Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Geamuri si parbriz Mercedes G


geza g300

Postări Recomandate

Cine are nevoie de parbrize sau geamuri pentru G poate sa le comande la o fabrica de sticla. Eu mi-am pus parbriz fata, s-a taiat din sticla LAMINATA, sectiunea si grosimea sunt identice, conditia este sa ai parbrizul crapat pentru sablon. De exemplu parbrizul a costat 200 lei cu slefuit pe margine. Montatul si demontatul l-am facut cu un prieten. Am parbrizul de 8 luni si e ca nou. Editat de doktor4carz
GEZA PEREGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Geamuri si parbriz Mercedes G

 

Daca parbrizul este plat atunci cel mai bine e sa iti faci parbrizul cu sticla antiefractie , aia e cu folie inauntru , se taie relativ usor dar daca se sparge va ramane doar fisura , nu se fac ciobulete mici.

Sticla laminata se foloseste deobicei la cabinele de dush. eu am incercat sa modific o cabina de dush si nu am putut taia sticla!!!

 

L.E am experienta de aproape 3 ani in domeniul geamurilor termopane si am taiat ceva sticla la viata mea insa aia de la cabina de dush a fost imposibil sa o tai, se zgaria suprafata cand treceam cu diamantul insa nu o puteam rupe

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus eu pe G-ul meu geam fabricat in Cluj, si nu am avut probleme deloc. Este geam dublu cu folie securit intre. Deci se sparge ca si originalul , dar costa nimica toata.... Cred ca e singura piesa de G care nu are concurenta ca pret de la nici o alta masina :x ( poate Defender-ul ca are si el parbriz drept)

 

A, si sa nu uit...am platit pentrui el , fara montaj, suma de 30 EUR:banana:ypu

Land Rover Discovery 2 , 2004automat,TD5 pentru plimbare

BMW 1200 GS LC Adventure pentru ture

Land Rover Defender 110 , 1999, TD5 pentru alte ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Geamuri si parbriz Mercedes G

 

Geamul la fabrica il denumesc laminat sau antiefractie si este compus din doua straturi de sticla cu folie la mijloc si asa cum am mai spus are si aceeasi grosime.Si ca o paranteza este si dur inca nu sa zgiriat desi a fost stropit cu noroi sau nisip.Va salut.

GEZA PEREGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Geamuri si parbriz Mercedes G

 

Scuze , ai dreptate Geza , laminat cu antiefractie e acelasi lucru , eu am crezut ca la securizat te referi , mi culpa ;)

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Geamuri si parbriz Mercedes G

 

Geamul la fabrica il denumesc laminat sau antiefractie si este compus din doua straturi de sticla cu folie la mijloc si asa cum am mai spus are si aceeasi grosime.Si ca o paranteza este si dur inca nu sa zgiriat desi a fost stropit cu noroi sau nisip.Va salut.

 

dar nu ai sablonul de la geamul tau?

ca si pe mine ma intereseaza un parbriz de G280 si dupa cate stiu modelul de geam e identic.

PATROL GR Y60 4,2D SWB

MERCEDES G 280 de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Geamuri si parbriz Mercedes G

 

mai e o chestie cu geamurile, intr-adevar pe unii poate ca nu-i intereseaza/afecteaza dar :

daca te uiti pe geamurile originale ale masinii scrie temperlite ( la japoneze de ex)

sau tempered ( la mercedes)

 

ideea e ca cred ca geamurile astea sunt cumva cu protectie UV , si daca ce pui tu in loc , nu are protectie UV, in masina se face frate o sera infioratoare !!!

am patit-o de mai multe ori , la mai multe masini la care am schimbat parbrizul si l-am pus pe cel mai ieftin gasit

Tel.: +40788 022 022 / +40788 033 033

E-mail: tracoservice@yahoo.com;

office@tracoservice.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Geamuri si parbriz Mercedes G

 

Azi am sunat eu la Olimpia Auto Glass, sunt undeva pe Fundeni (in Buc) si in 10 zile aduc pe stoc cu parasolar si costa 210 ron cu tot cu montaj.

Am mai pus de la Olimpia si sunt bune in sensul ca nu se zgaraie usor si sunt destul de rezistente la pietricele. Acum am pe masina unu chinezesc si e praf. E de 4 ani pe masina si are vreo 4 gaurele de pietricele si deja se vad urmele de stergatoare pe el (adanci) plus de asta miliarde de punctuletze. Cand la pus a costat 150 de ron...

zic si io.........
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...

Sticla formata din doua straturi de sicla si intre ele folie nu e identica cu cea originala.

Folia e mult mai subtire si straturile de sticla nu sunt securit. Securit se sparge in bucati care nu au tais semnificativ/periculos, in bucati ca piperul nergu. Sticla laminata se sparge in bucati ca oricare alta sticla. Te taie. Taie si folia dintre straturi.

Daca e lovita din fata, spargindu-se spre interior, te stropeste cu cioburi si praf de sticla.

Si eu asa ceva am in continuu. Dar e periculos !

O solutie ar fi inca un strat de folie antiefractie groasa lipita ulterior pe interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate confecționa parbriz sau geamuri laterale exact ca cele originale, doar sa ști ce material sa ceri. În cazul parbrizului trebuie sticlă antiefracție din sticla laminată. Folia dintre foile de sticlă poate fi de mai multe feluri. Eu nu cred că merită deranjul, exista parbriz pentru G la sub 100eur incluzând montajul. Am găsit un filmuleț care va lamuri problema. Editat de maxian paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare