Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Masa faruri Niva

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Masa faruri Niva

Salut,

Am incercat sa caut pe forum insa din pacate nu am gasit nimic pe urmatoarea tema: am un far care nu lumineaza suficient, pare ca masa este de vina. Stiu ca trebuie teoretic curatat surubul de masa din caroserie pentru farul respectiv. Stiti cumva daca este accesibil fara a da masca respectiv farul jos, eventual prin spatele aripii? Sau eventual ar putea fi si alte cauze decat masa daca intensitatea este scazuta?

Multumesc

Bogdan

Re: Masa faruri Niva

Postat în original de BogdanAWD Vezi post
    Salut,

Am incercat sa caut pe forum insa din pacate nu am gasit nimic pe urmatoarea tema: am un far care nu lumineaza suficient, pare ca masa este de vina. Stiu ca trebuie teoretic curatat surubul de masa din caroserie pentru farul respectiv. Stiti cumva daca este accesibil fara a da masca respectiv farul jos, eventual prin spatele aripii? Sau eventual ar putea fi si alte cauze decat masa daca intensitatea este scazuta?

Multumesc

Bogdan
    oricum o invarti tot trebuie sa dai masca aia de plastic jos
    pe la roata adica sa dai oala jos nu e o treaba ai mai mult de lucru si mult mai multe suruburi de desfacut asa ca cel mai bine da masca jos verifica becul sa fie ok,verifica mufa de conexiune si eventual curata cu sprei de contacte si apoi verifica masa de la far eventual releul de lumini ...etc

Comentariu

Verifica si siguranta aferenta farului, sa nu fie cumva un contact imperfect si acolo.

Comentariu

si dupa ce rezolvi toata treaba , baga o pensula in ,,unsoare" facuta cu niscavai ulei de transmisie si smotoceste bine si oala si farul , poate pui si ceva ulei in el daca inca nu a ruginit oglinda
        VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

Multumesc pentru sfaturi. Sper ca in weekend sa tina timpul cu mine si sa rezolv problema. Va tin la curent.

Comentariu

Am rezolvat problema. Era rupt papucul de masa care intra in mufa becului. Problema este ca nu am gasit papuc lat nou si am folosit unul din dezmembrari. Sper sa tina.

Comentariu

Procesare...
            X