Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

clinometru pajero

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ddoru
    a răspuns
    Re: clinometru pajero

am pus si eu la al meu tot glicerina de la farmacie si vreau sa va spun ca pur si simplu nu functioneaza! se misca haotic . Cred ca il voi schimba !

Lasă un comentariu:

• bassai
    a răspuns

Da e o mare mizerie sa umplii iar clinometrul ala, dar cu o mica rabdare totul se rezolva.

Lasă un comentariu:

• Marse
    a răspuns

Pai largeste si tu gaura aia de sus cu un burghiu de 4. Si pune cu seringa fara ac

La sfarsit sigilezi gaura cu silicon (baton d-ala de plastic topic prin pistol)

LE: La fel am injurat si eu atunci

Lasă un comentariu:

• tradatorul
    a răspuns

tare de tot glicerina asta. nu intra inauntru decat cu morti si raniti. recomand celor care au de gand sa-si repare singuri clinometrul, sa-l arunce si sa-si ia altul din dezmembrari. muncesc de 2 zile sa bag glicerina inauntru, si am umplut un sfert. mizeria dracului

Lasă un comentariu:

• tradatorul
    a răspuns

aham. mersi de raspunsul prompt. am pus pana sus, si nu se misca decat sus jos...stanga dreapta oha. am gresit undeva?

Lasă un comentariu:

• Marse
    a răspuns

Pana sus bre. Ca d-aia are diafragma aia pe spate, sa preia dilatarile

Lasă un comentariu:

• tradatorul
    a răspuns

din cauza ca sunt un norocos, nu mi-am cumparat bine piesa la mana a doua, ca a si crapat, mama lui de clinomentru
    intrebarea care se pune, acum, ca vreau sa-l repar...dupa ce am lipit totul, il umplu cu glicerina pana la jumate, sau pana sus, sau pe sfert...? rog un raspuns. multumesc frumos

Lasă un comentariu:

• Marse
    a răspuns

Glicerina de la farmacie am pus si eu. Dar e cam intepenita. Mai ales iarna.

Un chimist ne spune si noua cu se poate dilua fara sa-i modificam punctul de inghet?

Lasă un comentariu:

• Sefulik
    a răspuns

Postat în original de Alex4x4 Vezi post
    Din cate stiu cu glicerina se umple !
    Care se gaseste la farmacie. Sa nu va dea daia colorata ca va strica clinometrul.

Lasă un comentariu:

• Alex4x4
    a răspuns

Din cate stiu cu glicerina se umple !

Lasă un comentariu:

• tradatorul
    a răspuns

si daca n-aveti chef de reparatii, pentru pajero se gaseste la dezmembrari, mi-am cumparat eu cu 80 lei toate 3 scule (clinometru, altimetru si busola electronica). spor

Lasă un comentariu:

• proffroad
    a răspuns

Interesant... eu nici nu ştiam de clinometru că trebuie să fie plin cu un lichid... al meu a avut o problemă, îi ieşise un bolţ mic. L-am demontat, l-am reparat, l-am pus la loc, dar nici urmă de lichid în el. Capacul din spate, membrana aceea, era deja spartă, iar eu am spart-o şi mai bine. Cu ce aş putea s-o înlocuiesc? Este important să fie la fel cu cea originală, sau merge pus un plastic simplu, fără cercurile alea pe el? Probabil alea ajutau la diferenţele de dilatare ale lichidului...
    Acum realizez că din această cauză nu puteam vedea despre ce înclinaţie era vorba, decât când maşina nu se mişca. Lichidul are rolul de a stabiliza clinometrul. Al meu se bălăngăne nebuneşte...
    Ultima editare de proffroad; 25.oct.2010, 22:35.

Lasă un comentariu:

• Sefulik
    a răspuns

Postat în original de verssatu Vezi post
    Cum n-am gasit termenul folosit decat intr-un subiect legat de ceasuri de mana, poti detalia, te rog, ce este si mai ales unde se afla? Se poate monta ulterior? Cu ce efort?
    Multumiri!
    Sonda aia care spune altimetrului cat a scazut/crescut presiunea de afara. Pe asta lucreaza altimetrul,pe presiunea atmosferica. La Galloper e incapsulat in ceasul propriu zis dar la Pajero nu stiu cum e pentru ca n-am desfacut niciunul pana in prezent.

Lasă un comentariu:

• verssatu
    a răspuns

Postat în original de Sefulik Vezi post
    Daca-l iei cu tot cu sonda barometrica,orice e posibil.
    Cum n-am gasit termenul folosit decat intr-un subiect legat de ceasuri de mana, poti detalia, te rog, ce este si mai ales unde se afla? Se poate monta ulterior? Cu ce efort?
    Multumiri!

Lasă un comentariu:

• Sefulik
    a răspuns

Daca-l iei cu tot cu sonda barometrica,orice e posibil.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X