Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inca una

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Inca una

Eu am kit-ul de inaltare pentru fata cu "pene sub talerul arcului si nuca pentru bieleta de directie.Nu am apucat inca sa-l montez. Am deja pe masina kit-ul de inalatre clasic,cu tamponul de cauciuc. Intrebarea mea, ar fi cum se vor comporta planetarele fata cu noua configuratie.

Comentariu

Trosnesc intr-una.

Comentariu

Nu-i normal sa trosneasca, ceva nu este in regula pe acolo. Asta-i dezavantajul improvizatiilor. Teoretic, kitul facut de rusi ar trebui sa fie ok, dar daca vor fi probleme si cu asta atunci nu stiu ce sa mai zic ....vorba unora de aici, trecem la Nissan!
        cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva

Comentariu

Postat în original de nivaforever Vezi post
          ....vorba unora de aici, trecem la Nissan!
          :):):)
          Asta vroiam sa aud :):):) pana la urma recunoastem ca ne place sa fim masochisti :)
          si la mine trosneau dar alea originale pe care le-am alergat mai bine de un an fara vaselina in ele:)
          in rest cand le-am pus pe alea noi nu au mai trosnit dar trosnea din cand in cand cuplajul ala de la cutie/reductor :)

Comentariu

Si la mine trosnesc planetarele,cu tampoanele clasice,daca mai pun si penele sub taler....

Comentariu

Nu stiu ce sa spun, si eu am avut la prima Niva tampoanele alea clasice pe puntea fata dar de troznit planetarele in niciun caz. Fara bara stabilizatoare montata, da, au trosnit, dar numai bruscata. Cu bara stabilizatoare pe masina a fost ok.

Comentariu

deci de aici concluzia este ca trosnitul de planetare nu are treaba cu inaltaroarele :) ca si eu aveam dar doar alea sub arc:)
                poate avea treaba cu uzura :) la mine asa a fost :)
                sau ceva cu bara stabilizatoare... :) si deasta aveam si nu am dat-o jos:)

Comentariu

Rusul spune ca modelul asta de kit de inaltare nu are efecte negative asupra fiabilitatii planetarelor. Nu-mi ramine decit sa-l cred. Am mai comandat de la Val-Racing un set de planetare spate intarite, pe 22 de caneluri (http://www.val-racing.ru/catalog/usi...osi/usipoluosi). Astia de la Val-Racing par a fi mai cinstiti, iar preturile le calculeaza in dolari. Setul de planetare costa 244 dolari, transportul prin pasta nationala ruseasca 44 de dolari si coletaria 2 dolari, in total 290 dolari. Costurile totale vi le spun dupa ce primesc coletele. Prin EMS Post livrarea este mai rapida, adica chitul de suspensie va sosi mai repede, planetarele le voi primi ceva mai tirziu. Mai mult ca sigur totul undeva prin ianuarie.

Comentariu

@ Karol: adica eu pe niva alba am inaltatoare sub talerul arcului?????
                    blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.p...ht=iesire+iasi whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.p...ight=lada+niva

Comentariu

Postat în original de dan chiperi Vezi post
                      @ Karol: adica eu pe niva alba am inaltatoare sub talerul arcului?????
                      Inaltatoarele alea se monteaza deasupra arcului, nu sub el.

Comentariu

Am primit astazi de la Tibgal seturile de rulmenti pentru rotile fata. Fiecare set contine doi rulmenti, doua simeringuri, piulita de stringere din capul planetarei, si doua inele metalice. Voi aveti inelele astea montate? La prima Niva nu le-am avut, la asta "noua" cind am demontat fuzetele am gasit numai unul singur, pe partea dreapta, la "interior", intre capul de planetara si simeringul interior. Din "sapaturi" (vezi fig. 4-1 Front Suspension, pag.5 din link-ul urmator: http://www.ladaniva.co.uk/lada/1600_4.pdf) am dedus ca inelele astea care la prima vedere par a fi niste inele distantiere, ca la batrina Dacia, au rolul de a proteja simeringul de mizerie (apa, noroi, etc.). Le puteti identifica in figura la nr.26 - Mud deflectering ring si sunt doua, unul pentru simeringul "interior" si celalalt pentru simeringul "exterior". Eu alta destinatie nu vad sa aiba inelele astea, mai ales ca acopera aproape in intregime partea din cauciuc a simeringului. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2556.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	317,0 KB 
ID:	984988Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2557.jpg 
Mărime:	260,0 KB 
ID:	984989Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2558.jpg 
Mărime:	394,0 KB 
ID:	984990Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2559.jpg 
Mărime:	317,7 KB 
ID:	984991Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2561.jpg 
Mărime:	244,8 KB 
ID:	984992Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2562.jpg 
Mărime:	305,0 KB 
ID:	984993
                        Voi ce parere aveti?

Comentariu

Salutare tuturor si un 2016 plin de peripetii placute!
                          Sint proaspat posesor de Niva si deja am identificat ceva probleme!
                          Dreapta fata bate,galeria de evacuare cred ca e fisurata,frina de mina tine nu,
                          la relanti merge cam impiedicat!
                          Miine vreau sa o vad si pe dedesubt sa vad ce mai gasesc!
                          Poate recomanda cineva un mecanic bun la Niva in Constanta?
                          Eventual un magazin de piese pentru Niva?
                          Sint numai ochi si urechi!
                          Multumesc mult!

Comentariu

Vezi ca aceasi problema o are Rudy ca cu pre ii da de cap cu inelele doar ca el are nevoie de ele si nu le are
                            Eu la a mea nu am sesizat sa aiba cand am dat planetarele jos cu ocazia multiplelor schimbari de grupuri:)

Comentariu

Ma bate gindul sa montez pe fata un diferential blocabil pneumatic sau unul autoblocant ambele produse rusesti. Exceptind pretul care este clar in avantajul autoblocantului, vreau pareri pro si contra. Masina nu are servodirectie. Cum influenteaza directia autoblocantul in utilizarea de zi cu zi?

Comentariu

...blocantul nu influenteaza cu absolut nimic directia(ma refer la invartit volanul). Poate o problema ar putea fi la cel pneumatic, atunci cand ar fi blocat, in sensul ca nu vei mai putea lua curba prea strans deoarece invarte la fel rotile de pe axa. Dar nu te opreste nimeni sa deblochezi.
                                ...din cate mai cunosc eu , pe fata nu prea se pun blocanti din astia mecanici sau pneumatici(doar pe la cele care functioneaza in regim de concurs eventual), ci mai mult autoblocanti.
                                Ultima editare de dan chiperi; 20.ian.2016, 11:05.
                                blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.p...ht=iesire+iasi whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.p...ight=lada+niva

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection