Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce motor se poate adapta pe Niva?


RudyV

Postări Recomandate

De ceva vreme ma tot gandesc ca parca as vrea sa schimb motorul de la rusoaica mea dar fara prea mari modificari si prea mari complicatii...

A mai facut cineva acest gen de implant? Sau aveti vreo idee daca se poate face si ce motor s-ar "potrivi" fara sa faca poc alte piese(grup,planetare etc) dupa transplant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Toti vrem Samurai cu punti de Patrol si motor de Toyota . Cateodata incercam sa ajungem la acest deziderat plecand de la alte masini si modificandu-le pana cand nu mai gasim nimic orginal de la masina de plecare . :ha:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

din experienta mea de 30 de ani cu lada , la niva motorul cel mai adaptabil este ,....cel de NIVA !:wink:

 

Daaaa.... Cred ca ar fi cu prea mari batai de cap si m-ar depasii pe mine :)

Totusi ceva cai in plus ar fi minunati :)

Nu visez la

 

Dar cel mic,negru si cu coarne imi tot spune ca ar trebui facute ceva modificari la rusoaica ca sa aiba putere mai mare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Nu e problema cu bani ca nu sunt :))) dar daca as gasi o modalitate cu nu prea multi bani... Sau la motorul actual(am auzit ca in Ungaria se fac ceva modificari la motorul de Lada) sa fac ceva.

Oricum daca as schimba motorul,numai cu un benzinar,in nici un caz diesel.

Eram curios daca se poate un motor BMW sau ceva de genul...ceva peste 2L si macar 120-130 cp dar banuiesc ca asta ar afecta planetarele,cruci cardanice etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Daca "te manianca" ...si pastilele pentru limbrici nu au niciun efect (glumesc, sper ca tii la glume :wink:) poti incerca sa cumperi de la rusi (http://www.stinger-shop.ru) o evacuare sport completa, un carburator sport si chiar un compressor mecanic.

Si daca primul flacon de pastile "antimincarime in cur" nu a avut effect, poti incerca cu un kit de motor de 1800 cmc (http://ladapower.com/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2364&virtuemart_category_id=148)

Spor la treaba !

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Salutare,

 

zic si eu strict din ce am citit de la altii ca nu am Niva (dar sper in viitor:grin: )

 

Cel mai usor (relativ vorbind) se potrivesc motoarele Twincam de Fiat (anii 80). Ideal ar fi motorul Fiat 2.0 DOHC, 122HP. Mai jos articolele (engleza)

 

http://www.ladaniva.co.uk/baxter/resources/Grunt.htm

http://www.ladaniva.co.uk/baxter/cloggy/fiva2.html

 

Daca m-am prins bine e vorba de motorul asta

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Twin_Cam_engine

 

sper sa te ajute cu ceva

 

spor

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

@Nivaforever :)) da,ma mananca si pastilele nu au efect :ha:

Ideile tale par foarte interesante,chiar ma apuc sa studiez,apoi sa vad cu bugetul cum ma descurc ;)

@Karol , motorul de fiat ar necesita modificari mari?

Ambele variante par atragatoare sa vad care necesita buget mai mic :D

(Karol , ma bucur sa citesc randurile tale,scuze ca am disparut asa,curand ai PM)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

@Nivaforever :)) da,ma mananca si pastilele nu au efect :ha:

Ideile tale par foarte interesante,chiar ma apuc sa studiez,apoi sa vad cu bugetul cum ma descurc ;)

@Karol , motorul de fiat ar necesita modificari mari?

Ambele variante par atragatoare sa vad care necesita buget mai mic :D

(Karol , ma bucur sa citesc randurile tale,scuze ca am disparut asa,curand ai PM)

 

ceva modificari la prinderile pe "sasiu"dar si o flansa de adaptare cu carcasa ambreeajului/cutie

in rest parte de electrica si electronica la care nu ma pricep :)

da PM sa stii ca nu am nu am primit nici un mesaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

din punctul meu de vedere, daca exista acel kit de marire al cm-trilor cubi de la 1600 la 1800, e cel mai indicat ca si modificari pe final te va costa cel mai putin per total eliminand astfel improvizatiile.

 

Ps: nu ma pricep foarte bine, dar modificarea capacitatii motorului nu inseamna sa ai si un bloc motor mai mare? Ajunge oare numai un vibrochen modificat si un nou set de pistoane si simeringuri? practic acolo erau piese necesare unei reparatii de motor...

