Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Arcuri punte spate


ubu

Postări Recomandate

Re: Arcuri punte spate

 

Se poate afla cumva despre arcuri compatibile pentru masina asta ?

 

Caut mult mai tari si cu spire mai dese.

Pentru puntea spate.

 

de fata de Jeep GC dar vezi ca sunt tari

sau de fata de patrol :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

Din ce vad pe net, nu prea seamana. Sunt cu diametrul redus la capat.

 

iti fac poze diseara la alea de patrol da nu sunt cu diametru redus la capat, nu stiu la ce arcuri te uiti dar arcurile OME pentru patrol sunt "drepte"adica acelasi diametru de sus pana jos

alea de jeep din pacate nu le mai am asa ca nu iti pot face poze dar caut unele poate mai gasesc dar tot din memorie parca erau drepte da e posibil sa nu imi amintesc bine:D:D:D

da daca nu te superi de ce vrei arcuri mai tari pe fata? cat vrei sa o incarci?

te intreb ca daca pui unele de genul vei avea solicitari in alta parte mai dure,adica in bucsile din jug si in cele de la bratul superior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

Deocamdata vreau doar pe spate arcuri tari. Am luat unele noi de niva cu plus 5 cm si tot moi sunt.

Amortizoarele sunt noi.

Problema e balansul nivei, de care m-am saturat.

A fost fun la inceput dar acum vreau sa schimb putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

grija mare la arcurile de pe spate, daca sunt mai lungi si nu ai incarcatura pe masina, se va ridica foarte mult si "iti va ramane" mic cardanul si tendoanele si vor aparea alte probleme. In schimb daca e prea tare nu prea o sa-ti mai flexeze cum trebuie si vei ramane, procentual vorbind, la flexari cu o roata in aer pe spate ceea ce poate insemna mai multe ocazii de a ramane inpotmolit

@ Karol si arcurile de niva sunt drepte ca si diametru pe capat

@ UBU, ca sa nu mai fie asa noi exista un blocator din cauciuc(rondea) care se muleaza perfect intre doua spine, si pusa pe deschiderea centrala a arcului, anuleaza cursa pe partea de comprimare a unei spire. ajuta f mult cred pentru ce iti trebuie tie. eu am asa ceva si functioneaza f bine

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

Am blocatoare intre spire, am cardan lungit, am tendoane lungi, am panhard reglabil, am amortizoare lungi, am cercei pe amortizoare, vreau si eu ascuri mai tari, masina mai rigida, atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

De ce nu incerci cu niste arcuri de pe modelul de 1600 cmc, cel pe carburator. Sunt mai rigide, nu se taseaza ca cele noi si se pot gasi la dezmembrari. In varianta in care vrei arcuri noi si mai scumpe, bineinteles, Ironman avea in oferta asa ceva. Se pot gasi la importatorii din Bucuresti.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

De ce nu incerci cu niste arcuri de pe modelul de 1600 cmc, cel pe carburator. Sunt mai rigide, nu se taseaza ca cele noi si se pot gasi la dezmembrari. In varianta in care vrei arcuri noi si mai scumpe, bineinteles, Ironman avea in oferta asa ceva. Se pot gasi la importatorii din Bucuresti.

 

Am arcurile astea, sunt sigur mai tari decat cele de 1600.

Arcuri.thumb.jpg.2c0b491a5102dba96362f055766a73cf.jpg

Cele Ironman au aceleasi spire rare.

Am zis, as fi vrut unele cu spire dese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

Cu arcul in brate, merg la desmembrari de jeep si de nissan...

 

daca vrei vii odata pe la mine si vezi alea de patrol nu e problema:) macar sa stii ce sa cauti

de jeep din pacate nu te mai pot ajuta dar verificam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

mie personal mi-a placut cum se seteaza cu perna de aer suspensia spate . Se introdu in arc , si in functie de presiunea din ele , suspensia devine mai rigida sau mai moale , inclusiv poti seta o cursa scurta moale , restu rigid.1401267568_pernadeaer.jpg.e0d3f3dd8cc3b9cef33feda212ff95c3.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Arcuri punte spate

 

@Niva, ai avut puse pe masina asa ceva?cum rezolvi partea de "automatizare" a pernei , umflat dezumflat

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare