Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel


alexandru0001

Postări Recomandate

Buna ziua, as dori sa schimb si eu uleiul din cutia de viteze, ceva recomandari in acest sens?

1. ce tip de ulei sau marca recomandati, in functie de experienta fiecaruia,

2.cum este de preferat sa fie efectuat schimbul, gravitational sau cu aparat,

3 poate fi o operatiune diy in cazul schimbului gravitational,

4 care ar fi tipul de ulei original Land Rover intrucat am gasit 2 variante

Multumesc anticipat!

RANGE ROVER P38 Vogue 2.5 diesel 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel

 

Multumesc, insa as fi vrut sa stiu ce fel de ulei ati folosit ATD dex III sau dex II, ce marca, cati litri ati inlocuit?

RANGE ROVER P38 Vogue 2.5 diesel 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel

 

Multumesc, insa as fi vrut sa stiu ce fel de ulei ati folosit ATD dex III sau dex II, ce marca, cati litri ati inlocuit?

 

In nici un caz dex 3 sau 2, este life guard de la zf6. sau shell 1375,4. sau echivalent

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel

 

In nici un caz dex 3 sau 2, este life guard de la zf6. sau shell 1375,4. sau echivalent

 

Sincer ma indoiesc, ca as putea folosi lifeguard zf6 datorita faptului ca vorbim de o cutie ZF generatia 4, destul de veche!

RANGE ROVER P38 Vogue 2.5 diesel 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel

 

In nici un caz dex 3 sau 2,

Ar fi bine sa te documentezi inainte sa emiti postulate ca poate se ia cineva dupa tine si isi buleste cutia... e destul de simplu sa accesezi manualul de utilizare al RR P38 '00 >on, mie mi-a luat cam 3 minute si asta scrie in el:

 

LUBRICANTS & FLUIDS

Recommendations for all climates and conditions

....................

Main gearbox - automatic

Dexron IID or Dexron III

......................

 

CAPACITIES

The following capacities are approximate and are provided as a guide only. All oil levels must be checked using the dipstick or level plugs as applicable.

...................

Automatic gearbox

- V8i 4.0 litre petrol models ........................................... 9.7 litres

- V8i 4.6 litre petrol models ........................................... 9.7litres

- diesel models .............................................................. 9.7 litres

.................

Land Rover Group Limited 2000 Publication No. LRL 0314ENX, Range Rover P38 - 2nd Edition

 

@alexandru0001 pt marca de ulei mai bine decide singur doar sa fie ceva de calitate, eu nu am asa ceva dar daca as avea eu sigur as folosi Liqui Moly Top Tec 1100

 

schimba-l de 2 ori, adica schimbi o data (vreo 5l) mergi cativa km sa treaca prin toate vitezele, apoi mai schimbi o data cu filtru cu tot... atentie la procedura de schimb, e descrisa clar in carte

 

sau mai ieftin poti comanda asta din UK https://www.jgs4x4.co.uk/range-rover-range-rover-classic-p38-automatic-gearbox-filter-atf-fluid-kit-rtc4653/ dar uleiul mineral tine mai putin

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel

 

Ar fi bine sa te documentezi inainte sa emiti postulate ca poate se ia cineva dupa tine si isi buleste cutia... e destul de simplu sa accesezi manualul de utilizare al RR P38 '00 >on, mie mi-a luat cam 3 minute si asta scrie in el:

 

LUBRICANTS & FLUIDS

Recommendations for all climates and conditions

....................

Main gearbox - automatic

Dexron IID or Dexron III

......................

 

CAPACITIES

The following capacities are approximate and are provided as a guide only. All oil levels must be checked using the dipstick or level plugs as applicable.

...................

Automatic gearbox

- V8i 4.0 litre petrol models ........................................... 9.7 litres

- V8i 4.6 litre petrol models ........................................... 9.7litres

- diesel models .............................................................. 9.7 litres

.................

Land Rover Group Limited 2000 Publication No. LRL 0314ENX, Range Rover P38 - 2nd Edition

 

@alexandru0001 pt marca de ulei mai bine decide singur doar sa fie ceva de calitate, eu nu am asa ceva dar daca as avea eu sigur as folosi Liqui Moly Top Tec 1100

 

schimba-l de 2 ori, adica schimbi o data (vreo 5l) mergi cativa km sa treaca prin toate vitezele, apoi mai schimbi o data cu filtru cu tot... atentie la procedura de schimb, e descrisa clar in carte

 

sau mai ieftin poti comanda asta din UK https://www.jgs4x4.co.uk/range-rover-range-rover-classic-p38-automatic-gearbox-filter-atf-fluid-kit-rtc4653/ dar uleiul mineral tine mai putin

Salut am gresit e devarat nu stiu acuma d eunde am dedus eu ca este cutie 6hp24 sorry.

Editat de RETI

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei cutie de viteze automata ZF4hp22 P38 diesel

 

Ar fi bine sa te documentezi inainte sa emiti postulate ca poate se ia cineva dupa tine si isi buleste cutia... e destul de simplu sa accesezi manualul de utilizare al RR P38 '00 >on, mie mi-a luat cam 3 minute si asta scrie in el:

 

LUBRICANTS & FLUIDS

Recommendations for all climates and conditions

....................

Main gearbox - automatic

Dexron IID or Dexron III

......................

 

CAPACITIES

The following capacities are approximate and are provided as a guide only. All oil levels must be checked using the dipstick or level plugs as applicable.

...................

Automatic gearbox

- V8i 4.0 litre petrol models ........................................... 9.7 litres

- V8i 4.6 litre petrol models ........................................... 9.7litres

- diesel models .............................................................. 9.7 litres

.................

Land Rover Group Limited 2000 Publication No. LRL 0314ENX, Range Rover P38 - 2nd Edition

 

@alexandru0001 pt marca de ulei mai bine decide singur doar sa fie ceva de calitate, eu nu am asa ceva dar daca as avea eu sigur as folosi Liqui Moly Top Tec 1100

 

schimba-l de 2 ori, adica schimbi o data (vreo 5l) mergi cativa km sa treaca prin toate vitezele, apoi mai schimbi o data cu filtru cu tot... atentie la procedura de schimb, e descrisa clar in carte

 

sau mai ieftin poti comanda asta din UK https://www.jgs4x4.co.uk/range-rover-range-rover-classic-p38-automatic-gearbox-filter-atf-fluid-kit-rtc4653/ dar uleiul mineral tine mai putin

 

Multumesc, in principiu citisem in Rave, insa as fi vrut sa aud si parerile celorlalti, am cautat si nu este deloc scump Liqui Moly de care ai amintit!

RANGE ROVER P38 Vogue 2.5 diesel 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare