Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cat de mult offroad se poate face cu un GLK?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• cat de mult offroad se poate face cu un GLK?

Am si eu o intrebare pentru posesorii/fanii Mercedes, si nu stiu exact unde sa o adresez. Este o intrebare generala, asa ca postez aici, pentru ca o cautare dupa GLK arata 0 rezultate.
    Intrebarea este: cat de mult offroad se poate face cu un GLK? Poate veti rade, dar Mercedes a clasificat modelul ca si masina de offroad. GLK vine de la Geländewagen Luxus Kompaktklasse, adica vehicul de teren de lux compact. Prin urmare, de unde si pana unde poate face un GLK offroad, si daca chiar a incercat cineva. Este un fel de copil din flori de la G-classe, sau e doar un C-classe cu tavan mai inalt?
    Multumesc

Re: cat de mult offroad se poate face cu un GLK?

Cand spui "lux", dupa capul meu, a priori este exclusa notiunea de off-road, dar un om de marketing intelept stie foarte bine ca daca spui si "off-road" atunci mergi la sigur cu vanzarea masinii !

Da, exista pe youtube si Cayenne care "face off-road" si se balaceste in ceva gropi cu namol, dar in acceptiunea de baza, cand spunem "off-road" e ceva mai mult decat forestiere si ceva mai putin decat clasa extrem dintr-un concurs de off-road.
    Ultima editare de Astral; 12.sep.2016, 21:15.

Comentariu

Mergi într-o tură, creşti gradul de dificultate a terenului până în momentul în care fie maşina nu mai poate, fie se rupe ceva pe la ea sau, eventual, e daună totală. De principiu acesta este testul de bază pentru a afla cât de mult se poate face offroad cu GLK-ul.
      Cu un sistem de tracking poţi înregistra şi traseul, în aşa fel încât să afli exact şi de unde până unde.
      În orice caz, evenimentul trebuie filmat de un operator din afara maşinii.
      Eu așa aş face şi mi-aş răspunde singur la intrebare.
      AJUNGE!
      Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Comentariu

cam pana la Cota 1400.......ai vazut ce unghiuri de atac/degajare are masina asta?

as vrea sa vad si eu un GLK cu polish de padure

Comentariu

Cam atat:

Dincolo de aceste clipuri, este un foarte mare risc sa ca in caz de vreo defectiune pe garantie sa te trezesti ca ti se serveste urmatoarea treaba "domne asta nu e masina de offroad" .... sunt patit, nu cu Mercedes ci cu Hyundai si cu Outlanderul. Basca, dupa treaba asta, am fost la test-drive cu Outlander, L200 si Pajero ... pe un camp .... no comment.
          Cea mai mare limita este probabil portofelul, dupa care limitarea fizica a masinii asa cum a punctat si colegul Turagmes. In principal este un SUV, care-ti ofera un confort sporit si oarece avantaje fata de alti participanti la trafic in conditii de carosabil umed, acoperit cu zapada sau gheata. Parerea mea....
          NADS Fitted
          Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
          Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

La cate zone frumoase cu drumuri ''de caruta'' sunt in tara asta nu cred ca are rost sa bagi o asemenea masina in namol pana la bari.La ture lungi, forestiere usoare, drumuri de tara sa evit cat pot de mult asfaltul cred ca ofera un confort sporit totul tine insa de buzunar.Eu visez sa ma plimb prin coclauri cu un cazan de generatie mai noua dupa 2008 plimbat de altii prin oras la fitze, un Range sau un Touareg din ala cu suspensie reglabila si x blocanti :) dar sigur intretinerea unei astfel de masini este destul de costisitoare.
            Dacia Duster 4x4
            Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Postat în original de Caphonne Vezi post
              .......Eu visez sa ma plimb prin coclauri cu un cazan de generatie mai noua dupa 2008 plimbat de altii prin oras la fitze, un Range sau un Touareg din ala cu suspensie reglabila si x blocanti :) .......
              Asta cu Touaregul s-ar putea sa fie doar un vis urat....
              Colegul @hexen a avut un Touareg V10 full-full-full si cu toti blocantii lui si armasarii din dotare a ramas in primul sant pe burta pe unde trecuse tot cardul de masini vechi si obosite - vezi pozele de mai jos :
              http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post569311

PS - La vremea aia imi povestea colegul Hexen ca ori de cate ori ajunge cu masina in service sub 900-1000 euro nu scapa,,,,

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                Colegul @hexen a avut un Touareg V10 full-full-full si cu toti blocantii lui si armasarii din dotare a ramas in primul sant pe burta pe unde trecuse tot cardul de masini vechi si obosite - vezi pozele de mai jos :

PS - La vremea aia imi povestea colegul Hexen ca ori de cate ori ajunge cu masina in service sub 900-1000 euro nu scapa,,,,
                Am mers cu Touaregul respectiv si motorul ala era de senzatie. Impresionanta accelerarea(pe strada,evident). Oricum,masina n-a murit, i-a ajuns roofrack-ul pe LRF-ul meu,pacat ca nu si motorul Ultima oara era incaltat cu niste Matador Izzarda,opinci,nu e de mirare ca a ramas in prima gropita.

Comentariu

Da, pe sosea sau forestiere era senzational, dar cam atat...

Doar acele Matador Izzarda au fost singurele anvelope cu un profil ceva mai cramponat care au intrat pe masina.
                  Stiu asta pentru ca @hexen a cautat muuuult pana sa gaseasca niste anvelope care sa nu fie doar de sosea.
                  Limitarile erau date dimensiunea mare a etrierilor si de marimea locului unde trebuia sa se invarta roata.

Comentariu

5.000cmc diesel ...biturbat....te cred si eu....ca e senzatie. Pus pe Patrol, probabil ca ar fi devenit "the shit"....pe configuratia respectiva insa...fix un pix ...l-am vazut si eu in actiune cu blocantul spate, central + reductor + electronica aferenta + asistenta planetei la tractiune ..... nada...
                    NADS Fitted
                    Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
                    Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post

Doar îmi încerc norocul cu o părere referitor la posibilul motiv pentru care Touareg-ul a rămas blocat acolo unde altele au trecut: considerând că ampatamentul era la fel cu a altor hardughie LWB care au participat (poate ceva minusuri la unghiul redus de barele față/spate și eventual lungimea caroseriei), date fiind caracteristicile tehnice (motorizare suficientă dar și blocanții care fac, până la limita distrugerii lor, același lucru cu blocanții altor băbătâi, + asistența electronică, care uneori ajută), aș putea suspecta că șoferul a mers pe varianta înălțării suspensiei (maxim sau doar tipic offroad) fără să fi activat blocarea acesteia.
                      Dâmbul (pentru că acolo pare că s-a împotmolit) nu mi s-a părut a fi extrem și cred că în condiții corecte de pregătire a abordării lui, Touareg-ul ar fi trecut fără probleme. Atunci când nu se blochează suspensia electronica încearcă să mențină mașina la un nivel cât mai apropiat de orizontal. Iar asta se traduce în unghiuri reduse pe spate la coborâre și pe față la urcare, cu riscul punerii ei pe burtă. Cu consecințele de rigoare.
                      Chiar sunt curios dacă așa a fost.
                      În altă ordine de idei, rămân la anterioara părere privind limitele în ale offroad-ului SUV-urilor contemporane.
                      AJUNGE!
                      Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Comentariu

Un traseu ca acesta este ok pentru GLK, traseul este facut cu un Nissan nu stiu ce model :) am zis sa dau un exemplu concret.
                        Intrebare pentru initiatorul topicului, ce ti-am venit cu masina asta GLK, te-ai contrazis cu cineva sau esti interesat?
                        Dacia Duster 4x4
                        Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Multumesc pentru raspunsuri. Nu vazusem ca cineva a facut un topic nou din postarea mea si nu am primit notificari, asa ca acum l-am gasit.
                          Intrebarea a venit pentru ca am vazut foarte multe prin Bucuresti si stiu oameni care si-au cumparat si au fost multumiti de masina ca si confort, fiabilitate, consum etc, ceea ce mi-a starnit interesul. Apoi am vazut cateva prin noroaie, prin pietre, prin vaduri si am zis ca poate e un frate mai mic si mai confortabil a lui G-clase original

Comentariu

OffRoad Hard ... pana la primul SERVICE cu putin noroc :)
                            Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
                            Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
                            Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Evident, nu cred ca se asteapta nimeni de la hard offroad sau ceva extrem. Acolo nici macar un Wrangler nu rezista fara ceva modificari. Pana la urma depinde de fiecare, dar asa ca si clasa, teoretic si Land Cruiser este tot un SUV de lux cu capacitati de soft road (ma refer la aceeasi generatie, 2008-2013). Nu cred sa mai existe masini de generatie noua cu punti solide, in afara de G si cateva pickup-uri.
                              Tot cautand am gasit filmul asta in care arata cum testeaza Mercedes modelele pe care le considera offroad, si se pare ca si GLK a rezistat fara avarii.

Comentariu

Procesare...
                              X