Editat de dan chiperi
:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

pai in principiu asa simplist daca modificarile de cilindree se pot face in doua moduri :)

prim marirea cursei si prin marirea alezajului ,iar kitul asta face treaba prin marirea cursei, deaia ramane acelasi bloc si se schimba arborele

eu pe langa kitul asta daca tot se face demontarea motorului as mai face si altele, adica alte pistoane, ceva interventii pe la chiulasa, o admisie si evacuare modificate...etc

dar neaparat trebuie tinut cont ca degeaba modifici cilindtreea de la 1600 la 1800 daca injectoarele nu fac fata, daca cartografia motorului nu se modifica

e ok la variantele cu carburetor da la alea cu injectie... nu prea:)

oricum nu ma pricep la partea de mapare si soft injectie asa ca nu ma lansez in presupuneri

ce pot sa spun este ca la 1,7 multipunct euro 3 exista un kit de marire cilindree pana la aproximativ 2 litri si care necesita si schimbarea injectoarelor cu unele de Opel Vectra ;) care au un debit mai mare altii de exemplu au experimentat si alte injectoare dar se pare ca astea de Vectra sunt cele mai ok dpdv al piesei,performantelor si costurilor.

oricum impartasesc opinia lui Dan pt simplitatea modificarii cu folosirea kitului desi personal daca as avea disponibil alt motor din care as vrea eu :) as pune altul cu transmisie cu tot:):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Pana la urma cred ca m-ar costa mai putin si are putere mai mare daca cumpar de la dezmembrari un motor de care zice Karol... Ce tip de motor este mai exact? Fiat de care? Cu carburator sau injectie? As prefera pe carburator ca sa nu ma complic cu tot felul de chestii electrice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Pana la urma cred ca m-ar costa mai putin si are putere mai mare daca cumpar de la depunbrari un motor de care zice Karol... Ce tip de motor este mai exact? Fiat de care? Cu carburator sau injectie? As prefera pe carburator ca sa nu ma complic cu tot felul de chestii electrice :)

 

Nu mai stiu exact deci in concluzie nu sunt sigir dar parca era pe fiat coupe acest motor

Totusi da stii ca e mai ok vatianta cu kut de adaptare:) si cu injectoe dacavtot iei tot motorul ;) eu as pune un motor de duster benzinar ala de 16 16V are 105 cai sau dieselul de 1,5 de 110 dar la asta sigut transmisia de niva nu tine asa ca m as rezuma la brnzinar ca face treaba Dan stie ca la Piatra eram si cu ambreajul dus si cu suportul de motor ript si sudat si tot a mers:) oricum 105 fata de 80 e mai bine si cuplyl e pe la 170 parca in comparatie cu 155 la niva din amintiri ada ca moroeul asta cu plat la transmisia de lada se tine bine:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

ce pot sa-ti ofer pentru demonstartie (sau si vinzare) :

1. Fiat Abarth Sport 2000 , TwinCam , injectie Digifant I , pompe de joasa presiune cu injectoare Kf1 Porche ,evacuare serpisori egali , cca 200cp , cuplu 330Nm/5600 rpm , cutie de viteze Fiat Argenta multisincron 5+1

2. Peugeot 1.9 TDI ,

Ambele proiecte sunt complete cu CV., montabile pe Niva.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Nu mai stiu exact deci in concluzie nu sunt sigir dar parca era pe fiat coupe acest motor

1.8 16V HGT 130 CP, 164 Nm ?

A fost si pe Punto MK2...

 

... 2. Peugeot 1.9 TDI...

 

Am pe Vitara, cam puturos daca e ala de 75 CP (fara intercooler) stock. Cu intercooler si 90 CP mai merge.

Dar am vazut ca se poate modifica pe la vreo +120 CP...

Mult mai interesanta prima varianta :grin:

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

1.8 16V HGT 130 CP, 164 Nm ?

A fost si pe Punto MK2...

 

 

 

Am pe Vitara, cam puturos daca e ala de 75 CP (fara intercooler) stock. Cu intercooler si 90 CP mai merge.

Dar am vazut ca se poate modifica pe la vreo +120 CP...

Mult mai interesanta prima varianta :grin:

 

Da parca asta era benzinarul :) eu cand cautam ma uitam mai mult la cuplu sa fie apropiat de ce scoate niva sa nu fie nevoie de alte ambreaje modificari ...etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Salutare,

Am o Niva din 92, 1,6 carburatie + gpl si nu sunt multumit deloc de motor, nu este fiabil.

As vrea un diesel fara prea multe modificari, ma refer la baia de ulei si acea flansa dintre motor si cutie.

Exista un asfel de motor care s-ar potrivi pe Niva?

 

Va multumesc anticipat, si astept cu nerabdare.

 

Florin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Salutare,

Am o Niva din 92, 1,6 carburatie + gpl si nu sunt multumit deloc de motor, nu este fiabil.

As vrea un diesel fara prea multe modificari, ma refer la baia de ulei si acea flansa dintre motor si cutie.

Exista un asfel de motor care s-ar potrivi pe Niva?

 

Va multumesc anticipat, si astept cu nerabdare.

 

Florin.

 

Exista un motor turbodiesel de Peugeot montat pe Niva din fabrica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce motor se poate adapta pe Niva?

 

Merge motorul de 1.9 JTD,de pe Fiat.

 

Singurul motor diessel omologabil in tara este cel de peugeot (XUD) . Am trecut prin aceasta , va povestesc din experienta !

Daca nu vrei sa-l omologezi , intradevar motorul de fiat e mult mai bun , atit la adaptare cit si la randament .

Editat de Niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare