Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Ajutor montare troliu pe Niva

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• bejanconstantin
    a răspuns
    Re: Ajutor montare troliu pe Niva

sal,
    eu urmeaza sa vand masina si o aduc la nivel standard, restul componentelor urmeaza sa la dau separat.
    daca esti interesat de tot sistemul pentru troliu in interior lasa-mi mesaj pe PM, iesi mai ieftin
    spor

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

Postat īn original de teo pes Vezi post
    Cauta si postarile mele sa vezi cum am montat dupa cum au hotarat rusii, eu am ridicat masina de creanga copacului la 1,5 m de sol
    nu esti singurul ;) ia zi-i lui Dan sa bage poza cu a lui ridicata de bot din mocirla la ultima intalnire a Nivistilor de acum vreo 2 ani :)
    legat de metoda pe care si tu si rusii o folosesc e oarecum mai complicata si nu raspunde dorintei de a fi montat troliul in interior
    plus ca daca iti amintesti am mai discutat legat de descarcarea fortelor si prin metoda folosita de tine si cea pe care am adoptat-o eu si in final totul se descarca tot in lonjeroane ;) deci pt ce sa se complice cu 4 suruburi in plus si doua bare in plus pe jug?
    Ultima editare de Astral; 29.iul.2016, 23:16.

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

Cauta si postarile mele sa vezi cum am montat dupa cum au hotarat rusii, eu am ridicat masina de creanga copacului la 1,5 m de sol

Lasă un comentariu:

• dan chiperi
    a răspuns

...din punctul meu de vedere e simplu si treaba sta cam asa:

.....e clar ca d-l Rudy nu are la tastatura butonul "search" , pentru a mai cauta prin forumul asta diverse chestii utile si experimentate scrise de altii

....eu avand deja o niva facuta intr-un fel, cea de a doua am vrut s-o fac diferit, adica sa ii las roti mici, sa pun troliu la interior etc(apropo, desi la cea neagra am troliul pe bot, nu m-am infundat cu botul in vreun mal, deoarece e pus la un unghi care permite abordari destul de mari a malurilor, iar in teren mai conteaza un pic si soferul care are drept de veto in ceea ce priveste abordarea unui mal abrupt)

...la cea alba, timpul era foarte scurt pana sa puntroliul, asa ca nu am mai stat prea mult sa cantaresc si am dus sufa prin lonjeron, iar troliul in spatele scaunului din dreapta. Deoarece nu mai am scaunele originale de niva a trebuit oricum sa fac o improvizatie pentru prinderile scaunului, si astfel am facut si cadrul de prindere pentru troliu. Nu am facut nici o ranforsare suplimentara pe dedesubtul masinii, si vad ca tine. E clar ca trebuie sa folosesti suruburi de clasa de duritate macar 8.8
    Nu cred ca e cazul sa copiezi ceva , sau sa faci cum zic eu, trebuie sa pleci de la ceva, si la fata locului iti dai seama unde si ce sa pui. Oricum trebuie sa pui plasma la troliu

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

pai domnu @nivaforever :)
    Solutia e simpla
    elimini ventilatoarele!
    si in loc de elicea aia interioara montata pe fulia de la pompa de apa, care e si grea si solicita si lagarele pompei,pui frumos pe interiorul radiatorului adica in interior , un singur ventilator!
    poti folosi un ventilator de la un logan pe benzina adaptat prinderilor tale de acolo daca le ai sau daca nu le confectionezi
    sau pui un Spal deala de 5-600m3 pe ora dar asta e mai scump si trebuie adus de afara...etc
    facand asta nu mai muti ca nu mai e nevoie nici troliul ca vei putea monta placa mai in spate cu 2-3 cm, nu va mai fi necesar sa tai traversa...scapi de multe suduri si modificari indoielnice ca si rezultat si cu greutate adaugata minima
    dar ventilatorul daca pui de logan, ai grija ca un electrician sa il monteze pe firele care merg pe treapta 2 ca are 2 trepte,sau iti faci tu un montaj cu termocuple care sa cupleze in functie de temperature treapta de ventilatie necesara.

motivele pt care recomand aceasta solutie...Simplu!
    1- consumul de current mai mic decat in cazul ventilatoarelor rusesti, injumatatesti curentul defapt
    2- nu modifici sau intervii structural pe masina prin taierea traversei
    3- mult mai usor de montat noul ventilator in interior in spatial alocat acum si nu muti nici radiatorul sau orice alta piesa,pt ca ventilatorul asta de logan are 6-7 cm in lunctul cel mai inalt sau sa spunem ca ai nevoie de 7cm latime si spatiu de acces pt montajul lui
    4- ai doua trepte de functionare a ventilatorului, pe prima poti pune sa mearga la termocupla ca si pana acum, iar pe treapta doi o poti pune pe buton , sau poti face sa intre direct in treapta 2...eu asa as face din prima
    5- piesele necesare se gasesc la dezmembrari si e si ieftin :)undeva intre 70-120 lei ventilatorul
    6 - elimini riscul ca la o scufundare in noroi sau trecere prin apa sa iti moara motorul,
    7 - montajul troliului va fi mult mai usor si simplu si nu te complici cu flex si aparat de sudura:)

Lasă un comentariu:

• nivaforever
    a răspuns

Vezi ca Bejan din Iasi a montat troliul in interiorul masinii, in spatele locului din drepta fata. Iti trimit pe privat numarul lui de telefon si te documentezi tu. Eu am optat pentru alta solutie tehica, troliul va fi tot in fata, dar am repozitionat radiatorul, in sensul ca l-am adus spre elicea ventilatorului cit mai mult posibil, aproximativ 5 cm, practic am lasat intre radiator si elice spatiu cit sa-mi permita inlocuirea curelei de alternator. In fata radiatorului vor fi montate cele doua electroventilatoare de pe modelul pe injectie, apoi troliul si rolele aferente. Ca sa-ti faci o idee, in varianta asta, rolele nu vor depasi partea din fata a barei de protectie in varianta standard. Bara de protectie o pastrez, iar distanta dintre ea si caroserie va fi de aproximativ 2 cm. Placa de troliu se va sprijini in partea din fata pe un profil rectangulat din otel sudat de cele doua tevi care intra in caroserie si sustin bara, iar in partea din spate care practic se va prelungi in compartimentul motor, se va sprijini pe un alt profil rectangular amplasat transversal in compartimentul motor, la partea din fata a lonjeroanelor, sudat de acestea, cu rol de rigidizare si de suport pentru radiator, ventilatoare si placa troliului, bineinteles. In varianta asta troliul va iesi in exterior mai putin, dar va trebui sa fac ceva suduri pe acolo si sa tai acea traversa frontala inferioara din tabla pentru a putea monta placa troliului. Practic, troliul va iesi in exteriorul caroseriei nu mai mult de o treime din diametrul lui, restul fiind deasupra acelei traverse. Va fi cam mare inghesuiala pe acolo dar sper sa mearga. Ma incurca mult electroventilatoarele amplasate in fata radiatorului, daca nu erau ele, in exteriorul masinii ar fi fost amplasate numai rolele iar troliul ar fi fost in totalitate in compartimentul motor, cu unele avantaje, bineinteles.
    Solutii tehnice sunt, doar trebuie "rumegate" incet.

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

RUDY cu mare placere, poze nu am ce sa iti arat de la Dan da verifica topicul meu su cel al lui Dan ca e posibil sa fi pus niste poze :) eu nu imi amintesc sigur dar oricum nu s epune ca eu am vazut utilajul live:)
    apropo daca te mananca de ceva frumos :) in septembrie e o etapa la Buzau, la sarata monteoru, nu e foarte departe de tine si daca te tenteaza e o competitie misto tare, 24 de ore de offroad :) organizat de GTC motorsport :)
    eu am mers anu trecut si a fost super, si sper sa merg si anul asta:)
    cu apa de gura:) ne auzim in privat si cu adresa chiar te rog nu de alta da se umple de praf grupul prin garaj degeaba:) macar tu il folosesti, la mine zace inutil:)

Lasă un comentariu:

• RudyV
    a răspuns

Caphonne,multumesc de raspuns dar acea discutie nu are legatura cu intrebarea mea.
    Karol multumesc mult si mai ai o palinca :) vorbim in PM cand si unde o pot trimite si atunci daca tot insisti o sa-ti spun unde sa trimiti acel grup :))
    As mai trimite o palinca la Iasi daca Dan poate sa-mi mai ofere niste informatii legate de montarea troliului si chiar as fi foarte recunoscator daca are sa puna niste poze...

Lasă un comentariu:

• KAROLOKW
    a răspuns

Rudy oricum esti dator o palinca:)
    hai ca iti fac eu un rezumat :)
    daca pui troliul in interior iti recomand montarea lui in interiorul masinii
    adica dai scaunul din dreapta jos, si in spatial de la picioarele pasagerului din spate , intre rezervor si sinele de la scaun cam acolo e spatial unde trebuie sa te joci cu montajul troliului.
    nu iti face problem ca te trage aiurea c anu e asa
    DAR!!! ATENTIE!!! nu pui troliul pe table podelei trebuie construita o placa pe care e el montat placa care si ea e montata pe niste suporti/teava rectangulara .corniere...etc care sa aiba o prindere solida in masina si pe dedesubt de lonjeroane
    ATENTIE ! lada nu are sasiu e autoportanta si tot ce e pe dedesubt unde te prinzi trebuie sa intaresti.
    apoi trebuie sa te gandesti pe unde scoti teava si palnia pe unde trece sufa
    pt asta iti recomand parere personala o teava de otel trasa sau macar una de aluminiu ambele pe care sa le curbezi sa le poti scoate pe langa, sau prin lonjeronul stanga al masinii, (eu recomand pe langa el dar merge si prin el daca ii gasesti traseul bun :))adica lonjeronul unde e filtrul de aer pe unde vine esapamentul,

!!! ATENTIE!!!
    foarte important este sa faci o prindere solida troliului pt ca in cazuri naspa sa nu se rupa sa cedeze si sa plece troliul cu tot cu pasagerul din dreapta,s-ar lasa cu problem grave de tot!!!

pt detalii cel mai bine vorbeste cu DAN CHIPERI aici pe forum ca el a montat troliul astfel.
    eu nu am montat asa ca mi-a fost lene si dificil de facut pt mijloacele pe care le aveam eu la dispozitie la momentul respectiv

Lasă un comentariu:

• Caphonne
    a răspuns

Salut uite aici o discutie http://forum.club4x4.ro/showthread.p...Troliu-pt-niva

Lasă un comentariu:

• RudyV
    a creat un topic Ajutor montare troliu pe Niva

Ajutor montare troliu pe Niva

Salutare.
    Deocamdata am renuntat la idea troliului mecanic(desi stiu ca ar fi varianta cea mai buna) si as vrea sa-l montez inapoi pe cel electric.
    Nu vrea in nici un caz pe "botul" masinii pentru ca l-am avut acolo si ma incurca rau de tot,este o greutate in plus chiar in fata,tot dai cu el in gropi si se infige in pamant in nenumarate cazuri.
    Asa ca as vrea sa-l pun in interiorul masinii undeva dupa scaunele din fata...
    Va rog daca puteti sa ma ajutati cu niste idei.
    Cum vine prins? (Banuiesc ca trebuie sudat ceva pe sasiu sa fie prins acolo ca tabla de la podea nu tine)
    Pe unde pot sa scot teava si ce tip de teava trebuie prin care iese cablul in fata? Ma gandeam sa treaca pe langa sasiu pe partea dreapta si prins bine de sasiu dar cred ca ar trage intr-o parte daca nu iese cablul pe mijloc.
    Please help me
Procesare...
X