Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cauciucuri 255/60/18

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• cauciucuri 255/60/18

buna ziua. vreau sa cumpar niste roti de pe un Range Rover Sport , iar cauciucurile sunt de 255/60/18....masina mea are dimensiunea standard 255/55/18.... am inteles din discutii ca , daca nu depasesc 5% din diametru (presupun) as putea sa le schimb cu cele mai mari ... este adevarat?
    Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000

Daca ıncape ın locaş fara sa atinga pına la 5% se poate folosi lejer

Comentariu

Postat în original de ismetoz Vezi post
      Daca ıncape ın locaş fara sa atinga pına la 5% se poate folosi lejer
      ...de incaput , incap ...masina are suspensia + 5cm.... transmisia fiind,,standard'', chiar putin uzata, + metehnele electronice specifice masinii ma fac sa fiu precaut si sa intreb...
      Ultima editare de dragoslav; 11.mai.2020, 10:15.

Comentariu

Totusi daca nu ai tuning s te astepti la o anumita pierdere de putere/raspuns la pedala si binenteles consum marit
        NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe

Comentariu

Salut. Eu am un Discovery 3 2.7 TDV6 si am tot 255/60/18, poti folosi fara grija.

Comentariu

Postat în original de sierrafery Vezi post
            Totusi daca nu ai tuning s te astepti la o anumita pierdere de putere/raspuns la pedala si binenteles consum marit
            pai imi doresc sa-i fac un tuning... momentan ma mai lupt cu mecanica...dar intr-un viitor apropiat , imi doresc un tuning...rotile astea pe care ma gandesc sa le iau sunt de strada.....consumul creste mult? incat sa regret tare ca le-am luat?

Comentariu

Atat consumul cat si nivelul EGT va creste procentual cu minim cat e diferenta procentuala intre circumferinta rotilor dar se poate si cu mai mult in functie de cu cat sunt anvelopele mai grele, fiind manuala depinde de cum vei compensa din pedala si schimbat viteze pierderea de putere datorata cresterii bratului fortei la roti. ceea ce nu vor sa inteleaga majoritatea posesorilor e ca rotile mai mari pe langa aspect aduc un singur beneficiu: cativa cm in plus garda la sol, ATAT, in rest numai efecte secundare negative
              NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Comentariu

Distanta de franare creste,sistemul de franare sufera,amortizoarele sufera,tot sistemul de transmisie sufera

Comentariu

Postat în original de Mosor Vezi post
                  Distanta de franare creste,sistemul de franare sufera,amortizoarele sufera,tot sistemul de transmisie sufera
                  Te informez ca si motorul sufera exact din cauza EGT crescut

Comentariu

...am luat acele roti...am deja cam 9000 km cu ele....in afara unui cardan , pe care l-am neglijat si s-a defectat si pe care l-am schimbat, alte probleme nu prea am,adica nimic nou aparut...momentan ma lupt cu cele vechi... consumul e undeva in jur de 9 -9,5 in afara...in oras nu stiu ... plecarile de pe loc nu sunt ,,adormite'' dar nici exagerate ,viteza de croaziere in jur de 110-120...nu stiu cat ar fi consumul cu rotile mai mici ....

Comentariu

Postat în original de sierrafery Vezi post
                      Te informez ca si motorul sufera exact din cauza EGT crescut
                      Da,evident,deja atentionasei tu despre EGT ceva mai sus.

Comentariu

Dealtfel,cum deja ai spus de nenumarate ori, EGT ar trebui monitorizat permanent in timpul functionarii motorului,el atentioneaza si alte probleme, accidental sau nu ,neglijate cum ar fi schimbarea filtrului de aer mai des decat odata cu uleiul,curatarea radiatorelor(apa,ulei etc) periodic.
                        https://official.bankspower.com/tech...-is-important/

Comentariu

eu am de mai bine de 2 ani BF GOODRICH T/A KO2 255/55/R18 109/105R pe Range Rover Sport 2006 si cu toate ca este dimensiunea oficiala din talon si carte, consumul s-a dus si nu a mai scazut din 10-11 l/100. Inainte cu roti normale de asfalt, consumul in afara se incadra in cele scrise in specificatiile tehnice, adica: 8.5l/100. Ce am vrut sa zic este ca trebuie sa te astepti si sa-ti asumi o crestele a consumului.

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection