Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Diferentele dintre niva pe carburator si ce pe injectie?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• niva-mgl
    a răspuns
    Re: Diferentele dintre niva pe carburator si ce pe injectie?

Multumesc,se poate inchide topicul.

Lasă un comentariu:

• niva-mgl
    a răspuns

Multimesc pentru info.Tocmai azi ce am intrat in posesia lu Niva tanara :) O sa pun cateva poze zilele urmatoare cu ea pe aici.
    Numai bine

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

Postat īn original de niva-mgl Vezi post
    Salutare tuturor!
    Am cateva intrebari pentru posesori de niva mai ales pentru cei priceputi bine la astfel de masinute.
    Eu detin o niva din 88 nemodificata exact asa cum a scoso rusu din fabrica de care sunt foarte multumit,stau in zona de deal spre munte si o folosesc doar pe coclauri.In acelasi timp mai am un volvo v50 pe care il foloseam cand mergeam la oras.Acum treaba sta in felul urmator:volvo tocmai o sa-l vand si o sa imi iau a doua niva aproape noua care are cateva inbunatatiri printre care si: suspensie trailmaster,este inaltata are troliu si mai are una alta plus ca are puse ceva jante cu anvelope dunlop grandtrek at2.
    Prima mea intrebarea este: planetarele fiind tot cele de fabrica exista riscul ca sa fie suprasolicitate ele impreuna cu grup,diferential si alte cele de catre roti care ar duce la suferinta masini?
    A doua intrebare este:la ce diferente sa ma astept in probleme,tablarie,motor,tractiune?tinand cont ca pe cea din 88 o am de 4 ani si i-am facut tinichigeria complet,distributia scimbata ca s-a rupt,dirctia schimbata complet inclusiv caseta plus un chit de ambreaj.
    A treia intrebare este:pe cea noua merita sa o trec pe gaz?si care este cea mai mica butelie care pot sa o pun ca am un caine care vesnic este cu mine si am nevoie de spatiu pentru el.

Nu am crezut niciodata ca o sa am doua lada niva,dar se pare ca mi-a cazut cu tronc rusoaica asta

prima:- orice modificare cu aport de greutate pe zona de rulaj , adica roti mai mari si mai grele induc solicitari suplimentare pe planetare, dar nu te speria ca tin e ok eu am avut 205 80 R16 roti cu vreo 30-35kg daca sunt si resapate si a rezistat fara problem, nu am rupt nici o planetara
    a doua:-aici depinde de cum a fost si va fi intretinuta masina, dar fiind vorba si de ceva electronica in plus cu siguranta vei avea si intalni alte problem fata de carburetor.
    a treia - totul depinde de bugetul tau si daca vrei sau nu sa faci asta, daca mergi sporadic cu masina sau cel putin cu una din ele atunci...nu merita, da daca vei merge mai mult cu ea probabil ca va merita modificare:)

Lasă un comentariu:

• Diferentele dintre niva pe carburator si ce pe injectie?

Salutare tuturor!
    Am cateva intrebari pentru posesori de niva mai ales pentru cei priceputi bine la astfel de masinute.
    Eu detin o niva din 88 nemodificata exact asa cum a scoso rusu din fabrica de care sunt foarte multumit,stau in zona de deal spre munte si o folosesc doar pe coclauri.In acelasi timp mai am un volvo v50 pe care il foloseam cand mergeam la oras.Acum treaba sta in felul urmator:volvo tocmai o sa-l vand si o sa imi iau a doua niva aproape noua care are cateva inbunatatiri printre care si: suspensie trailmaster,este inaltata are troliu si mai are una alta plus ca are puse ceva jante cu anvelope dunlop grandtrek at2.
    Prima mea intrebarea este: planetarele fiind tot cele de fabrica exista riscul ca sa fie suprasolicitate ele impreuna cu grup,diferential si alte cele de catre roti care ar duce la suferinta masini?
    A doua intrebare este:la ce diferente sa ma astept in probleme,tablarie,motor,tractiune?tinand cont ca pe cea din 88 o am de 4 ani si i-am facut tinichigeria complet,distributia scimbata ca s-a rupt,dirctia schimbata complet inclusiv caseta plus un chit de ambreaj.
    A treia intrebare este:pe cea noua merita sa o trec pe gaz?si care este cea mai mica butelie care pot sa o pun ca am un caine care vesnic este cu mine si am nevoie de spatiu pentru el.

Nu am crezut niciodata ca o sa am doua lada niva,dar se pare ca mi-a cazut cu tronc rusoaica asta
    Ultima editare de niva-mgl; 08.mai.2016, 19:36.
Procesare...
X