Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Diferential blocabil

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Diferential blocabil

M-am apucat sa montez putin puntea spate in sensul ca fara diferential am bagat planetara modificata la locul ei pentru niste masuratori. Totul bine si frumos pana o invart si....sa lesin..planetara avea bataie aproape 2,5-3cm la caneluri.
    Evident sesiunea de masuratori devine istorie si am inceput sa sap sa vad de unde asa bataie.
    Eu avand 2 rulmenti in loc de unul, planetara era tinuta fix in punte si uite asa constat ca dupa ce ca planetara mea e stramba in zona de prelungire, suprafata pe care calca rulmentii nu este coaxiala cu axa varfurilor de centrare din capetele planetarei.
    Am incropit 2 varfuri, am prins planetara intre ele si am invartit-o cu mana si am constatat ca in zona prelungirii aveam o bataie de aprox 2 mm, dar zona rulmentilor era descentrata vizibil.
    Rezolvare: sudura pe zona rulmentilor si refacere la strungar.
    Zis si facut, am incarcat cu sudura planetara, mi-am facut programare la strungar si am ajuns la el.
    Cand a prins planetara in strung povestea s-a schimbat. In rau. Planetara mea in zona prelungirii nu batea 2 mm, batea 5.
    Asa ca strunjirea suprafetei pe care stau inelele interioare ale rulmentilor a devenit secundara, iar indreptarea o problema.
    Avand "experienta"indreptarii puntii cu sudura, am zis ca oricum mai prost nu se poate, asa ca i-am zis strungarului sa ia un span mic din varful excentricitatii, ca sa vad unde sa sudez si dai cu electrodu pe planetara.
    Rezultatul s-a lasat asteptat vreo 15 min, timp in care s-a racit planetara, ca nu am putut sa pun apa pe ea ca sa nu o racesc brusc.
    In final am repus planetara in strung si ......nu o sa va vina sa credeti....e perfect dreapta. Deci am avut un noroc chior, am sudat la "pleazna" pe principiul ca mai rau nu se poate si am indreptat planetara perfect. De ce spun perfect este ca a verificat strungarul si nu mai bate deloc.

Nu am facut poze inca, dar o sa fac si o sa vedeti sudura, care a fost facuta pe piesele de legatura(nu direct pe axa planetara, ca distrugeam tratamentul planetarei), si care la nimereala a iesit perfecta ca si efect.

Apoi a fost refacuta zona rulmentilor. Am sa remontez planetara cu tot ce trebuie si sa sa reintroduc in punte pentru verificari, dar acum cred ca e ok, adica nu mai e stramba iar zona rulmentilor a fost facuta pe prinderea intre varfuri ceea ce asigura coaxialitatea axelor de rotatie
    4x4 URBAN OFFROAD

Comentariu

deci Gaby......ai avut noroc se pare!!
      hai mai repede scoate-o pe zapadă

Comentariu

Deci am avut un noroc nesperat, eu vroiam sa o indrept cat de cat si când acolo a iesit perfect dreapta... nici in vis nu credeam.
        Imi era frica sa nu o stramb in partea cealalta, deja ma gândeam la un sistem sa o tin sa nu depaseasca îndreptarea dorita...nici nu stiam cum sa fac acest sistem...o gramada de gânduri si când acolo a iesit perfect.
        Daca dupa ce o echipez si o pun in punte este fata in fata cu cealalta planetara si la invartire nu mai bate, pot spune ca chiar am terminat cu diferentialul blocabil de tot, restul fiind doar perii de sarme si vopseluri.
        4x4 URBAN OFFROAD

Comentariu

Intrebare intrebatoare:

Cum si cu ce pot spala puntea la interior, ca dupa atatea prelucrari e plina de span, resturi de disc de flex, bilute de zgura si tot felul de resturi de la prelucrari...

Ca doar de ulei era simplu, ca motorina e la indemana, dar acum am o gramada de alte chestii prin ea....

Ca as vrea sa ma apuc sa o echipez si ma gândesc ca am rulmenti noi.

Recunoscator la orice idee
          4x4 URBAN OFFROAD

Comentariu

Postat în original de gabytm Vezi post
            Intrebare intrebatoare:

Cum si cu ce pot spala puntea la interior, ca dupa atatea prelucrari e plina de span, resturi de disc de flex, bilute de zgura si tot felul de resturi de la prelucrari...

Ca doar de ulei era simplu, ca motorina e la indemana, dar acum am o gramada de alte chestii prin ea....

Ca as vrea sa ma apuc sa o echipez si ma gândesc ca am rulmenti noi.

Recunoscator la orice idee
            pai puntea e goala? fara nimic montat pe ea?
            daca da atunci o baie buna cu motorina si suflata cu aer e ceea ce trebuie.
            daca punte mai are diverse prin ea singura solutie este tot asa,aproximativ
            se ia uan bucata ranga,se scot simeringurile de la planetare,asta presupune ca planetarele sunt scoase,se baga aer su motorina cu presiune ca din pistolul de vopsit dar cu alta diuza,se poate folosi si un wap dar in loc de apa bagi motorina in amestec cu ceva produse de curatare si eventual detergenti si ceva apa,eu folosesc cu real succes spirt tehnic pentru astfel de proceduri.
            scoti busonul de golire apoi de la diferential sa curga jegul.
            asta valabil pentru ce merge spalat,
            pentru span si alte impuritati metalice eu folosesc un magnet pe care il leg de o sfoara si pe care il plimb prin interior cu sfoara cu un bat...etc te descurci,
            pana acum nu a dat gres :)
            daca ai posibilitatea cea mai buna varianta ar fi o scufundare intr-o baie cu solutie de curatare cu soda caustica si ultrasunete iar apoi suflarea cu aer comprimat si uscarea in cuptor la 50 de grade pentru vreo 10 minute :)

Comentariu

Scurt, cuprinzator si la obiect. Multumesc frumos, spalarea e pe drum,.... cu putin timp liber saptamana viitoare masina mea va avea din nou punte spate....
              4x4 URBAN OFFROAD

Comentariu

Postat în original de gabytm Vezi post
                Scurt, cuprinzator si la obiect. Multumesc frumos, spalarea e pe drum,.... cu putin timp liber saptamana viitoare masina mea va avea din nou punte spate....
                Eu le curat cu jet de apa la presiune de 150 bari si incalzit la 120 de grade.
                Am un Karcher cu duza rotativa si coada lunga,garantat nu lasa nici o bucata de praf sau pilitura.Mai ales daca il combini cu degresant la rece...
                http://modificari4x4.blogspot.ro/

relatii la tel 0723013231
                peter.erno@yahoo.com

Comentariu

eram dator cu o poza, au venit azi autoblocantele, am desfacut diferentialul de niva.
                  Fișiere atașate

Comentariu

Am urmarit lucrarea ta ! Frumoasa lucrare ! Felicitari ! Daca imi permiti un sfat ! Virfurile canelurilor de blocare ascute-le la 75 de grade (nu la celsius :) ci RAC) , si asa eviti ca la cuplare canelurile sa ajunga virf pe virf . Sunt stan patitu . Bafta la mai mare !
                    Ultima editare de Astral; 05.nov.2016, 14:20. Motiv: IMI...ITI....ISI....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !

Comentariu

• Re: Diferential blocabil

impresionanta lucrarea dar si perseverenta... spor
                      ing. Luigi PIRSU
                      www.nissan4x4.ro
                      service si tunning NISSAN
                      Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Procesare...
                      X