Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Freelander cutie automata probleme multiple

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• sierrafery
    a răspuns
    Bine ca s-a rezolvat, eu ti-am spus in postarea 8 ca poate fi o problema de alimentare a TCM dar nu mi-am imaginat ca la cati mecanici ai fost niciunul sa nu fi verificat macar sigurantele si ne-am lansat in alte scenarii mai complicate

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Deci astazi cu ajutorul unui prieten am reusit sa ii dam de cap.. Era siguranta f4 de la motor... Siguranta care este pentru ac, calculator cutie abs. Nu siguranta din interiorul masini ci cea de la motor. Se presupune ca s-a pus in scurt compresor de la aer conditionat. Nu imi vine sa cred ca s-a rezolvat...

Lasă un comentariu:

• sierrafery
    a răspuns
    Atunci e clar, e circuitul intrerupt. cu schema in fata un electrician auto dibaci poate sa o rezolve si schemele sunt disponibile gratis. descarca schemele si cauta un electrician bun... daca nu gasesti esti fiul ploii

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Da exact ... testerul comunica cu celelalte module dar nu cu TCM... si am incercat si cu alt TCM si cu alt calculator cu totul.

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Da exact.. Orice tcm pun nu comunica cu testerul si nici nu apare nimic pe display.

Lasă un comentariu:

• sierrafery
    a răspuns
    Da TCM e al cutiei... testerul nu comunica nici cu TCM schimbat dar comunica cu celelalte module?...adica oricare TCM il pui nu comunica cu niciunul?
    Ultima editare de sierrafery; 29.iul.2019, 16:35.

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Daca TCM este calculatorul cutiei de viteze... deja am incercat asta.... Am schimbat si calcultorul masini (cu tot cu imobilizator) ... am verificat si sigurantele sa vedem daca sunt ok. ce am mai gasit pe net.

Lasă un comentariu:

• sierrafery
    a răspuns
    Inainte ar trebui sa incerci sa iei un TCM de pe un vehicul similar de la dezmembrari si sa-l schimbi pe al tau poate scapi usor, astea sunt ''plug and play"

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Salut,

Am fost la craiova unde este tester original Land Rover, tot nu au reusit sa citeasca cutia de viteze. Am verificat si mufa de la calculatorul cutiei si imi da rezistenta pe toti pini deci nu ar fii de acolo. Nu mai stiu ce sa ii mai fac ... probabil ajunge la dezmembrari pentru ca efectiv nu mai stiu ce sa ii fac. Am fost la toti mecanici si la toti electricieni... majoritatea nu vor sa se bage, iar pe mine ma depaseste.

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Am inteles... In oras la mine nu este nimeni cu tester dedicat land rover :( ... Zici ca incerc degeaba sa caut alimentarea calculatorului pentru cutia de viteze. O sa incerc poate are cineva la craiova

Lasă un comentariu:

• teddybear
    a răspuns
    Postat īn original de andreicol Vezi post
    Am fost cu ea la 3 testere pe care le au aici. Vezi poze mai sus. La toate nu se puteau conecta la cutia de viteze. Ecu ul cu care am incercat zicea ca e ok. O sa incercam sa vedem daca e alimentat ecu-ul transmisiei
    Pozele de mai sus sunt de pe un tester Delphi multimarca! Pe ala poti sa te conectezi doar la ECU motor! Pentru TCM, ai nevoie de un tester dedicat Land Rover! In 2004, nici un model LR nu era "OBD II compliant"!

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Am fost cu ea la 3 testere pe care le au aici. Vezi poze mai sus. La toate nu se puteau conecta la cutia de viteze. Ecu ul cu care am incercat zicea ca e ok. O sa incercam sa vedem daca e alimentat ecu-ul transmisiei

Lasă un comentariu:

• sierrafery
    a răspuns
    Ce fel de tester?... a fost incercat doar cu acela? la ECU motor si ABS se conecteaza? ... daca nici un tester nu vrea sa comunice ECUul transmisiei(TCM) in timp ce merge cu celelalte sisteme se poate sa fie o problema de alimentare sau masa la TCM in special daca a si fost schimbat cu unul care e 100% OK

Lasă un comentariu:

• andreicol
    a răspuns
    Ne-am uitat sub ea totul pare ok sau asa au zis 2 mecanici. Am incercat sa schimb si ecu de la cutia de viteze tot nu merge citita cu testerul. Alte idei?

Lasă un comentariu:

• sierrafery
    a răspuns
    Daca nu se conecteaza un tester dedicat la ECU atunci si ala e suspect(ma refer la ECU)

Lasă un comentariu:

Procesare...
X