Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

LADA NIVA IASI - "Natasha"

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• celcuparul
    a răspuns
    Re: LADA NIVA IASI - "Natasha"

Overfenderele sunt de Samurai?

Lasă un comentariu:

• niva has
    a răspuns

Multumesc PT raspuns profilul Dakar are cramoanele mai mici ASA par fata de simexuri o sa prin si cu acelea

Lasă un comentariu:

• dan chiperi
    a răspuns

eu am avut dupa cum ti-am zis pe PM, din prima JR-uri pe masina si "simex", nu-s probleme in afara de faptul ca trebuie sa tai un pic din aripi, altfel tai cauciucurile si e pacat
    ...vezi ca resapatul simex de la insa turbo de 195/80/15, are de fapt diametrul de 29" in realitate datorita resaparii

... cat despre snorkel am pus unul la cealalta niva alba facut homemade, iar la astalalta nu cred ca se merita sa dau 120 pentru ceva ce nu modifica decat estetic situatia. Prefer sa iau un cauciuc de banii aia

Lasă un comentariu:

• niva has
    a răspuns

Sunt posesor nou de niva doresc sa pun anvelope de 195/80/15 respectin 205/70/15 profil Dakar credeti ca o sa am Probleme jantele sunt de aro jr 15 multumesc

Lasă un comentariu:

• niva has
    a răspuns

Frumoasa masina un snorkel nu aveti de gand sa montati ?

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

Nu stiu la niva daca e asa dar la patrol stoc ai 31 si cu astea viteza afisata e mai mare ca cea reala.iar cu 33 verificat cu radarele fixe alea din otopeni diferenta e de 2 km pe ora adica daca in bord am 85 sa spunem real pe radar asata 83 . eu zic sa verifici domnu dan ca si la niva e posibil sa fie tot ceva de genul.

Lasă un comentariu:

• hermano
    a răspuns

Nu are nici o importanta ce diametru aveau anvelopele montate pe masina inainte de schimbare ...
    Comparatia s-a facut intre cele din constructie (27") cu care vitezometrul indica viteza reala si alea finale (31") cu care vitezometrul indica aceeasi viteza dar masina merge cu mult mai repede ...

Lasă un comentariu:

• dan chiperi
    a răspuns

avem in Iasi radare din astea electronice cu afisaj pentru preventive, asa ca o sa verific si apropos ale mele erau 29" (fiind din alea resapate)

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

eu oricum nu prea mai aveam ceasuri in bord asa ca:) pui un gps chiar daca nu e foarte exact macar iti da o idee :)

Lasă un comentariu:

• hermano
    a răspuns

La schimbarea anvelopelor de la 27'' la 31'' se intimpla urmatoarele:

Cānd vitezometrul indică 50 km/h, viteza cu care rulaţi este de fapt de 57,46 km/h
    Cānd vitezometrul indică 90 km/h, viteza cu care rulaţi este de fapt de 103,44 km/h

Deci:

ATENTIE LA RADAR !!!

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

Postat īn original de dan chiperi Vezi post
    ..pai eu as lasa 31" dar numai sa-mi pui o pila la astia sa faca modelul ala de guma si pe 31"
    cauta pe la cooper sa vezi ce au aia ca si ei aveau ceva similar:)
    oricum urmatoarea mea pereche de cauciucuri:) in functie de ce voi face cu masina:) va fi silverstone simex:),daca o sa las masina sotiei atunci voi lua bfg AT sa fie si de iarna si sa tina si vreo 4 ani :) la simex nu cred ca ma vor tine mai mult de 2:D:D:D

Lasă un comentariu:

• dan chiperi
    a răspuns

Postat īn original de KAROLOKW Vezi post
    alooooo:) domnu eu la patrol am 33-uri:) si am raport in grup 4,63 parca:)
    daca tu pui 33-uri va fi putin cam dificil cu 4,3 in grup :)
    dar putem incerca vreau si eu sa vad cum evolueaza treaba:) te ajut cu documentatie si clcule daca e nevoie
    hartogareala o rezolvam dupa paste :):):)
    ..pai eu as lasa 31" dar numai sa-mi pui o pila la astia sa faca modelul ala de guma si pe 31"

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

alooooo:) domnu eu la patrol am 33-uri:) si am raport in grup 4,63 parca:)
    daca tu pui 33-uri va fi putin cam dificil cu 4,3 in grup :)
    dar putem incerca vreau si eu sa vad cum evolueaza treaba:) te ajut cu documentatie si clcule daca e nevoie
    hartogareala o rezolvam dupa paste :):):)

Lasă un comentariu:

• dan chiperi
    a răspuns

... ma bucur mult pentru aprecieri
    ...in aripi nu mai ating rotile , deoarece am avut grija, spre surprinderea mea, sa tai suficient la momentul initial . In schimb deoarece am jante 8j cu et f negativ, imi ating in prag la bracarea pe ultimile 10 grade de tura, ale volanului). e deranjant la parcari laterale stranse, sau in teren la slalomuri stranse.

... in schimb e diferenta de la cer la pamant la tractiune, fata de 195-uri, invarte roata bine pe noroaie, iar trecerile prin sleauri sunt super, nu mai cade roata pe fund, treci mai usor iar de atins nu mai atingi deloc. Dar tre sa recunosc ca pe teren uscat s-ar putea sa fie ceva problem, in sensul ca s-ar putea sa rupa, la socuri

... nu mi-a scazut viteza de croaziera(90km/h lejer), fara trepidatii sau alte chestii. In schimb a crescut consumul de la 12% la 15 % gpl, ceea ce iar nu-i rau

...in schimb au crescut admiratorii si pozele facute prin parcari sau la semafor
    e clar ca vor creste uzura in ambreiaj, in bucsi, in pivoti si ce la inseamna articulatii, dar daca totul e pentru o cauza nobila , ce mai conteaza

... pentru a elimina neplacerea cu atinsul in prag , voi mai inalta masina inca cu 5 cm (de data asta mai profi, ca urmare si documentarii facute in ultimii ani)

... eu am insa alta problema. mie imi plac gumele de la maxxis Creepy Crawler Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tyre-image-CreepyCrawler_l.png 
Afișări:	1 
Mărime:	314,7 KB 
ID:	972840
    Ultima editare de dan chiperi; 10.apr.2015, 18:47.

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

Postat īn original de hermano Vezi post
    In sfirsit overfenderele au fost corect dimensionate !!!
    erau si inainte domnu,rotile erau mai mici;)

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection