Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

directie grea la niva

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• directie grea la niva

buna ziua
    intreb daca ati mai intalnit careva problema asemanatoare cu a mea
    volanul la niva este extraordinar de greu aproape imposbil de rotit chiar si in cazul cand este ridicata fata de la pamant si rotile nu sunt in contact cu solul este de ffff greu. ceva idei?
    are un cap de bara uzat pivoti cate un pic toti 4 dar acesta nu poate fi motivul
    caseta de directie sau ???????????

Re: directie grea la niva

Sa intelegem ca este vorba de Niva fara servo,nu? Mai da niste detalii, adica asa ai luat masina,de cand se intampla fenomenul...
    Oricum, trebuie verificata caseta de directie(cel mai probabil) sau coloana de directie.Eu as incepe prin a decupla coloana de directie de caseta si vazut cum se invarte volanul.Daca se invarte usor,atunci nu-ti mai ramane decat sa demontezi caseta de directie si sa vezi ce e stricat in ea.

Comentariu

daca e fara servo eu suspectez semicaseta aia care e pe partea dreapta sub filtrul de aer si cam pe aceasi directie cu demarorul.
      daca nu e aia sunt capetele de bara sau articulatiile de la bara de legatura de la levierul casetei pana la levierul semicasetei care pot fi gripate si intepenite iar daca toate astea sunt bune ramane sa faci ce zicea liviu mai sus sa verifici caseta care fie e dusa sie nu are pic de ulei in ea fie reglajul e prea strans.
      pivotii nu au treaba aici mai ales ca spui ca au putin joc deci teoretic ar trebui sa mearga mai usor.
      si nu in ultimul rand vezi sa nu ai vreo cupola deaia de la planetara sparta si sa nu mai permita miscarea planetarei si implicit a directiei.

Comentariu

este fara servo, a inceput cu incetul tot mai greu tot mai greu pana azi cand a inceput cu ploile de doua zile si trebuia sa merg afara la ferma si este imposibil sa faci un viraj cu ea doar tragi de volan cu toata puterea, nici nu prea folosesc niva doar toamna pana primavara aproape zilnic in rest de 7-8 ori pe an in rest este ok masinuta am cumparat-o din ungaria in stare bunicica cu gpl omologat si sunt chiar super incantat cum merge pe gaz si de consum.
        am sa o iau pe rand cu problema asta dar oricum incep sa schimb si pivotii mai bine din timp cand imi aduc aminte ce o asteapta din nou la iarna si desfacand fiecare roata in parte am sa vad daca e problema centrala sau provine din partea stanga sau dreapta.
        caseta se poate desface sunt si piese pentru ea? nu stiam
        deci are si ulei are vreun nivel in ea?

Comentariu

Postat în original de octavi Vezi post
          este fara servo, a inceput cu incetul tot mai greu tot mai greu pana azi cand a inceput cu ploile de doua zile si trebuia sa merg afara la ferma si este imposibil sa faci un viraj cu ea doar tragi de volan cu toata puterea, nici nu prea folosesc niva doar toamna pana primavara aproape zilnic in rest de 7-8 ori pe an in rest este ok masinuta am cumparat-o din ungaria in stare bunicica cu gpl omologat si sunt chiar super incantat cum merge pe gaz si de consum.
          am sa o iau pe rand cu problema asta dar oricum incep sa schimb si pivotii mai bine din timp cand imi aduc aminte ce o asteapta din nou la iarna si desfacand fiecare roata in parte am sa vad daca e problema centrala sau provine din partea stanga sau dreapta.
          caseta se poate desface sunt si piese pentru ea? nu stiam
          deci are si ulei are vreun nivel in ea?
          caseta se poate desface dar nu e recomandat daca e caseta mai bine iei una noua si o schimbi,
          iar nivelul de ulei nu stiu sa aiba vreun semn dar eu pun in ea pana nu mai intra si oricum mai plange pe la garnituri asa c anu e problema,odata pe an verific uleiul si completez daca e cazul,pana la mine doar o data am completat in 2 ani si atunci cu putin de tot.

Comentariu

verdictul este caseta de directie, era uscata si cu urme de rugina si dineinteles de nemiscat axul ce iese spre fuzete, melcul se invarte dar prezinta uzura de unde imi iesea mie jocul la volan, nu am stiut acum am vazut-o si pe asta.

Comentariu

Eu am reglat jocul din surubul de sus si am umplut-o cu vaselina acum 10,000 km
              O fi bine? Macar nu mai curge...

Comentariu

Postat în original de silvones Vezi post
                Eu am reglat jocul din surubul de sus si am umplut-o cu vaselina acum 10,000 km
                O fi bine? Macar nu mai curge...
                daca vasilica a ajuns si la angrenaj adica daca ai bagat in ea atata pana a dat pe afara :) atunci e bine eu am preferat sa bag ulei de grup in ea ca deala aveam la indemana si cred daca imi amintesc bine ca e chiar ala recomandat :)
                nici la mine nu mai curge ca se imbiba pe pamantul de pe exteriorul casetei :):):) si din cand in cand o mai spal cu jetul cand spal motorul :):):)

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection