Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Snorkel niva

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Snorkel niva

Sa pun si eu o intrebare stupida......din poze nu prea imi dau seama cum vine, dar....cand se ridica capota,ramane snorkelul pe masina sau se da la o parte???

Comentariu

logic ar fii sa fie decupata capota unde intra snorkelul in caroserie...ca asa il demontezi..sau il dai la o parte de fiecare data cand umblii pe la motor..si nu o sa mai aiba etanseitate pe coloana de admisie...poate vedem niste poze cu capota deschisa sa ne luminam putin...
      Land Niva Luci
      WWOC-VALCEA
      X-TREME OLANESTI

Comentariu

Pun cateva poze ca sa vedeti cum l-am montat eu.
        Snorkelul vine cu tot ce este nevoie pentru montare, trebuie doar taiat in capota cu flexul(este putina munca la decuparea dublurilor si intariturilor) si pus un cheder de cauciuc pentru protectie(eu am folosit un cheder folosit de la ceva portbagaj) si taiat cu un cutter vechea teava de admisie aer sa ramana doar 4-5 cm de care se prinde tubul flexibil cu care vine snorkelul.
        De fixat eu l-am lipit cu spuma poliuretanica, deocamdata este fixat foarte bine, sper sa nu fie probleme pe viitor.
        Fișiere atașate
        Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!

Comentariu

Acum m-am lamurit.Multumim frumos pt efortul depus si sa-l stapanesti sanatos!
          Daca tot veni vorba, se simte ceva diferenta la mers intre cu si fara snorkel?

Comentariu

Postat în original de liviuvisanl Vezi post
            Acum m-am lamurit.Multumim frumos pt efortul depus si sa-l stapanesti sanatos!Daca tot veni vorba, se simte ceva diferenta la mers intre cu si fara snorkel?
            Nu este ceva o diferenta mare, clar sesizabila, dar parca trage putin mai bine.
            Eu l-am montat in acelasi timp cu trecerea pe anvelope simex si comportamentul masinii s-a modificat destul de mult deci o informatie clara nu pot sa-ti dau

Marea diferenta este ca acum trec prin apa fara emotii

Comentariu

cu spuma ai prins snorkelul de montantul dreapta fata?, nu are altfel de prindere(mecanica)?
              blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.p...ht=iesire+iasi whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.p...ight=lada+niva

Comentariu

Da, cu spuma poliuretanica si deocamdata tine, sta foarte bine, nu striu exact cum o sa se comporte pe viitor dar banuiesc ca este in regula.
                Cu silicon s-ar mai putea doar ca acest din urma aduce rugina.

Comentariu

Da ! Am achizitionat si eu un snorkel (burlan - cum zice furnizorul)ca DMX , dar nu am nici o prindere , un bosaj pentru suruburi - nimic. Oare cum se prinde aceasta piesa pe masina?
                  Solutia cu poliuretan este doar provizorie ca ci acest adeziv se macina in timp de la trepidatii. Poate i-mi da cineva un sfat .

Snorkelul protejeaza motorul a nu fii inundat in caz ca se acceseaza albii de riu etc., nu are nici o treaba cu bunul mers al motorului , din potriva - daca iti alegi un snorkel ce nu asigura debitul de aer prescris de constructor poti sa cresti in consum si sa scazi in performantele motorului. In cazul pozei de mai jos snorkelul e vital pentru motor.
                  i.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	0019-PDVD_033.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	23,4 KB 
ID:	871723
                  Ultima editare de Niva; 02.iul.2011, 20:03. Motiv: complectare

Comentariu

si eu sunt in aceeiasi situatie,deocamdata l-am fixat provizoriu cu banda dublu adeziva ,ca sa pot efectua taietura din capota,maine ca tot e duminica va trebui sa studiez problema asta pt.ca sunt adeptul unei fixari mai sanatoase pe langa medoda lipiri de caroserie

Comentariu

poate intervine un expert in domeniu si ne ajuta cu un sfat !

Comentariu

in definitiv am ales sa fixez snorkelul in 5 puncte din care 3 prin lipire si 2 prindere mecanica prin confectionare a 2 cleme atasez foto Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	001.jpg 
Mărime:	100,6 KB 
ID:	871769Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	002.jpg 
Mărime:	104,8 KB 
ID:	871770Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	003.jpg 
Mărime:	145,5 KB 
ID:	871771Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	004.jpg 
Mărime:	121,7 KB 
ID:	871772Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	005.jpg 
Mărime:	141,0 KB 
ID:	871773cu lucrarea

Comentariu

Multani de sfaturi ! Miine ma apuc de montaj !

Comentariu

Buna @DMX ATI reusit sa faceti Rost de modelu de snorkel?
                            Si EU AS finteresat de mod. Care sa nu vina Poate PE plafon

Comentariu

Daca ma Poate cineva ajuta cu mod. De snorkel de la lag.1 prima poza VA multumesc

Comentariu

citeste mesajele d emai jos sunt informatii cum ca ar fi al brazilienilor ca model
                                da de ce nu vrei sa folosesti modelul de la inceputul acestei pagini,model pe care il au mai multi posesori si care e foarte bun as spune chiar mai bun ca cel de pe prima pagina prin faptul ca e mai "slim" si arata mai bine :) pana si Putin are unul lafel pe a lui :)

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection