Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Service de incredere Land Rover

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Service de incredere Land Rover

Salut,
    Trebuie sa fac prima revizie de 1 an si nu stiu incotro sa apuc.un service de incredere ca am auzit numai probleme.masina a fost cumparata din austria la 370 km
    Cu stima,

Re: Service de incredere Land Rover

Mergi la Tiriac Auto (dealer oficial LR) pe DN1 deoarece inca ai garantie la masina.
    http://www.premium.tiriacauto.ro/harta-reprezentante
    Vorbesc de prima locatie nu cea din Otopeni.
    Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor
    Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix
    www.lroc.ro

Comentariu

Si daca te duci la barbosu' la garantie neaparat buzunarul sa fie plin.

Comentariu

Postat în original de mac01 Vezi post
        Si daca te duci la barbosu' la garantie neaparat buzunarul sa fie plin.
        Mac, nu te supara, dar nu-ti inteleg interventia! Cunosti tu vreun alt service LR, de incredere si cu tarife mai mici? Daca da, chiar te rugam sa ni-l faci cunoscut si noua. (Sau ai impresia ca reteaua Renault-Nissan practica cumva preturi de dumping?)
        Atata vreme cat este vorba de mentinerea garantiei, oricare ar fi producatorul acaretului, este indicat sa cauti un service recunoscut de acel producator. Altfel, "economia" pe care o faci la manopera te poate costa insutit in cazul unei defectiuni ulterioare. In plus, intotdeauna o reprezentanta a producatorului este in posesia tuturor buletinelor informative, chiar inainte sa fie cunoscute de utilizatori sau media: nu crezi ca ar fi mai placut sa ajungi la o revizie si sa afli ca producatorul are o campanie de inlocuire a unei piese scumpe? Exemple se pot da destule...
        O seara buna!
        It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Reviziile se pot face si la alte service-uri nu numai cele de reprezantanta. Nu se pierde nicio garantie atata timp cat exista stampila service-ului respectiv (autorizat R.A.R) pe cartea de garantie, iar schimburile de fluide s-au efectuat la timp. Si dupa cate stiu avem chiar aici pe forum prin Ciolpani un atelier bun specializat in LR.
          Iar daca apare vreun buletin informativ este datoria lor sa anunte cumparatorul masinii prin scrisoare, prin email, prin telefon etc...
          Si hai sa-ti mai spun ceva. Un mecanic bun nu o sa lucreze niciodata in reprezentanta pe un salariu mizerabil.
          Eu unul am patit-o cu reprezentantele din Romania si nu doar o data. Ma duceam sa-mi repare ceva si-mi stricau altceva, incercau sa-mi schimbe tot felul de piese care nu erau defecte etc...
          Am avut masina noua cumparata, iar cand se ivea cate-o problema si nu reuseau sa o rezolve primeam de cele mai multe ori acelasi raspuns; "Toate fac asa domne".
          Dupa mine pas la reprezentante. Masina din semnatura am cumparat-o de la nemti cu doua revizii pe carte. A treia am facut-o la un atelier particular si m-a costat jumatate din cat imi cereau cei de la Nissan Romania (evident consumabilele le-am cumparat eu). Plus ca am asistat la schimbarea lor ceea ce a contat foarte mult. Nu m-a invitat nimeni sa stau la bar, sa beau o cafea si sa ma uit la un nenorocit de televizor cum se face revizia (oricum nu intelegeai prea mare lucru la acele televizoare deoarece camerele erau montate departe si nu aveau zoom).
          Si au fost multe cazuri nefericite la reprezentante: uneori spun ca-ti schimba filtrul de motorina si nu o fac sau filtrul de polen si iar nu o fac etc...
          Asa ca prefer sa-mi fac reviziile unde consider eu ca masina este pe maini bune si sa nu platesc dublu. Decat sa am o stampila de reprezantanta pe carte si pe urma sa plang, mai bine sa rad si sa fac pipi pe acea stampila
          Ultima editare de mac01; 22.iul.2012, 23:09.

Comentariu

Postat în original de mac01 Vezi post
            Asa ca prefer sa-mi fac reviziile unde consider eu ca masina este pe maini bune si sa nu platesc dublu. Decat sa am o stampila de reprezantanta pe carte si pe urma sa plang, mai bine sa rad si sa fac pipi pe acea stampila
            Este strict alegerea ta!
            Dar nu compara reteaua Badsi-Nissan-Renault cu reprezentantele Land Rover. De fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, cam toate retelele de service sunt mai bune si mai corecte decat Badsi-Nissan-Renault (Si m-am lovit de mai multe, si cu masinile personale si cu cele de servici).
            Cat despre service-ul de la Ciolpani, tot respectul pentru ei!
            It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

La barbosu' am patit-o cu un mondeo mk4. Masina cumparata noua. La zece luni si 13.000 am vandut-o ca sa scap de ea. Un episod tare urat din viata mea acele zece luni.
              Asta este si motivul care nu recomand reprezentantele. Toti pustii iesiti de pe bancile scolii fara nici un pic de experienta ajung acolo pe un salariu mizerabil si incearca sa repare masini.
              Si tot pe acest forum am citit de un LR ajuns in reprezentanta la efectuat schimburile de fluide.Cand a plecat de acolo s-a trezit omu' cu o piulita si un surubel in capul unui piston.

Le; Un alt exemplu cam despre ce se intampla in reprezentante si nu la noi in Romania.
              http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ort-SE-2-7-aut!
              In loc sa curete un amarat de EGR il pune pe om sa schimbe piesa cu totul.
              @ teddybear;
              Sunt foarte multe de spus dar te citez;
              Ramane alegerea fiecaruia.
              Ultima editare de mac01; 23.iul.2012, 00:35.

Comentariu

cam de asta imi este si mie frica,daca ma duc sa schimb uleiul si filtrele sa le schimbe.un rrs trebuie sa mearga cam 24 mii km sau 1 an.la la reprezentanta in romania cica 1 an sau 15 mii km (mai mult praf etc) este adevarat dar il schimba?o adresa,un site pt service la ciolpani? daca merg cu masina 10 mii km ce se intampla cu uleiul dupa 1 an de zile? se strica?

Comentariu

Du-te cu masina la Premium si cauta-l pe Marius (MariusM pe forum,da-i pm).
                  Masina fiind in garantie nu face prostia sa te duci cu ea la vre-un colt de strada ca s-ar putea sa te usture.
                  Revizia se face la 26000 km daca are motorul de 3000 cmc.
                  O revizie normala (ulei,filtre) costa 15-20 milioane (daca schimbi si filtrul de motorina) - la 26000 km nu mi se pare mult tinand seama de cat costa masina.
                  Discovery 4 2010
                  Discovery 2 2000
                  Defender 90 1997

Comentariu

Am rugamintea ca cei care nu au sau nu au avut masini Land/Range Rover sa se abtina de la aprecieri privind service-uri dedicate LR. Iar cei care au avut probleme sau vor avea, sa mi se adreseze direct in orice problema. Service-ul din Bucuresti dedicat LR (acum mai nou sub sigla Tiriac Auto)-cel de pe DN 1 nu din Otopeni, este singurul in care se mai gasesc oameni care se pricep la aceste masini. La acesti oameni apeleaza toata reteaua natioanla LR de service.

Nu stiu de alte marci si nici nu ma intereseaza.

Va multumesc.
                    Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor
                    Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix
                    www.lroc.ro

Comentariu

Postat în original de sean70 Vezi post
                      Du-te cu masina la Premium si cauta-l pe Marius (MariusM pe forum,da-i pm).
                      Masina fiind in garantie nu face prostia sa te duci cu ea la vre-un colt de strada ca s-ar putea sa te usture.
                      Revizia se face la 26000 km daca are motorul de 3000 cmc.
                      O revizie normala (ulei,filtre) costa 15-20 milioane (daca schimbi si filtrul de motorina) - la 26000 km nu mi se pare mult tinand seama de cat costa masina.

pai nu vreau sa ma duc la colt de strada si sunt constient ca ma costa 20 mil o revizie, numai sa fie aia corecta. am 18 mii km acum si s-a dus anul,mi-a aparut in bord acum 3 saptamani ca trebuie sa ajung la service pt revizie.

Comentariu

Postat în original de mariusg Vezi post
                        Am rugamintea ca cei care nu au sau nu au avut masini Land/Range Rover sa se abtina de la aprecieri privind service-uri dedicate LR. Iar cei care au avut probleme sau vor avea, sa mi se adreseze direct in orice problema. Service-ul din Bucuresti dedicat LR (acum mai nou sub sigla Tiriac Auto)-cel de pe DN 1 nu din Otopeni, este singurul in care se mai gasesc oameni care se pricep la aceste masini. La acesti oameni apeleaza toata reteaua natioanla LR de service.

Va multumesc.
                        este vb cumva de cel dintre podul de centura si baneasa?cum vi de pe pod pe partea de mers?parca jaguar - land rover.

Comentariu

Postat în original de zagalo Vezi post
                          este vb cumva de cel dintre podul de centura si baneasa?cum vi de pe pod pe partea de mers?parca jaguar - land rover.
                          Exact ala.
                          Reading the Owners Manual doesn't hurt.
                          NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL
                          LRF Td4 CommandShift MY01 5Dr
                          LRF Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)
                          LRF KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')
                          Subaru Legacy Outback MY'97

Comentariu

Postat în original de mariusg Vezi post

Va multumesc.
                            Traim intr-o tara democrata si nimeni sau nimic nu are voie sa ingradeasca "libera exprimare".
                            Opinia fiecaruia este binevenita chiar daca cateodata deranjeaza.
                            Legea pumnului in gura a apus de acum 22 ani.
                            Si ca sa fim ontopic recomand:
                            http://www.landatelier.ro/service-auto-land-rover
                            Toate cele bune!
                            Ultima editare de mac01; 27.iul.2012, 12:19.

Comentariu

Da,numai ca masina este in garantie (pe care o pierzi daca nu mergi unde trebuie).
                              Nici unul dintre noi nu e ruda cu Tiriac.
                              Normal ca fiecare are dreptul la exprimare libera (sa speram ca si pe viitor) numai ca in cazul de fata niste argumente nu sunt luate in seama.
                              Discovery 4 2010
                              Discovery 2 2000
                              Defender 90 1997

Comentariu

Procesare...
                              X