km . La un rezervor de 32 l avem autonomie de cca 250 km , si mai ai un rezervor de benzina !!!

benzina 3,7 ron , gpl 1,51 ron - e o diferenta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Autonomia e simplu de calculat !

Un motor bine reglat , consuma intre 15-20 % mai mult de cit benzina . In conditii de offroad , niva are in medie un consum de 11,5% benzina + 20 % = 13,80 l/100km . La un rezervor de 32 l avem autonomie de cca 250 km , si mai ai un rezervor de benzina !!!

benzina 3,7 ron , gpl 1,51 ron - e o diferenta !

 

eu am intrebat ceva cand am deschis topicul asta, nu imi aduc aminte sa fi intrebat cat costa 1L de benzina si de gaz, ce am vrut sa aflu am aflat acum de la tine in legatura cu consumu. Multumesc

Topic inchis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: gaz pe niva

 

Se pare ca exista solutie de rezervor exterior, cilindric, diametrul foarte mic, ~ 15 cm, sub zona portierei portbagaj, doar pentru Niva euro 4, sau daca se inlocuieste toba pentru celelalte modele. Am aflat acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: gaz pe niva

 

De curand am pus si eu inst GPL marca BRC pe niva cu carburatie si,consumul in teren sau in oras se invarte undeva la 18-20%.

Am fost la firma unde am montat-o si au zis ca o sa scada consumul dupa un anumit timp(dupa ce se"mai lasa" :uameni ) si dupa ce o sa faca reglajele finale,dar,trebuie sa schimb mai intai toba finala.

Cat despre putere pot sa spun ca"rupe" :banana , cred ca are debitul fff mare :twisted: .

Daca cineva are GPL pe carburatie va rog sa-mi spuneti si mie care este consumul real sa pot face o comparatie :grin: .

 

Va multumesc si sa auzim numai de bine!

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

De curand am pus si eu inst GPL marca BRC pe niva cu carburatie si,consumul in teren sau in oras se invarte undeva la 18-20%.

Am fost la firma unde am montat-o si au zis ca o sa scada consumul dupa un anumit timp(dupa ce se"mai lasa" :uameni ) si dupa ce o sa faca reglajele finale,dar,trebuie sa schimb mai intai toba finala.

Cat despre putere pot sa spun ca"rupe" :banana , cred ca are debitul fff mare :twisted: .

Daca cineva are GPL pe carburatie va rog sa-mi spuneti si mie care este consumul real sa pot face o comparatie :grin: .

 

Va multumesc si sa auzim numai de bine!

 

14,15 litri la100km iar in teren cat vrea masina :ha:

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Niva 1,7i alimentata cu GPL (instalatie secventiala Milano) in conditii de utilizare onroad la o viteza de croaziera de 80 -95 km/h si o turatia a motorului de 2700 - 3000 rpm, fara acceleratii bruste, adica un stil de mers "batrinesc", consuma in jur de 9,2 - 9,5 litri GPL. In conditii de trafic urban aglomerat, pe timp de vara, consumul nu mi-a "sarit" niciodata peste 12 litri.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Esti un fericit! :)

Dupa cum spune si Hari cred ca nici f....a pe baba mea nu pot s-o aduc sub 15% cu sosonii de-i are(JR Aro),norocul meu e ca iau cu 50 Ron plinul de gaz :banana :ypu

Pe inj e alta mancare de peste! :1

Cu stima! :hi

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Esti un fericit! :)

Dupa cum spune si Hari cred ca nici f....a pe baba mea nu pot s-o aduc sub 15% cu sosonii de-i are(JR Aro),norocul meu e ca iau cu 50 Ron plinul de gaz :banana :ypu

Pe inj e alta mancare de peste! :1

Cu stima! :hi

 

Iti spun din experienta ca am avut 5 niva ultima find din 1996 si acum e in craiova (negra)si asa minca sub 14,15 niciodata iar secventialele in jur de 10l

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gaz pe niva

 

Stiu ca aveai una vopsita in camuflal cu niste sosoni babani :grin: ,ne-am intalnit la Giurgita la balta,si, stiu ca mai era si pe carburatie.

Ai zis atunci ca aveai si gaz pe ea,dar nu mi-ai spus de consum :)

Sa auzim numai de bine!

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: gaz pe niva

 

pe sosea, in afara, reduc viteza oricat de putin si trece automat pe benzina. Imediat ce merg cu viteza constanta, sau accelerez, trece pe gpl. Are scame ?

carburatie ? Sau injectie ? Secventiala ?

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare