Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

clinometru pajero

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• verssatu
    a răspuns
    Re: clinometru pajero

Se poate monta consola cu altimetru pe un bord de Pajero, care nu e prevazut cu asa ceva?
    Multumiri.

Lasă un comentariu:

• Flash4x4
    a răspuns

Adevarat graieste Gepetto si eu tot reglam la el pana mi-am dat seama ca e vorba si de presiunea atmosferica.

Lasă un comentariu:

• gepetto
    a răspuns

Mai apare o problema la reglaj.presiunea atmosferica care o masoara altimetru difera si din cauza altor factori .
    Asa ca te uiti pe GPS si ala i-ti da altitudinea unde esti la momentul respectiv, invarti de rotita si in ziua respectiva este OK
    Daca a doua zi e soare si l-ai reglat pe ploaie difera total
    Poti verifica chestia

Lasă un comentariu:

• vitalies
    a răspuns

Sau cand ajungi la mare il pui pe 0 si nu mai umbli la el

Lasă un comentariu:

• Klez
    a răspuns

Sau depinde unde vrei sa faci reglarea, poti sa intri pe google earth si iti arata acolo exact altitudinea din acel punct de pe harta. Si la vara poti sa faci calibrarea calumea la mare.... ca sa nu bati acuma un drum

Lasă un comentariu:

• sese
    a răspuns

cel mai simplu este sa afli exact altitudinea din zona in care te afli ( la mare e pe 0 ) il setezi (invarti rotita) pe acea altitudine si gata.

Lasă un comentariu:

• Darius
    a răspuns

Multumesc tare mult! Excelenta explicatie! Mura-n gura... Mai am o intrebare de incepator... Cum se seteaza(vad ca ai la fel) altimetrul?? Daca invirt de tija aia... se invirte ecranul, dar nu stiu cum ar trebui sa fie.... Mersi!

Lasă un comentariu:

• vitalies
    a răspuns

iti explic eu -e clinometru de galloper dar seamana cu cel de pajero

ca sa-l desfaci scoti doua suruburi pe laterale

apoi inca 4 suruburi ce prind aparatul de torpedou si deconecteaza mufa din spate

4 surubele din spate si ai inclinometrul in mana

scurgerile sunt deobicei pe la capacul din spate care la vibratii cedeaza pe la lipitura

degresezi bine - pui picatura ca sa patrunda in crapatura si apoi intaresti cu poxipol

in partea superioara dai o gaurica cu un burghiu de 2 mm si umpli cu glicerina interiorul inclinometrului

sigilezi gaurica cu poxipol

Montezi in ordine inversa si te bucuri de isprava - succes!

Lasă un comentariu:

• Darius
    a răspuns

Imi poate explica cineva, va rog, cum se desface clinometrul? Am aceeasi problema... Cind a fost ger, a scazut mult lichidul din el... aproape la jumatate. Mersi!

Lasă un comentariu:

• cormosilviu
    a răspuns

multumesc pentru informatii

Lasă un comentariu:

• vitalies
    a răspuns

este glicerina - luati de la farmacie si ati rezolvat problema. Eu nu am gasit simpla si am pus boraxata - de 2 ani fara probleme.

Lasă un comentariu:

• Florin332
    a răspuns

Am incarcat unul cu ulei pt mecanisme fine (foarte subtire).Inainte de asta , il golesti, degresezi bine si pui ceva lipici pe la capacul din spate (al meu pe acolo curgea).Se pare ca se intampla mai des sa cedeze pe timp friguros.Vezi ca are un orificiu de umplere in partea de sus (astupat cu un fel de clei.

Lasă un comentariu:

• sxn
    a răspuns

cumparati altu'este un magazin in mogosoaia care vinde barci,salupe,iahturi etc. si accesorii...
    mogosoaia spre chitila
    numele daca e permis...

Lasă un comentariu:

• cormosilviu
    a creat un topic clinometru pajero

clinometru pajero

nu stiti ce lichid este in interiorul..globului..?a curs..si l-as umple la loc...e ceva uleios..
Procesare...
X