Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Va rog cateva informatii Discovery 4!

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Va rog cateva informatii Discovery 4!

Buna ziua

Doresc sa achizitionez din Germania un Land Rover Discovery 4.

Deoarece un criteriu importat pt mine este performanta off road am studiat destul de mult despre sistemele si echipantele care se gasesc pe aceast autovehicul si din intelegerea mea diferentialul spate blocabil nu a fost oferit ca standard ci doar ca optiune pe Disco 3&4. Evident doresc ca masina pe care urmeaza sa o achizitionez sa aiba aceasta optiune. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum imi dau seama daca aceasta optiune exista pe masinile pe care urmeaza sa le vizionez . Eventual o poza cu butonul (cum arata, unde se gaseste) care cupleaza diful sau un link.

Deasemenea daca exista colegi care au experienta cu aceasta masina si ar putea sa imi impartaseasca experientele lor cu suspensia pe aer care din cercetarile mele pare a fi punctul slab la Disco 4. (cat de des pica, care sun costurile, la ce sa ma astept).

Va multumesc mult!

Salut. Diferentialul blocabil spate nu are buton de actionare. De prezenta lui, ca dotare, iti poti da seama doar decodand codul VIN.
    Diferentialul blocabil la Discovery 3 si 4 se autoactiveaza, cu precadere in programele Terrrain Response Mud and Ruts si Rock Crawl, dar posibil si in altele.
    Faptul ca acesta este blocat este indicat pe displayul central.
    Exista o a doua varianta, ceva mai buna din punctul meu de vedere, respectiv montarea unor blocabile ARB comandate la buton. Astfel poti avea blocabile si pe fata si pe spate.
    Suspensia este punctul lor slab doar daca este foarte imbatranita. Eu la Discovery 3 am schimbat dupa 10 ani de utilizare compresorul de la perne. Pernele erau inca bune, semn fiind faptul ca si la vanzarea masinii, in anul 2017, reprezentanta care a facut verificarea pentru cumparator a constatat ca mai pot fi folosite inca 20-30.000 de km inainte de a da semne de oboseala.
    AlexStrugariu este noul posesor. Este inscris aici pe forum si iti poate spune daca le-a inlocuit din 2017 si pana acum sau nu. Din cate am citit pe topicul lui, nu le-a schimbat pana in prezent.
    Ultima editare de Cristi S; 10.iul.2019, 07:47.

Comentariu

iti multumesc foarte mult pt raspuns.

Dupa raspunsul tau am mai cercetat putin pe formuri in lb engleza, si se pare ca, daca te uiti sub masina (si siti la ce sa te uiti) poti sa iti dai seama daca e cu e-diff sau nu. din pacate eu nu stiu la ce sa ma uit iar toate pozele de pe forumurile straine au fost postate cu ceva ani in urma si sunt "no longer available"...
      Daca are cineva o poza in care sa se vada cum arata cand are e-diff si cum arata fara... v-as fi foarte recunoscator. Ar fi important pt mine sa reusesc sa identific acest lucru inainte sa ajung cu masina la verificare la LR in Germania.

deasemenea multumesc pt info in legatura cu suspensia. Cristi iti aduci cumva aminte cat te-a costat schimbarea compresorului?

Comentariu

Salut,

https://www.landroverworld.org/threa...rential.13328/

Daca te uiti, o sa vezi ca cel blocabil (deasupra) are un motoras electric vizibil si de sub masina.

Cristi
        LR Discovery 2, 2002 Facelift, Td5, Manual, Cod Motor 15P, VIN# 3A77xxxx

Comentariu

Multumesc...

Din cat inteleg eu... se pare ca nici nu este un diferential blocabil propriu zis... ci doar foloseste abmreiajul ca sa varieze rezistenta...

Deasemena observ ca f putine din variantele de pe mobile.de au aceasta optiune sau poate mai multe o au dar nu e mentionata in lista de extras. se pare ca si costul era destul de mare.. aproape 1 k eur.

Are cineva asa ceva / a folosit asa ceva ? cat te mult poate sa conteze?

Comentariu

Aici se vede mai bine https://www.disco3.co.uk/forum/rear-...ial-52473.html ... e eficient in felul lui ca reduce interventia TC care e pe frane... daca vrei off road mai greu investesti in asa ceva https://www.ebay.co.uk/itm/ARB-DIFF-...-/331514100834 , sunt si pt spate(DA6252), ceva mai scumpe dar dupa parerea mea unul in fata cu centralul blocat ajunge
            NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe

Comentariu

Salut. Costul inlocuirii compresorului si releului aferent compresorului - aproximativ 4500 lei.

Comentariu

Postat în original de TM_PCM Vezi post
                (diferential blocabil spate)...cat te mult poate sa conteze?
                Masina mea n-are. Banuiesc ca ajunge in aceleasi locuri ca una care are.
                DAAAAAR...intr-o vara mai aventuroasa, cand am folosit traction control-ul din belsug, s-au tocit placutele de frana pe puntea spate in numai 6000 km. Bine...din cei 6000, eu suspectez o portiune anume de numai 50... :-)
                In functie de ce vrei sa faci cu ea, poti trai fara (sau vei vrea in mod obligatoriu).

Despre suspensie: 11 ani, componentele originale (compresor, rezervor aer, perne) dar cu un leak in stare incipienta de vreo cateva luni.
                Ultima editare de aaddrryyss; 13.iul.2019, 04:22.

Comentariu

Postat în original de aaddrryyss Vezi post

.... dar cu un leak in stare incipienta de vreo cateva luni.
                  Asta ar trebui sa o rezolvi urgent ca o sa iti moara compresorul deoarece el compenseaza in mers pierderile de aer si ''oboseste''
                  NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe

Comentariu

Postat în original de Cristi S Vezi post
                    Salut. Diferentialul blocabil spate nu are buton de actionare. De prezenta lui, ca dotare, iti poti da seama doar decodand codul VIN.
                    Diferentialul blocabil la Discovery 3 si 4 se autoactiveaza, cu precadere in programele Terrrain Response Mud and Ruts si Rock Crawl, dar posibil si in altele.
                    Faptul ca acesta este blocat este indicat pe displayul central.
                    Exista o a doua varianta, ceva mai buna din punctul meu de vedere, respectiv montarea unor blocabile ARB comandate la buton. Astfel poti avea blocabile si pe fata si pe spate.
                    Suspensia este punctul lor slab doar daca este foarte imbatranita. Eu la Discovery 3 am schimbat dupa 10 ani de utilizare compresorul de la perne. Pernele erau inca bune, semn fiind faptul ca si la vanzarea masinii, in anul 2017, reprezentanta care a facut verificarea pentru cumparator a constatat ca mai pot fi folosite inca 20-30.000 de km inainte de a da semne de oboseala.
                    AlexStrugariu este noul posesor. Este inscris aici pe forum si iti poate spune daca le-a inlocuit din 2017 si pana acum sau nu. Din cate am citit pe topicul lui, nu le-a schimbat pana in prezent.
                    Salutari!

Am facut aproape 50.000 km de cand am cumparat masina de la Cristi si nu am avut nicio problema cu suspensia. Masina are 14 ani si 156.000 km acum. Cel putin de cand e la mine, a muncit si munceste frecvent pe teren. Ma gandesc sa inlocuiesc preventiv, poate anul viitor, toate pernele. Am schimbat in schimb un rulment fata, basculele (brate superioare) pe spate, bucsele brate inferioare fata, capete de bara, bielete directie, bielete antiruliu, semicoloana inferioara de directie, vasul de expansiune, reconditionat turbina. D4 cu motorul de 3.0 are doua turbine si trebuie musai decarasota masina pentru a le reconditiona sau schimba.

Compresorul este cel ce pica, de regula, la 10 ani. Se considera ca modelul nou, AMK, este mai fiabil decat Hitachi (cel original pe D3 si primele D4), dar se pare ca nu e chiar asa. Pentru a fi cat mai longeviv, compresorul ar trebui servisat o data la doi ani si sa i se schimbe silicagelul.

Cat despre diferentialul spate, daca ai varianta cu 4x4 info pe ecran, iti va arata in imagine ambele diferentiale cum se blocheaza/ deblocheaza cand folosesti terrain response. Personal, nu am simtit nevoia diferentialului spate autoblocant, Traction Control-ul fiind extrem de eficient. De cand am masina am schimbat un set de placute de frana pe fata.

Numai bine!
                    Ultima editare de AlexStrugariu; 14.iul.2019, 22:09.

Comentariu

Postat în original de AlexStrugariu Vezi post

Salutari!

Am facut aproape 50.000 km de cand am cumparat masina de la Cristi si nu am avut nicio problema cu suspensia. Masina are 14 ani si 156.000 km acum. Cel putin de cand e la mine, a muncit si munceste frecvent pe teren. Ma gandesc sa inlocuiesc preventiv, poate anul viitor, toate pernele. Am schimbat in schimb un rulment fata, basculele (brate superioare) pe spate, bucsele brate inferioare fata, capete de bara, bielete directie, bielete antiruliu, semicoloana inferioara de directie, vasul de expansiune, reconditionat turbina. D4 cu motorul de 3.0 are doua turbine si trebuie musai decarasota masina pentru a le reconditiona sau schimba.

Compresorul este cel ce pica, de regula, la 10 ani. Se considera ca modelul nou, AMK, este mai fiabil decat Hitachi (cel original pe D3 si primele D4), dar se pare ca nu e chiar asa. Pentru a fi cat mai longeviv, compresorul ar trebui servisat o data la doi ani si sa i se schimbe silicagelul.

Cat despre diferentialul spate, daca ai varianta cu 4x4 info pe ecran, iti va arata in imagine ambele diferentiale cum se blocheaza/ deblocheaza cand folosesti terrain response. Personal, nu am simtit nevoia diferentialului spate autoblocant, Traction Control-ul fiind extrem de eficient. De cand am masina am schimbat un set de placute de frana pe fata.

Numai bine!

Salut

Multumesc tuturor pt informatii,

Trebuie sa recunosc, chestia cu decarosarea imi da ceva emotii. Stiti cumva daca aceasta operatiune se poate face in singuranta si altundeva decat la reprezentanta?? In ce situatii este necesara?

deasemenea Alex, presupun ca reconditionarea turbo ai facut-o cu piese originale... daca da mai tii minte cat te-a costat?

Comentariu

Salut

Multumesc tuturor pt informatii,

Trebuie sa recunosc, chestia cu decarosarea imi da ceva emotii. Stiti cumva daca aceasta operatiune se poate face in singuranta si altundeva decat la reprezentanta?? In ce situatii este necesara?

deasemenea Alex, presupun ca reconditionarea turbo ai facut-o cu piese originale... daca da mai tii minte cat te-a costat?

Decarosarea o poti face la mai multe service-uri specializate LR si nu numai. Nu este o operatiune atat de complicata de fapt... Cineva cu experienta ti-a decarosat-o in maximum 2 ore. Manopera pt decarosare este cam 2000-3000 lei din ce am aflat pana acum. Sunt cateva service-uri specializate pe LR in tara (eu am fost la Bucuresti si la Roman si am fost multimit in ambele orase). Reconditionarea turbinei am facut-o la TurboLider Iasi, un service cu review-uri bune, in mare parte, pe partea aceasta (apropos, inclusiv ei au decarosat un Disco 4 recent). Ei zic ca lucreaza cu piese Meyle. A costat 2500 lei reconditionarea, cu tot cu manopera. A fost inlocuit doar miezul/ cartusul turbinei, deblocata geometria si re-echilibrata. La Disco 4, din cate stiu, turbinele sunt ceva mai scumpe ca piese noi, dar nu stiu cat de frecvent pica... EGR-urile pica la toate la un moment dat... Eu am un blanking kit in loc de EGR-uri, dar la D4 nu prea se poate face asta din cate stiu.

Disco 3/4 sunt masini superbe; de departe cele mai bune masini din aceasta clasa dpdv al capacitatilor si al versatilitatii. Insa, pot fi destul de 'high maintenence'. La D4 au disparut o parte dintre problemele comune de la D3 (ex.: problemele cu transmisia sunt mult mai rare), dar au ramas destul de multe (rulmenti, brate, coloana directie, haion, arbore cotit facut din ciocolata, etc.).

Bafta!

Comentariu

in legatura cu garda la sol are cineva niste informatii concludente... se pare ca sunt destul de greu de gasit...

poate sa varieze in functie de echipare? daca da stie cineva niste detalii?

deasemenea cat de mult se poate ridica? cat ar fi maxim? am inteles ca sunt mai multe feluri... unele care nu se gasesc pe comenzile obisnuite ale masini...

pe mine ma intereseaza sa fie cat mai inalta evident... dar se pare ca nu toate sunt la fel...

Comentariu

in legatura cu garda la sol are cineva niste informatii concludente... se pare ca sunt destul de greu de gasit...

poate sa varieze in functie de echipare? daca da stie cineva niste detalii?

deasemenea cat de mult se poate ridica? cat ar fi maxim? am inteles ca sunt mai multe feluri... unele care nu se gasesc pe comenzile obisnuite ale masini...

pe mine ma intereseaza sa fie cat mai inalta evident... dar se pare ca nu toate sunt la fel...
                            Daca ai suspensie pneumatica, toate sunt la fel si functioneaza in felul urmator:

3 niveluri pe care le poti selecta manual din masina:

- Normal height: 18.5 cm - este modul default al masinii. La viteze foarte mari (parca peste 120 km/h) masina mai coboara singura putin.
                            - Access height: cu 5 cm sub normal height - este util pt a intra in garaj, parcari subterane, sa cobori si sa urci mai usor in masina fara a avea praguri. Masina se ridica singura la normal height dupa ce depasesti vreo 10 km/h parca.
                            - Offroad height: se ridica la 24 cm.

Dupa offroad height, daca masina simte ca este pe burta (sau daca-i pui o scandura sau cric sub sasiu si o cobori intentionat pe normal sau access si sasiul atinge obstacolul), masina se va ridica singura in "Extended Mode", care este cu vreo 4 cm peste "offroad mode". Doar dupa ce esti in extended mode, tii piciorul pe frana si tii apasat lung pe butonul de inaltat suspensia si mai urca pana la 31 cm garda de la sol, in "super extended mode". Din aceasta setare masina se coboar singura daca depasesti vreo 10 km/h...

Exist lift rods ca sa stea masina mai inalta mereu, sau solutia cea mai elegenta ar fi sa ai un Gap IID tool (tested dedicat) cu care-ti salvezi profile diferite pentru suspensie in functie de ce vrei sa faci cu masina.

Comentariu

foarte interesant...

exista vre-un "trick"? poate fi pacalit acest sistem de extended mode? sau nu intra decat cand considera ea? :)) daca se ridica dupa ce ai dat deja in bolovani nu e mare ajuror... :))

24 cm garada la sol nu e ceva iesit din comun... in schimb 31 e senzational

Comentariu

Procesare...
                              X