Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat service Land Rover in Timisoara


Dan CHIRIAC

Postări Recomandate

Am niste prieteni din Timisoara care detin un Land Rover Discovery 2.

Masina a fost achizitionata la mana a doua si este, dupa parerea mea, in linii mari, ok.

Totusi, se confrunta cu defectiuni minore, dar destul de dese. Ba se aprinde ceva martor de la ABS, ba curge ulei pe la un semering la puntea fata, ba pierde motorina pe la incalzitor, cred, ba o conducta de la alimentarea cu aer...

Din pacate, se pare ca au avut parte si de mecanici "smecheri" pana acum, pentru ca este inadmisibil ca semeringul inlocuit sa piarda, din nou ulei, dupa nici o luna.

Eu le-am recomandat o verificare generala si efectuarea tuturor lucrarilor necesare astfel incat sa se poata baza pe masina.

Intrebarea este: imi poate recomanda cineva un atelier din Timisoara unde sa poata merge cu incredere?

Multam!

Editat de Dan CHIRIAC

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

De ateliere nu ma bag ca si eu am patit-o:uameni de aia am si luat problema in propriile maini dar daca se deplaseaza in Arad sunt dispus sa-i ajut cu o scanare completa cu Hawkeye si eventual o diagnoza bazata pe 3 ani de experienta si pe o serioasa studiere a documentatiei specifice despre mecanica si sistemele Discovery 2(am citit RAVE din scoarta in scoarta). Daca pierde motorina pe la FPR asa cum banui eu atunci doar tre sa comande piesa si o schimbam la mine-n curte in juma de ora, simeringurile trebuie sa le comande originale din Anglia si pot sa-i duc la mecanicii mei care sunt seriosi si au prins deja ceva experienta pe masina mea ca la muncile de mecanica bruta eu comand piesele si ma duc la ei sa le monteze, mie mi-au schimbat simeringurile si planetarele de vreo 2 ani si nu curge de loc.

 

Daca-i intereseaza da un PM si-ti dau numarul meu de telefon. Hai noroc

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Multumesc pentru oferta, am sa le-o comunic impricinatilor.

Este posibil, totusi, sa prefere un atelier ca le poate da o factura pentru lucrari.

ARO 244, an 1997, motor L25

ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Nu pot sa-ti spun despre calitate ceva, dar exista in Timisoara doua service-uri care repara Land Rover. Casa Auto si Shock. Sunt reparatori autorizati.

Cel mai bine este sa faca o constatare completa dupa care sa expuna aici problemele cu care se confrunta.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Multumesc pentru oferta, am sa le-o comunic impricinatilor.

Este posibil, totusi, sa prefere un atelier ca le poate da o factura pentru lucrari.

 

Ceea ce pot eu sa le fac daca pot aia nu-i pe bani deci nici factura nu trebe:wink:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Casa Auto nu are mecanici competenti.cunosc o multime de cazuri in care mecanicii au facut mai multe pagube decit reparatii.sunt foarte foarte slabi.

firmaShock este dealer oficial HYUNDAI in Timisoara. tot aceeasi proprietari detin si fima Expressline care este dealer oficial Land Rover in Timisoara .nu stiu cum e serviceul lor dar va sfatuiesc foarte serios sa evitati Casa Auto.sunt un dezastru.

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

....va sfatuiesc foarte serios sa evitati Casa Auto.sunt un dezastru.

 

Subscriu....si nu numai in Timisoara(nasolia-i ca sunt singurii in afara de reprezentanta din Otopeni care au Testbook Omitec T4....da oricum nu stiu sa-l foloseasca)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Imi spune-ti cu o zi inainte cind sunteti programati la Omnitec T4 si va spun cum se foloseste prin telefon. Bineinteles face-ti constatarea de rampa mai intai.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Fara dubii si cu mana pe inima iti recomand Service AWAK 4x4, in halele fostei pielarii, cine e din Timisoara stie unde se gasesc, contact Delfino Granzotto tel. 0722.891304

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

De acord cu TaviD ,este mecanic bun doar ca nu are tester pt disco2.dupa ce s-a facut diagnoza si s-au descoperit problemele se poate apela cu incredere la serviciile lui Delfino.

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Va salut,

Dimineata duc masina la LCD(Miresei)Timisoara pt. inlocuirea unor bucsi si capeti bara,ulei,filtre la Freelander.

Va tin la curent despre cum decurge treaba,mie unul imi place cum lucreaza,mai merg din cand in cand cu alte modele de masini.

Captiva 4x4 2.0 VCDI

Freelander 2.0 DIESEL

Logan Pickup 1.5 DCI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Am promis ca revin cu informatii despre service:

Ma declar multumit atat de priceperea personalului cat si de calitatea serviciilor,curatenie,promptitudine.S-au schimbat niste bucsi,bielete,ulei,puteti incerca.au statie itp,servicii pentru roti,stand geometrie.Piesele vin intre 1 si 24h.Ce nu au inca:scanner pt. Land Rover.

Captiva 4x4 2.0 VCDI

Freelander 2.0 DIESEL

Logan Pickup 1.5 DCI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Salutare, am si eu o problema cu Land Rover-ul si nu gasesc un service competent care sa faca si o diagnoza cum trebuie, va rog daca ma poate ajuta am nevoie cat se poate de urgent trebuie sa plec cu masina in concediu si nu gasesc unde sa merg sa o repar/verific urgent. Multumesc

Proud member of Club 206
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

dute la Szeged sau vezi ca pe forum e un coleg din Arad care te poate ajuta.

Editat de dragoslav
Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Dar in Timisoara nu gasim nimic sa inteleg? Sti vre-un numar de contact de la colegul din Arad?

Proud member of Club 206
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

nu am numar dar e pe forum cunoscut ca si sierrafery...a ajutat multa lume si e informat bine de tot in legatura testerelor pt Land.

in Timisoara nu stiu decat pe cei de la reprezentanta Land Rover si nu am nici o informatie despre ei. la Szeged am cunostinte care au fost si au rezolvat problemele destul de repede si fara erori(in sensul ca mecanicii chiar isi cunosc meseria)

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat service Land Rover in Timisoara

 

Am inteles, multumesc, cei de la rep. din tm acu vreo cativa ani nu aveau nimic, doar showroom acum nu stiu ca nu am fost.

Editat de Astral
VREUN/VREO ...FARA CRATIMA !!!
Proud member of Club 206
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare