Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cat consuma LR?


bogdanstanescu

Postări Recomandate

hello

ma tot bate un gand de ceva vreme

trebuie sa plec din tara in Franta, o sa practic acolo, de aceea am si scos patrolul la vanzare, nu mai am ce face cu el in conditiile astea

vreau sa vand si kia sportage dupa ce fac succesiunea de la moartea tatei, era inmatriculata pe numele lui, el beneficiind de anumite drepturi inclusiv neplata impozitului pt o masina

 

asa

 

Vreau sa iau un LR care sa ma poata duce si pe autobahn in conditii civilizate dar sa pot merge si pe un drum de munte... nu fite nu nebunii ci masina de mers toata ziua, pe orice vreme.

preferabil diesel

pentru inceput vroiam sa stiu voi cam ce consumuri de carburant inregistrati urban si extra, offroad nu se pune, stiu ca depinde de drum si de sofer

ma intereseaza la orice tip de LR diesel pt ca nu m am hotarat ce varianta sa iau - doamna vrea Range, dar totusi...

merci

 

daca din experienta ma puteti sfatui si de unde si cum sa iau ca sa ies bine ar fi incantator

Editat de Astral
Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Daca vrei sa-ti iei LR sau RR pentru consum, las-o balta. Incearca alte marci mai putin consumatoare. Vezi ca mai exista un topic in sectiunea LR cu un motor de 3500 cmc. Sunt acolo citeva pareri despre consumuri.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

 

Vreau sa i au un LR care sa ma poata duce si pe autobahn in conditii civilizate dar sa pot merge si pe un drum de munte... nu fite nu nebunii ci masina de mers toata ziua, pe orice vreme.

preferabil diesel

pentru inceput vroiam sa stiu voi cam ce consumuri de carburant inregistrati urban si extra, offroad nu se pune, stiu ca depinde de drum si de sofer

ma intereseaza la orice tip de LR diesel pt ca nu m am hotarat ce varianta sa i au -

merci

 

daca din experienta ma puteti sfatui si de unde si cum sa i au ca sa ies bine ar fi incantator

 

 

Discovery 2 manual, media cu oras si afara este 9,5-10 viteza uzuala 110-120 km/h merge si 130-140 da nu prea am chef tot timpul.

 

Recomand un Freelander 2 sau Discovery 2(2003-2004) sau 3, dupa buget.

 

De luat din Germania, km in jur de 100 mii, ca sa fi fost eliminate "bug-urile" de fostul proprietar! Nu lua de la dealeri turci,sarbi,rusi,polonezi, sau din fosta democrata.

De la reprezentante , eventual luate la buy-back, ca astia le verifica inainte.

 

 

 

Mariusg, cazul tau nu este cel mai fericit exemplu...omul vrea diesel.

Editat de flay

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

nu il i au pt consum

este un subiect pe care nu l am vazut abordat si am zis sa incep de aici sa ma informez

o masina 4x4 nici o data nu va consuma putin

cu totii cautam altceva in ele

senzatie, libertate, siguranta, si de ce nu imagine si jucarii pt copilul din noi

merci

o sa caut si acolo

Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Daca vrei sa-ti iei LR sau RR pentru consum, las-o balta. Incearca alte marci mai putin consumatoare. Vezi ca mai exista un topic in sectiunea LR cu un motor de 3500 cmc. Sunt acolo citeva pareri despre consumuri.

 

am citit sectiunea, interesanta pt benzinari...

Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Daca vrei sa faci drumuri mai lungi, nu recomand Defenderul. TD4 -> 100km/h 12%++ pina pe la 18% daca sari de 100 km/h . ( avea si portbagaj deasupra )

Insa presupun ca nu o sa fie vorba de Defender.

 

mie mi ar place la nebunie Def. da doamna vrea comfort...

cine stie..

Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Pt. cel mai bun amalgam confort / capabilitati de teren / consum, si eu te-as sfatui tot Discovery II(Td5 nu V8)..... cum zicea si dl. Flay:y

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Salut,

 

Daca te intereseaza modelele din 2005 incoace, iti pot da orice detaliu, inclusiv consumul.De 3 ani le utilizez la servici zilnic.

motoarele probabil sunt tot pe acolo

te rog baga, cred ca intereseaza mai multa lume..

Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Salut,

 

Daca te intereseaza modelele din 2005 incoace, iti pot da orice detaliu, inclusiv consumul.De 3 ani le utilizez la servici zilnic.

 

Un Defender 90, 2.5 122 Cp, cat soarbe? La drum lung, ca in oras e irelevant.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Parerea mea ,dc vrei o masina buna sa si alerge pe autostrada sa te duca si pe ce coclauri vrei si sa mai ai si spatiu pentru bagaje si alte chesti ia un discovery 3 diesel care are un motor foarte bun(biturbo) 190cp,manual,care consuma in oras maxim 15% si afara 10-12% intre 130-150,si poti sa l cumperi de la noi incepand de la 20.000-23.000 in functie de ce dotari vrei.Range Rover Sport parerea mea repet nu prea i-i vad rostu si aici ma rever la modelele pana in 2004 care au un motor foarte puturos si un consum enorm(18-19 ) si mi e unu mi se pare o masina de fite exceptie facand VOGUE.

Repet asta ar fi parerea mea

RANGE ROVER 4.6 HSE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Parerea mea ,dc vrei o masina buna sa si alerge pe autostrada sa te duca si pe ce coclauri vrei si sa mai ai si spatiu pentru bagaje si alte chesti ia un discovery 3 diesel care are un motor foarte bun(biturbo) 190cp,manual,care consuma in oras maxim 15% si afara 10-12% intre 130-150,si poti sa l cumperi de la noi incepand de la 20.000-23.000 in functie de ce dotari vrei.Range Rover Sport parerea mea repet nu prea i-i vad rostu si aici ma rever la modelele pana in 2004 care au un motor foarte puturos si un consum enorm(18-19 ) si mi e unu mi se pare o masina de fite exceptie facand VOGUE.

Repet asta ar fi parerea mea

merci de sfat

range in nici un caz nu as dori sa i au acum decat daca este cine stie ce oferta minunata

masina noua... nu sunt adeptul cumpararii unei masini de noua -in afara mirosului de nou si a deprecierii rapide a pretului nu vad nici un avantaj - am avut 4 masini de noi si asta mi a ramas impresia, dar asta este o alta discutie

ce a mai buna varianta mi se pare si mie Disc, apoi Def si in ultima instanta Free

ma gandesc sa cumpar o masina (LR) care sa o utilizez in urmatorii 3 ani si apoi sa o schimb tot cu un LR care in cel mai sigur mod va fi Disc iar dna dc vrea sa si cumpere Range.. sa si l i a singura:wink: la cat vom castiga acolo o sa poata sa o faca

many thank s again!

Editat de bogdanstanescu
Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Parerea mea ,dc vrei o masina buna sa si alerge pe autostrada sa te duca si pe ce coclauri vrei si sa mai ai si spatiu pentru bagaje si alte chesti ia un discovery 3 diesel care are un motor foarte bun(biturbo) 190cp,manual,care consuma in oras maxim 15% si afara 10-12% intre 130-150,si poti sa l cumperi de la noi incepand de la 20.000-23.000 in functie de ce dotari vrei.Range Rover Sport parerea mea repet nu prea i-i vad rostu si aici ma rever la modelele pana in 2004 care au un motor foarte puturos si un consum enorm(18-19 ) si mi e unu mi se pare o masina de fite exceptie facand VOGUE.

Repet asta ar fi parerea mea

Ce inseamna "sa-l cumpari de la noi"?

Daca te-ai referit la dealerii autorizati LR din Romania, mai bine lasa.

Orice Disco 3 diesel consuma cu 2,3 litri motorina/100 km in plus fata de un Disco 2 diesel. In orice trafic. Poate sa ma contrazica cineva? Am doi prieteni care au facut prostia acestui up-grade si acum le pare rau.

Nu incerca sa cumperi nimic nou. Sunt niste probleme enorme cu partea electronica. Iar spun din nou... poate sa ma contrazica cineva cu probleme electronice la modelele noi?

Cam atit pentru moment.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Nu m am referit la dealerii nostrii ,pe net sunt destule,in privinta problemelor pe partea electrica se poate dar de pinde si ce fel de off road vrei sa faci cu ea pt ca nu poate face ceea ce face un 4x4 pregatit de competitie,iar sarii pernele in aer:ha:

RANGE ROVER 4.6 HSE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cat consuma LR?

 

Un Discovery 2 Td5 consuma in mod normal 8-9-10 l / 100 km. Eu cam atat consum. Depinde de zi si pe ce fel de drumuri merg.

 

Depinde mult mai ales la motoarele td5 cat de agresiv esti sau cat de incarcat esti si pe ce drum mergi. La un drum de 4800 de km in |Turkmenistan cu masina incarcata la maxim cu echipament si bagaje am consumat in medie 13 l /100 km. Cu aceeasi masina si cu aceleasi cauciucuri si incarcatura la un drum de 2200 de km in Ucraina am consumat 16-17 l /100 km. Pana la urma dupa multe batai de cap am aflat la un tirist cauza. Reteta pentru asfaltul lor care ofera mai multa aderenta. Asa zicea el. Eu am crezut ca e de la motorina lor.

From all the things I've lost, I miss my mind the most [Mark Twain]

Land Rover - Discovery 2 (Largareta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: cat consuma LR?

 

Am un Range Rover 2.5 tds( bmw ) din 2000, nu sare de 8.5 % consum orice i-as face. Pe sosea mers sportiv ( chiar daca e puturos nu il iert ) , nu sare de 7.8% .

Motorul intradevar este in parametri si nu are nici macar 100.000 km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: cat consuma LR?

 

e, intre timp de prin august am LR Disco 2 din 2003 TD5

merge ca in carte: 9 afara, 11 si ceva in oras

Ce ma impresioneaza cel mai mult este faptul ca in ciuda km de la bord, 220000, nu scoate un gram de fum indiferent cat bag talpa. Nevasta mea murea de ciuda pt ca golful ei 5 cu 40000 scotea un fum cand bagai talpa in el de nu se mai vedea nimik in spate.

:banana

Mitsubishi ASX; Discovery II & Kia Sportage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare