Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Land rover freelander

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Land rover freelander

Bună! Am si eu o problema pe un land rover freelander an 99 1.8 benzina. Am aprinse becuri TC ABS si aderența la coborâre nu mi se mai cuplează 4x4, trag doar in cruce

Nu exista asa ceva! Nu la transmisia de Freelander!
    In cepriveste cei "trei amigos", este necesar un tester dedicat: posibil sa ai ceva probleme cu senzorii ABS!!
    Freelander este 4x4 permanent, fara diferential central si fara blocanti in punti!
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Înainte cand urcam pe zăpadă sau mergeam prin noroi si patina mi se auzea ceva cand cupla toate 4
      acum nici aderența la coborâre nu funcționează

Comentariu

Salut, ar trebui sa citesti macar manualul de utilizare sa intelegi ce si cum, ti s-a spus ca e 4x4 permanent deci nu exista chestia cu "cuplat 4x4" ci auzeai cand se activa TC(traction control) care acum din cauza ca sunt aprinsi "3 amigos'' nu functioneaza si nici HDC(hill descent control) care nu e "aderenta" ci asistenta la coborare, astea sunt dezactivate acum din cauza defectiunii care a generat cei trei martori aprinsi. Asta se va remedia doar dupa ce defectiunea a fost diagnosticata si remediata, atunci se vor stinge martorii si functiile active ale sistemului ABS vor reveni la normal, aproape sigur acum nici ABS nu functioneaza sau functioneaza in parametri redusi(poate pe asta l-ai considerat ca fiind "aderenta la coborare" ca daca patinau rotile cand franai atunci intra in actiune ABS dar asta nu se inampla doar in coborare ci pe toate suprafetele alunecoase). Vezi aici https://www.club4x4.ro/forum4x4/foru...over#post35520 . Bafta
        NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe

Comentariu

Multumesc frumos!
          Azi am pus un tester pe ea si imi dădea eroare pe senzor Abs stanga spate
          Incerc sa il schimb Si vad dupa

Comentariu

Postat în original de Andrei9721 Vezi post
            Multumesc frumos!
            Azi am pus un tester pe ea si imi dădea eroare pe senzor Abs stanga spate
            Incerc sa il schimb Si vad dupa
            Daca functioneaza ABS-ul ei TC-ul, un senzor defect iti poate frana roata opusa senzorului defect! De aici senzatia ca "trage in cruce"!
            It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection