Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Freelander cutie automata probleme multiple


andreicol

Postări Recomandate

Salut,

 

Acum vreo 2 luni am achizitionat un Land Rover Freelander 2002 , automat, cu volan modificat de pe dreapta. Toate au mers bine pana acum vreo 2 sapatamani cand a aparut in bord HDC si TC fara sa se mai stinga. In acelasi timp cand misc de maneta de viteza nu se mai schimba nimic in bord (inainte imi arata ca sunt in D sau in R sau chiar si in sport cand treceam pe manual) si cred ca din aceasta cauza se simte ca si cum ar fii blocata cutia intr-o viteza superioara. Cand dau sa plec de pe loc abia pleaca, dar dupa ceva mers poti ajunge si la 100 - 120 km/h.

 

Am fost peste tot prin oras si mecanicii nu stiu ce sa ii faca. multi imi zic sa schimb cutia. Am inteles ca aia cu HDC si TC ar fii de la brake light switch pe care incerc sa il comand acum si sa il schimb. Alte parereri? A mai patit cineva asa ceva?

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ar trebui citit codul de eroare pt acei martori cu toate ca brake lamp switch e defectiuea comuna... pt chestia cu schimbatul vitezei trebuie prima data vazut daca miscarea e transmisa de la maneta cutie, poate ai nororc sa fie doar ceva legat de cablul de selectie.... cineva sa urmareasca pe cutie in timp ce maneta e actionata ca se vede la cablu daca se misca si daca da atunci probabil trebuie schimbat XYZ switchul de pe cutie, se mai intampla si sa fie contact imperfect in mufa.Descarca o carte tehnica si vezi ce si cum cu cutia automata si XYZ switch(denumit ''selector and inhibitor switch" in carte). Bafta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt erorile pe un tester. Maine vine senzorul sa il schimb. Am identificat si un fir de la elctro valva de la egr care nu era prinsa. Incerc sa prind si pe ala si sa vedem ce mai ramane. Am fost la un mecanic care zice ca totul este elctronic, cutia nu are nimic

IMAG0029.thumb.jpg.e84ddc00e3504253fc47397349be7005.jpg

IMAG0026.thumb.jpg.9b0672937e732f87360447034e3faf1b.jpg

IMAG0027.thumb.jpg.70f359beff9687ec8f9f7af521694b3d.jpg

IMAG0028.thumb.jpg.b991698b3afcae389ef2386a5adf1bbf.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EGR nu are nici o treaba cu problema de cutie, scanerele astea OBD 2 iti dau eventual erori de motorizare, trebuie scanat ECU al cutiei de viteze... mergi pe ce ti-am recomandat sau fa ce vrei... sustin ideea ca nu e problema de cutie de viteze ci e ceva legat de ceea ce am explicat deja. Bafta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge sa verifican ecu la cutia de viteze. Cand incearca sa intre pe cutie se blocheaza. Pe ce mi-ai recomandat merg doar ca am zis sa dau ce erori au aparut. Asta e tot. Astazi ne si bagam sub ea sa vedem cablu ala si revin.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se conecteaza un tester dedicat la ECU atunci si ala e suspect(ma refer la ECU)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de tester?... a fost incercat doar cu acela? la ECU motor si ABS se conecteaza? ... daca nici un tester nu vrea sa comunice ECUul transmisiei(TCM) in timp ce merge cu celelalte sisteme se poate sa fie o problema de alimentare sau masa la TCM in special daca a si fost schimbat cu unul care e 100% OK

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu ea la 3 testere pe care le au aici. Vezi poze mai sus. La toate nu se puteau conecta la cutia de viteze. Ecu ul cu care am incercat zicea ca e ok. O sa incercam sa vedem daca e alimentat ecu-ul transmisiei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu ea la 3 testere pe care le au aici. Vezi poze mai sus. La toate nu se puteau conecta la cutia de viteze. Ecu ul cu care am incercat zicea ca e ok. O sa incercam sa vedem daca e alimentat ecu-ul transmisiei

 

Pozele de mai sus sunt de pe un tester Delphi multimarca! Pe ala poti sa te conectezi doar la ECU motor! Pentru TCM, ai nevoie de un tester dedicat Land Rover! In 2004, nici un model LR nu era "OBD II compliant"!

  • Like 1

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles... In oras la mine nu este nimeni cu tester dedicat land rover :( ... Zici ca incerc degeaba sa caut alimentarea calculatorului pentru cutia de viteze. O sa incerc poate are cineva la craiova
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut,

 

Am fost la craiova unde este tester original Land Rover, tot nu au reusit sa citeasca cutia de viteze. Am verificat si mufa de la calculatorul cutiei si imi da rezistenta pe toti pini deci nu ar fii de acolo. Nu mai stiu ce sa ii mai fac ... probabil ajunge la dezmembrari pentru ca efectiv nu mai stiu ce sa ii fac. Am fost la toti mecanici si la toti electricieni... majoritatea nu vor sa se bage, iar pe mine ma depaseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte ar trebui sa incerci sa iei un TCM de pe un vehicul similar de la dezmembrari si sa-l schimbi pe al tau poate scapi usor, astea sunt ''plug and play"

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca TCM este calculatorul cutiei de viteze... deja am incercat asta.... Am schimbat si calcultorul masini (cu tot cu imobilizator) ... am verificat si sigurantele sa vedem daca sunt ok. ce am mai gasit pe net.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da TCM e al cutiei... testerul nu comunica nici cu TCM schimbat dar comunica cu celelalte module?...adica oricare TCM il pui nu comunica cu niciunul? Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci e clar, e circuitul intrerupt. cu schema in fata un electrician auto dibaci poate sa o rezolve si schemele sunt disponibile gratis. descarca schemele si cauta un electrician bun... daca nu gasesti esti fiul ploii

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci astazi cu ajutorul unui prieten am reusit sa ii dam de cap.. Era siguranta f4 de la motor... Siguranta care este pentru ac, calculator cutie abs. Nu siguranta din interiorul masini ci cea de la motor. Se presupune ca s-a pus in scurt compresor de la aer conditionat. Nu imi vine sa cred ca s-a rezolvat...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca s-a rezolvat, eu ti-am spus in postarea 8 ca poate fi o problema de alimentare a TCM dar nu mi-am imaginat ca la cati mecanici ai fost niciunul sa nu fi verificat macar sigurantele si ne-am lansat in alte scenarii mai complicate:uameni

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare