Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ulei diferentiale Discovery 3

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ulei diferentiale Discovery 3

Salutare tuturor! Sant de o luna posesor de Discovery 3, din 2006 si ma pregatesc de o revizie generala a masinii... are 290.000 km... Vreau sa schimb toate uleiurile...la motor, diferentiale, servo... Problema mi-a aparut cand m-am interesat de uleiul pentru diferentialul spate, care, mi s-a spus, poate fi dotat cu ETM (electronic torque manager) si atunci am nevoie de ulei special. Pentru diferential normal (sau Open-cum apare in manual) merge 1,1 l de 75W/90 si pentru cel cu ETM trebuie 1,5 l de Castrol SAF Carbon Mod Plus...! Ati mai intalnit aceasta problema? Cum pot sa aflu tipul de diferential care-l am pe masina?

Asta am gasit pentru ulei diferential : https://www.4x4community.co.za/forum...d-Transfer-Box

Comentariu

Cum pot sa aflu tipul de diferential care-l am pe masina?
      te uiti la el si vezi daca are un motor electric sau nu, daca-i cu blocant are are atasat un motoras cu mufa ca in poza

Ultima editare de sierrafery; 25.nov.2019, 16:44.
      NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe

Comentariu

Salut!

O varianta mai simpla sa verifici daca ai diferentialul spate autoblocant este, daca ai ecranul cu 4x4 info din fabrica, sa vezi daca-ti arata si diferentialul spate in ecran. Daca ti-l arata doar pe cel central, atunci doar acela este blocabil (automat).

Comentariu

Nu e adevarat, eu nu-l am montat si in ecranul 4x4 apare, se mai si coloreaza in portocaliu ca si cum ar fi locked, dar sunt sperante desarte. Trebuie sa intri sub masina si sa te uiti dupa orice mufa/motor atasat de el. Sunt optionale aceste blocante si cam rare, ca si eu tot cautam sa fac retrofit.
          If I’m going to hell, I’m going in a Land Rover!

Comentariu

Postat în original de extremeseby Vezi post
            Nu e adevarat, eu nu-l am montat si in ecranul 4x4 apare, se mai si coloreaza in portocaliu ca si cum ar fi locked, dar sunt sperante desarte. Trebuie sa intri sub masina si sa te uiti dupa orice mufa/motor atasat de el. Sunt optionale aceste blocante si cam rare, ca si eu tot cautam sa fac retrofit.
            Tie iti arata pe ecran doua diferentiale care se blocheaza, desi nu ai spatele blocant? E interesant daca e asa... nu am mai auzit.

Comentariu

Exact! Asa m-am bucurat si ma laudam la toti ca am diff, pana am intrat sub ea si aveam doar o bucata mare de fier fara inteligenta. Deci nu e o regula pictograma. Nu in toate modurile arata diff spate, doar in rock crawl si inca unul. Revin cu o poza
              If I’m going to hell, I’m going in a Land Rover!

Comentariu

Postat în original de extremeseby Vezi post
                Exact! Asa m-am bucurat si ma laudam la toti ca am diff, pana am intrat sub ea si aveam doar o bucata mare de fier fara inteligenta. Deci nu e o regula pictograma. Nu in toate modurile arata diff spate, doar in rock crawl si inca unul. Revin cu o poza
                Multumesc atunci pentru corectie. Nu stiam ca se poate asa ceva. Interesant. Pe rock crawl, din cate stiu, cam blocheaza din prima diferentialul/ diferentialele.

Comentariu

Procesare...
                X