Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

G 500 4×4˛

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ALPINA
    a răspuns
    Re: G 500 4×4˛

Mie imi place mult
    E altceva
    Cat despre pret si motive de achizitie sau non-achizitie nu are rost sa comentez

Lasă un comentariu:

• adrianfd
    a răspuns

masina e misto, nimic de zis.

ceea ce nu m-am prins eu, cum face de trece de la MT la AT (in teren e MT si pe asfalt un fel de AT). o fi vreo optiune in aia 220k euro si trece on-the-fly.

Lasă un comentariu:

• hackkyy
    a răspuns

Postat în original de Astral Vezi post
    Si 4x4 "la patrat" ce semnificatie are....?
    In articolul celor de la GTSpirit e un pasaj unde explica: (4x4 de strada) * (4x4 de teren) = 4x4 la patrat

Mercedes-Benz also gave us an explanation about the name; Mercedes-Benz G500 4×4˛. The 4×4 squared emphasizes the two dimensions that the Mercedes-Benz G500 4×4˛ is aiming to excel in: on-road and off-road. Mercedes-Benz promises that the before the G-wagon will ever be round, the world has to become square and boxy.

Lasă un comentariu:

• emicos
    a răspuns

Frumos film de prezentare, masina si ea trebuie sa fie foarte reușită, pretul desigur pe masura. Se crează un nou val al fițoșilor din Bucuresti, numai e la moda masina de manelist Q7 alb, acum e la moda G scurt, masina plimbată de tot felul de gagici tunate sau de Dan Diaconescu ( in persoana). Acum X5, X6, Q7, Porsche Cayenne, Tuareg sunt masini de middle class (pulimea) si deci pt a epata trebuie sa ai G unde pana si toate Piți cunosc pretul reciclat al acestei scule. Uite asa am ajuns si eu sa merg cu moșul meu prin oras, acum sunt si eu o scula in devenire, Geu am, minte ce imi trebuie.
    Sa aveti o saptamana buna tuturor offroaderilor!

Lasă un comentariu:

• Irod
    a răspuns

imi plac G urile ca idee. Totusi preturile imi par nerusinate si pt unitatile cu multi ani.
    La pretul estimat si trailerul ce l-am vazut cred ca ar fi fost de bun simt ca masina sa iasa de pe portile fabricii numai cu snorkel ( cum are si Universal Motor Geretul) si troliu. La banii astia nu cred ca ar fi fost mare lucru.

Lasă un comentariu:

• Astral
    a răspuns

Si 4x4 "la patrat" ce semnificatie are....?

Lasă un comentariu:

• FordRanger
    a răspuns

Acest gen de masini nu au avut niciodata o clientela obisnuita. De aceea se si fabrica in serii limitate . Niciodata pretul nu va avea acoperire in calitatile si abilitatile masinii. Sunt doar etaloane pentru ce isi permit unii sa detina. Nu vor fi niciodata bagate in noroaie si nici in vreun concurs . Cu siguranta ca la jumatate din banii aceia sau chiar un sfert poti avea o masina mult mai capabila sau cel putin la fel de capabila , dar nu acesta este scopul cumparatorului . Ca si exercitii de design si inginerie , mie imi plac . Bina ca exista snobi care si le permit . Ne ajuta si pe noi sa vedem astfel de agregate care , daca nu ar fi snobismul si banii cu nemiluita , nu am avea vreodata ocazia sa le admiram .

Lasă un comentariu:

• hackkyy
    a răspuns

Postat în original de Max Vezi post
    Pretul de 220.000 de euro este penibil de mare.
    Noroc ca exista suficienti snobi cu bani multi care nici macar nu inteleg ce e sub masina aia ci dau banii pt ca asa considera ei ca sunt in top...
    Poti face masini mai impresionante cu o treime din banii respectivi.
    Asta asa e!
    Oricum G-urile au avut dintotdeauna preturi prohivitive, iar acest lucru l-a mentinut ca o masina de nisa.

Daca comparam cu actuala lista de preturi, 220.000 EUR dai si pentru un G65 AMG, iar masina aia nu are aproape nici o legatura cu offroadul. E doar o jucarie a snobilor cu bani multi.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screen Shot 2015-02-22 at 19.58.51.png 
Afișări:	1 
Mărime:	119,0 KB 
ID:	969094

Lasă un comentariu:

• Max
    a răspuns

Pretul de 220.000 de euro este penibil de mare.
    Noroc ca exista suficienti snobi cu bani multi care nici macar nu inteleg ce e sub masina aia ci dau banii pt ca asa considera ei ca sunt in top...
    Poti face masini mai impresionante cu o treime din banii respectivi.

Lasă un comentariu:

• hackkyy
    a creat un topic G 500 4×4˛

G 500 4×4˛

Salut,

A trecut ceva vreme de cand s-a lansat G 63 6x6, si iata ca Mercedes a reusit din nou sa isi surprinda fanii, de data asta la patrat: G 500 4×4˛ (pagina oficiala: http://www.mercedes-benz.com/en/merc...class-squared/ )

E mult mai "europeana" decat 6x6-le; de data asta poate fi folosita fara probleme si in padure, nu doar pe "campiile" arabe.

Masina arata intr-un mare fare fel, dar nu o sa vedem prea curand asa ceva in teren pentru ca nu e pentru muritorul de rand.
    Inca nu exista un pret oficial, dar e estimat in jurul la 220 000 EUR.

Inchei cu finalul unui articol ( http://www.gtspirit.com/2015/02/21/e...%C2%B2-review/ ) unde Mercedes explica de ce au construit asa ceva:

Finally asked why they built the G500 4×4˛ show car, the Mercedes-Benz G-Class director replied: “Because we can!”.
    Ultima editare de hackkyy; 23.feb.2015, 14:43.
Procesare...
X