Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie mercedes ml versus w163

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie mercedes ml versus w163

buna ziua, as vrea sa schimb freelanderul meu cu un mercedes ml, de preferat diesel. ce ma sfatuiti? m-ar interesa ml 400 cdi 2002-2003, sau ml 270 2000-2003 ce parere aveti despre w163(nu neaparat diesel, daca sunt pareri pro si un benzinar) va multumesc
    Land rover freelander diesel an 1999

Re: Sfat achizitie mercedes ml

Incerc sa fiu obiectiv avand in vedere ca am unul pe benzina si de vanzare, in primul rand alege un W163 fabricat dupa 2002 cand multe din vechile neajunsuri s-au rezolvat.

Recomandarea mea este benzina, motoarele M112 sunt f. silentioase, merg fara probleme peste 500000km, sunt fabricate in USA - aici gasesti piese f. ieftine si f. multi proprietari amatori de DIY dispusi sa ajute.

Transmisia este 7.226, montata pe multe alte modele MB si Jeep.
    Masinile astea, intretinute cum trebuie, vor mai servi mult timp de aici incolo.

Altfel, W163 este singurul ML construit pe sasiu, mult mai solid decat celelalte modele.
    Al meu ML350 poate trage conform documentelor 3500kg.

Suspensia fata este pe bari de torsiune - poti ridica masina in cateva minute.

Succes!

Comentariu

Re: Sfat achizitie mercedes ml

Postat în original de gotca Vezi post
      Incerc sa fiu obiectiv avand in vedere ca am unul pe benzina si de vanzare, in primul rand alege un W163 fabricat dupa 2002 cand multe din vechile neajunsuri s-au rezolvat.

Recomandarea mea este benzina, motoarele M112 sunt f. silentioase, merg fara probleme peste 500000km, sunt fabricate in USA - aici gasesti piese f. ieftine si f. multi proprietari amatori de DIY dispusi sa ajute.

Transmisia este 7.226, montata pe multe alte modele MB si Jeep.
      Masinile astea, intretinute cum trebuie, vor mai servi mult timp de aici incolo.

Altfel, W163 este singurul ML construit pe sasiu, mult mai solid decat celelalte modele.
      Al meu ML350 poate trage conform documentelor 3500kg.

Suspensia fata este pe bari de torsiune - poti ridica masina in cateva minute.

Succes!
      Multumesc. dar ca si consum cum sunt? mercedes ml 320 sau 230 sunt fiabile?(cel din urma am auzit ca este cam puturos)

Comentariu

Re: Sfat achizitie mercedes ml versus w163

La mine consumul este 18L/100 - oras si 13L/100 exterior, exact cat scrie in cartea masinii.

ML230 mi se pare submotorizat.

Comentariu

Am avut eu un Musso cu motor 3200, acelasi motor de pe ML. Pot sa iti spun ca daca e in mintile lui, alearga intr-un mare fel, dar, consuma in draci. Tinuta masina, 3 tone, in condus normal, a ajuns la 18% in oras. Sportiv, 25%.
          2.3, este acelasi motor fara un piston. Eu as merge mai repede pe un 3000 diesel cu 177 cai.
          Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.

Comentariu

multumesc. intradevar consumul este cam mare fata de un motor diesel, si parca as opta pentru un diesel. cred ca 2.7. mie personal mi-ar place mai mult 400 cdi dar am citit ca si motorul asta e cam cu probleme. poate cineva care are unul poate sa-mi spuna mai bine. va multumesc

Comentariu

Eu am G acum. W463 cu motor de 3500. Merge... dar am umblat la el ca era puturos. Incearca 3000 cu 177 cai.
              Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.

Comentariu

Eu as zice sa alegi un motor diesel.
                Motoarele pe benzina de la Mercedes sunt foarte silentioase dar consumatoare de resurse.
                Motoarele diesel sunt cat de cat echilibrate si nu consuma foarte multe resurse.

Daca iti permiti financiar alege un ML dupa 2007 (2008-2009 ideal) si daca este posibil unul cu istoric service si ingrijita. Daca nu stai linistit pe curul tau in Freelander ca stai bine.
                consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
                  ...... Daca nu stai linistit pe curul tau in Freelander ca stai bine.
                  Stai linistit si citeste sectiunea "Freelander" ca sa vezi ce probleme poti intampina.....

Comentariu

ML-ul ce sistem de tractiune are? Doar TC sau are si ceva LSD-uri cum este la Jeep Grand Cherokee? Ma refer la 270 CDI an 2002-2004 (cred ca este W163).

Ma intereseaza cum se descurca in zapada mai mare ( sa zicem aproximativ 50 cm zapada afanata si piatra/asfalt jos).

Comentariu

W163 are 4ETS.

E OK pt ce vrei tu.
                      Ultima editare de gotca; 08.mar.2016, 18:26.

Comentariu

Procesare...
                      X