Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sanie cu zurgalai-ajutor


fane-isuzu

Postări Recomandate

Dragi tovarasi

A inceput de ieri un zgomot ciudat la Natasha-cum altfel?

Tonalitatea este exact cum o descriu in titlu-doi cai cu zurgalai inhamati la sanie. Parea ca vine din fata,desfacut roata schimbat placutele de frana care cam jucau in locasul etrierului. Zgomotul tot acolo. Suspendat masina si dat turatie-zgomotul pare sa vina din reductor,dar nu ne-am dat seama cu mecanicul daca e din prinderea acestuia sau din interiorul lui.Opinia mea e ca nu vine din interior ci din zona tampoanelor de prindere,dar nici eu nu sunt ff sigur. Zgomotul apare cam la 40/ora,pe accelerare si dispare la peste 60 si 3000 de ture,revine la coborarea din ture-frana de motor. Nu are legatura cu ambreierea/debreierea sau cu treapta de viteza. Pare sa aiba legatura mai degraba cu un anumit grad de vibratie.Daca ma intrebati daca am aliniat cardanele va spun ca nu fiindca din prezentarea lui Baxter sau tube nu am prea inteles mare lucru,mecanicul nici atat

Deci-ce naiba sa fac?

Desfacem sau nu reductorul,cum se echilibreaza cardanele?

Help:hl:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sanie cu zurgalai-ajutor

 

sa te uiti la suportii de la dif central,la suruburile de prindere in careserie,poate sa fie putin desfacute si vibreaza(sa pui cheia pe ele)....dar treaba cu aliniatul cardanelor nu prea e in regula...:tk

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sanie cu zurgalai-ajutor

 

Ceva asemanator am avut si eu si am gasit cuplajul elastic rupt si sarit citeva bucati de cauciuc din el.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sanie cu zurgalai-ajutor

 

Nu stiu daca se pot compara situatiile, dar am avut si eu la un moment dat parte de aceeasi problema : sunet metalic (zdranganit) doar in treapta 1 ... adica la sarcina mai mare. Din treapta a2a nu se mai auzea. Nu eram in CT , eram in Cj si am oprit la un service ca deja ma deranja sunetul.La service deja trageau de roti sa vada ce e, vroiau sa schimbe rulmentii ... bla bla bla ... si mi`au dat cu niste scoruri in cap de am zis ca merg pana la Ct 600 km mai incet dar fara sa fiu "jupuit" de unii si altii. Cand am dus masina la mecanicul meu ce crezi ?? Aparatoarea metalica de la baia de ulei am lovit`o prin apuseni si vibra la viteza mica... Nu cumva o fi vreo treaba simpla si tu te gandesti mai intens decat trebuie ??:h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sanie cu zurgalai-ajutor

 

intre galeria de evacuare si admisie e un scut de tabla , intra in vibratie si pe loc daca turezi motorul.

Intrebarea e ? la ce ati lucrat inainte sa apara zgomotul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sanie cu zurgalai-ajutor

 

Maestre,daca tot ai intervenit,te rog explica-mi scurt cam ce trebuie facut pt alinierea cardanelor,daca se poate. Ioska bacsi al meu e super la motoare dar cu transmisiile nu le are. Plus ca vede Niva pentru prima oara la el in atelier. Multam tare mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sanie cu zurgalai-ajutor

 

Rezolvat.

La cardanul care duce de la cutie la reductor exista un semering,iar peste acesta un capac de tabla subtire,care inchide prin presare accesul mizeriilor spre semering. Capacul iesise si se invartea ca un inel pe cardan.

Presat cu un pic de silicon,probabil nu va sta multa vreme,dar pentru reparatie e nevoie de slabit reductorul si mutat oleaca fiindca nu ies niste suruburi.

Si uite asa,inteligenta noastra colectiva,similara cu cea a furnicilor,a mai invatat ceva

Va :tk tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare