Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mercedes Benz 310/33 4x4, pompier pensionat

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Mercedes Benz 310/33 4x4, pompier pensionat

Salutare stimati colegi de forum,salutare stimati colegi de marca,

Dupa vreo doi ani de cautari si din momentul in care l-am gasit, inca o luna de negocieri si nervi mancati in mailuri, traduceri, samd, in fine dupa o frumoasa excursie de 66 ore l-am adus acasa :

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ORTISEI 037.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	121,0 KB 
ID:	1020268.

Super masina, luata direct de la pompieri, MB 310/33 4x4, duba binecunoscuta de la Mercedes(T1) sasiu lung 3350mm, calare pe punti de la fratele "G" roti 16", motorul benzinar 102.945, 2300cmc cu 105 CP, doua usi culisante.
    Nu mai pomenesc dotarile la care trebuie sa renunt pentru "uso civile": trei girofaruri albastre si enervanta sirena cu aer, pe care le-am probat aseara dupa ce am ajuns in curte.
    Exceptand faptul ca sunt eu mai mult decat laudaros, masina merge intr-un mare fel, 1700km m-a adus pe roti fara nici un fel de incident, cu exceptia unuia minor la Deva unde copilotul meu a mutat-o in benzinarie si a reusit sa zgaltaie un stalp de iluminat spre disperarea angajatilor.
    Masina nu a suferit foarte tare, bara spate de plastic suporta destul de bine.
    Promit ca saptamana viitoare ma laud cu mai multe chiar daca nu am timp deloc, pana atunci, una slaba de aseara langa fratele 4x2]

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	due fratelli.jpg 
Mărime:	70,5 KB 
ID:	1020269

P.S. Abia acum ii inteleg si eu pe colegii care au luat masini din Italia si care s-au chinuit cu actele nu stiu cate zile
    Ultima editare de Astral; 07.oct.2012, 16:49.

Re: Mercedes Benz 310/33 4x4, pompier pensionat

Arata excelent mnasina. Felicitari pentru achizitie!

Ma mir ca nu a ajuns in Africa deoarece multe masini de genul asta se exporta la greu catre africani. Sunt foarte apreciate la ei.

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post
      Arata excelent mnasina. Felicitari pentru achizitie!

Ma mir ca nu a ajuns in Africa deoarece multe masini de genul asta se exporta la greu catre africani. Sunt foarte apreciate la ei.
      Multam fain pentru aprecieri, in Africa slabe sanse sa ajunga din cauza pretului, intradevar africanii le apreciaza dar le iau pachet din Olanda unde dealeri le aduna si le ofera la pret bun cu duba plina de piese de schimb, inclusiv motoare cu cutii cu tot.
      Exemplarele astea sunt vanate de englezi si elvetieni, ei au o boala din a le face super masini de expeditie, si mai au si prostul obicei de a oferi o groaza de bani pe ele.
      https://plus.google.com/photos/10677...289?banner=pwa

Comentariu

Pana la poze ca lumea, recapitulam traseul: verificare tehnica, numere, patrunsa in Ungaria(modul de imbratisare recunosc cinstit ca l-am plagiat), tuning de Deva, apus superb de la Pitesti spre casa si un om mai mult fericit decat obosit cu toate jucariile acasa.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine0523.jpg 
Mărime:	68,8 KB 
ID:	903556Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine0525.jpg 
Mărime:	68,9 KB 
ID:	903557Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ORTISEI 036.jpg 
Mărime:	138,5 KB 
ID:	903558Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ORTISEI 041.jpg 
Mărime:	127,4 KB 
ID:	903559Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ORTISEI 052.jpg 
Mărime:	41,3 KB 
ID:	903560

Comentariu

S-o stapinesti sanatos! Ce planuri ai cu ea? Campervan?
          www.georgei23.com

Comentariu

Postat în original de georgei23 Vezi post
            S-o stapinesti sanatos! Ce planuri ai cu ea? Campervan?
            Merci de urare.
            Momentan astept actele, ma screm sa o inmatriculez si o folosesc ca atare, sper ca macar iarna asta sa nu mai ma doara de zapada , iarna trecuta nu am avut 4x4,toyotica nu da semne ca ar fi gata pana in iarna asa ca o sa ma dau cu pompiereasa.
            Scuze ca am ratacit singura poza artistica din toata excursia in postul anteriorClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ORTISEI 046.jpg 
Mărime:	77,2 KB 
ID:	903585

Comentariu

am si eu un client ce are asa ceva, dar masinii ii trebuie o "cosmetica" serioasa. Vrea sa scape de ea...
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro
              service si tunning NISSAN
              Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
                am si eu un client ce are asa ceva, dar masinii ii trebuie o "cosmetica" serioasa. Vrea sa scape de ea...
                Trimite nr lui pe PM te rog.
                Nu e rege ca LEU si masina ca GEU !

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
                  Am magaria sa intreb, dupa binecunoscuta formula "muieti is posmagii": cumva inmatriculata?

Comentariu

Postat în original de Mpopescu Vezi post
                    Am magaria sa intreb, dupa binecunoscuta formula "muieti is posmagii": cumva inmatriculata?
                    Este inmatriculata. Cu starea de functionare sta mai prost, cica i-au furat conductele de alimentare de combustibil de sub masina...
                    ing. Luigi PIRSU
                    www.nissan4x4.ro
                    service si tunning NISSAN
                    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

@Mpopescu : Suuuper masina,te felicit.Ce urmeaza,ce planuri ai legat de ea?
                      Life's Too Short To Drive Boring Cars

Comentariu

Postat în original de deluxxx2005
                        app te-au lasat sa vii cu ea cu inscriptile pe ea?
                        Da, fara nici un fel de problema, cu inscriptionare, telefon urgenta, trei girofaruri albastre, sirena.
                        Nu e nici un fel de problema sa le porti pe masina, necaz mare e cand le folosesti in mod evident neautorizat, in Austria am avut nesimtirea sa merg o buna bucata de vreme in coloana cu niste pompieri adevarati care doar se deplasau fara lumini si sirene si nu mi-a zis nimeni absolut nimicClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ORTISEI 033.jpg 
Mărime:	118,2 KB 
ID:	910505

Comentariu

Postat în original de nomad Vezi post
                          @Mpopescu : Suuuper masina,te felicit.Ce urmeaza,ce planuri ai legat de ea?
                          Multam de felicitare,planuri e cam devreme sa-mi fac momentan ma tot chinui sa o fac utilitara cu 6 locuri, sa ii montez o gazarie sa o inmatriculez si pe urma vad ce pot sa-i mai pun la loc, ca pentru RAR a trebuit sa o chelesc la rosu de fabrica, greu a scapat doar generatorul de curent care din fericire e inghesuit intre cutia de transfer si PTO la umbra esapamentului.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	iluminat public.jpg 
Mărime:	135,6 KB 
ID:	910506

Comentariu

Super masina , acum o sptamana am gasit una identica pe net si m-am indragostit de ea iremediabil.Ma bucur ca nu sunt singurul.Sa o stapanesti sanatos fara evenimente nedorite .Spune consumul te rog si posteaza mai multe imagini cu dotarile, caracteristicile si performantele,eventual probleme.

Comentariu

Postat în original de 3R4X4 Vezi post
                              Super masina , acum o sptamana am gasit una identica pe net si m-am indragostit de ea iremediabil.Ma bucur ca nu sunt singurul.Sa o stapanesti sanatos fara evenimente nedorite .Spune consumul te rog si posteaza mai multe imagini cu dotarile, caracteristicile si performantele,eventual probleme.
                              Nu e nevoie de rugaminti, in regim de drum lung cand am adus-o cam 16-17,alergata, ma rog viteza ei maxima e de 130, in Bucuresti acum cand webasto ma asteapta cu masina calda in fiecare dimineata, si cu traficul aferent capitalei mananca spre 20 fara jena(aproximativ), dar nu e oproblema foarte mare cu GPL, la varianta 4x2(am si una de-asta) consumul e de 20-22 cel mult, echivalentul a 11-12 benzina mi se pare onorabil pentru ditamai magazia, mai trage si o remorca ma rog fiecare cu socoteala lui.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1020355.jpg 
Mărime:	67,7 KB 
ID:	912647Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1020361.jpg 
Mărime:	147,7 KB 
ID:	912648Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1020362.jpg 
Mărime:	150,6 KB 
ID:	912649
                              Dotari pot sa spun ca nu prea are, inafara de generatorul de curent, stalpul de iluminat si genialele sertare din duba.
                              Motor 2300 benzina, 105 cai, reductor sanatos 2.14, blocant spate si cam atat, despre probleme nu stiu ce sa zic ca inafara drumului cand am adus-o si doua mii de kilometri pe acasa, nu am prea mers cu ea, insa la cealalta 4x2 pe la 100.000 i-am schimbat cu 300 euro toata directia si amortizoarele.
                              Umbla o barfa conform careia din cauza lungimii cardanului fata s-ar uza repede crucile dar nu pot sa confirm inca.

Ca sfat daca esti interesat sa-ti cumperi asa ceva cauta sa fie de pompieri nu ambulanta sau politie care au rulaj mai mare.
                              Pe saptamana viitoare pot sa-ti comunic si un consum pe GPL, asta 4x4 e mai grea cu 400kg decat cealalta, sant curios si eu de diferenta ca la benzina consuma la fel

Comentariu

Procesare...
                              X