Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie Lada Niva 1.7 i

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie Lada Niva 1.7 i

Buna tuturor as vrea sa imi eau o lada niva 1.7i am auzit ca sunt destul de reusite rusoaicele ,eu sincer vreau o lada pt ca am nevoie de 4x4 in special off nu vreau sa o inmatriculez dar nu prea stiu daca lada niva este potrivita pentru ce vreau eu ( am nevoie de ea pentru drumuri mai abrupte si putin noroi ) am mult de urcat cu ea si vreau sa stiu daca ma pot baza pe lada ......multumesc anticipat tuturor

Re: Lada Niva 1.7 i

Eu zic ca merita. Si face fata cu brio. Am Niva si, sincer sunt multumit de ea. Drumuri forestiere si putin noroi ii mediu ei. Ca si intretinere, piesele au preturi decente

Comentariu

Re: Sfat achizitie Lada Niva 1.7 i

Multumesc de raspuns acum m-am hotarat 100% imi eau niva saptamana asta merg sa si vad una:) stima

Comentariu

Daca va rog imi puteti spune mai exact cum se folosesc manetele de 4x4 la niva (am mai vazut pe undeva ) dar nu prea am inteles daca ma puteti lamuri si pe mine:) stima

Comentariu

Pai, Niva e 4x4 permanent din fabrica. Ai 3 manete la ea:
          1. cea mai mare e schimbatorul;
          2. ce mijlocie te ajuta sa cuplezi pe greu, dar asta o faci doar in momentul in care este necesar, in rest, rusoaica se descurca;
          3. cea mica de tot, se cupleaza doar (teoretic doar daca te misti putin in fata cu masina) atunci cand esti in "c...t" de tot in zapada mare, noroi.
          daca am gresit cu ceva, o sa corecteze ceilalti colegi.

Comentariu

Postat în original de cretu Vezi post
            Pai, Niva e 4x4 permanent din fabrica. Ai 3 manete la ea:
            1. cea mai mare e schimbatorul;
            2. ce mijlocie te ajuta sa cuplezi pe greu, dar asta o faci doar in momentul in care este necesar, in rest, rusoaica se descurca;
            3. cea mica de tot, se cupleaza doar (teoretic doar daca te misti putin in fata cu masina) atunci cand esti in "c...t" de tot in zapada mare, noroi.
            daca am gresit cu ceva, o sa corecteze ceilalti colegi.
            NU ai gresit cu nimic:) doar o mic amentiune din partea mea din experienta,e drept ca se recomanda folosirea diferentialului central blocat doar pe drum drept dar merge si pe drumuri cu viraje sau prin padure cand ai nevoie sa ocolesti cate un copac:) doar ca sa nu te astepti sa iei curba prea repede :) in rest nu e problema atata timp cat il folosesti in teren moale adica zapada,noroi...etc.
            ce nu recomand e folosirea lui pe asfalt uscat,asta scrie peste tot in toate manualele tehnice exceptie face cand a crapat transmisia fata si dai cardanul jos si mergi cu centralul blocat cu tractiune spate :)
            sper sa nu fie vreodata cazul de asa ceva dar e bine de stiut :)

Comentariu

Multumesc de raspunsuri . acuma m-am mai lamurit :)

Comentariu

Din pacate nu mai am bani de 4x4 :(( pana mai fac rost de ceva bani sa imi eau 4x4 o sa mai bantui pe forum:D multumesc inca o data:)

Comentariu

Daca doar vrei o masina de care sa-ti bati joc mai bine parteaza banii, o lada niva noua te costa destul si nu e foarte robusta, dar corecta pentru banii dati.

Comentariu

Nu , nu o eau ca sa imi bat joc o eau pt hobby stai linistit stima:)

Comentariu

OK atunci pleca de la modelul nou si-l iei din Moldova apoi nu-l inscrii daca-l vrei cu Euro 5 pt inscris iti recomand o persoana , o firma care importa.

Comentariu

Salutare tuturor,

De ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez un 4x4. Masina nu o sa fie folosita permanenet, ci doar pentru iesiri ocazionale in offroad... In cele din urma m-am oprit la o Lada NIva, am si gasit una de vanzare, an 2007, pe care o sa ma duc sa o vad marti.
                        Masina fiind in Bucuresti, nu am unde sa fac o proba in teren cu ea. Cum pot verifica daca cupleaza bine? La ce ar trebui sa fiu atent?

Va multumesc

Comentariu

Postat în original de jannes Vezi post
                          Salutare tuturor,

De ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez un 4x4. Masina nu o sa fie folosita permanenet, ci doar pentru iesiri ocazionale in offroad... In cele din urma m-am oprit la o Lada NIva, am si gasit una de vanzare, an 2007, pe care o sa ma duc sa o vad marti.
                          Masina fiind in Bucuresti, nu am unde sa fac o proba in teren cu ea. Cum pot verifica daca cupleaza bine? La ce ar trebui sa fiu atent?

Va multumesc
                          Ai unde sa faci probe, intri in lacul Vacarasti, ai si dig cu inclinare si denivelari gropi cu noroi etc. Intri pe sos oltenitei pe langa hotel Jupiter

Comentariu

Procesare...
                          X