Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Raport/Rapoarte transmisie Mitsubishi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Raport/Rapoarte transmisie Mitsubishi

Din prima nu se va rupe. Cand va fi 4x4 cu centralul blocat, va merge infranat destul de simtitor. Daca se omite acest aspect, urmeaza la scurta distanta (cel mult 50 km cuplat), ceva clancaneli in CT, de la lantul de transmisie care se va intinde ca elasticul si va patina/salta pe dintii pinioanelor. Apoi, fata va trage neregulat, va merge in reprize, dupa cum prinde lantul. Imediat, se rupe o planetara fata sau crucea/urechile cardanului spate. Oricum am dao, de fu**t tot se... strica ceva.

Ar mai fi o varianta, cam singura... Sa pui pe fata anvelope putin mai mari. Dupa cateva incercari, va trebui sa nimeresti "perechea". De exemplu pe spate ai 33-uri, pe fata incearca sa pui un 34, un 35 uzat, etc. Dupa ce l-ai echipat, blochezi centralul si intr-o panta de 2-3 grade, lasi masina sa curga la vale. Daca e teapan, merge infranat, mai trebuie cautate alte gume, alte dimensiuni... E cu dans din buric, dar e cam singura solutie pentru rapoarte diferite f/s .
    OMU'e inainte de toate!

Comentariu

la mine pe 3500 6v dohc24 din 95 cutie automata 4.636. a si vreau sa va intreb daca are careva pe 3.5 butonul a/t mode care schimba rapoartele in cutie automat si sistemul de ridicare garda la sol automat undeva la6/7 cm
      Mitsubishi Pajero 3500 v6

Comentariu

Eu le am pe amandoua pe 3.5 tot din 96
        Si AT si suspensia reglabila pe inaltime.
        Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Postat în original de Flow Vezi post
          Eu le am pe amandoua pe 3.5 tot din 96
          Si AT si suspensia reglabila pe inaltime.
          da multumesc am tot intrebat stanga dreapta si nimeni nu stia nimic credeam ca sunt singur cu asa ceva.
          Mitsubishi Pajero 3500 v6

Comentariu

Buna seara domnilor,

zilele trecute am schimbat puntea spate si grupul fata la pajero-ul meu cu scopul de ai schimba rapoartele.In mod normal aveam raport de 4.636(Pajero din 93 SWB 2800), iar acum i-am pus grupuri de LWB cu raport de 4.900.Mentionez ca inca merg pe cauciucuri de 31.

Trebuie sa va marturisesc ca sunt foarte multumit de schimbare, in primul rand forta este mai mare iar consumul a scazut(nu stiu inca cu cat insa se simte).urmatorul pas ar fi blocantul spate care din cate am inteles este acelasi, nu difera in functie de punte SWB sau LWB sau de raport.
            Mitsubishi Pajero 2800 Turbo Intercooler, 1993

Comentariu

cresti raportul,cresti cauciucul adica niste 33 nu ar strica

Comentariu

Postat în original de gabi ratiu Vezi post
                ... butonul a/t mode care schimba rapoartele in cutie automat ...
                Daca tot a inviat topicul, si fiind de actualitate pentru mine: functia A/T Mode schimba si rapoartele in cutia de viteze? Eu stiam ca doar face sa plece cu a 2-a de pe loc (Hold), si se foloseste iarna. Insa am vazut si pe youtube ca cineva mergea in teren destul de greu, cu functia asta activata, cu Pajero Sport. Era pe reductor si in treapta 1, daca am vazut eu bine.
                La Pajero Sport exista doar modul "Hold". (Nu are PWR.)

Comentariu

Pajero SWB 2.5 , rapoarte 5.28 ...mi se pare sau chiar nu am vazut sa scrie ca si pe cel scurt pot fi rapoarte de 5.28.
                  You can go fast , but I can go anywhere

Comentariu

Salutare,
                    Sunt posesor al unui Mitsubishi pajero 2.8 diesel din '99 modelul scurt cutie manuala si as vrea sa schimb rapoartele din grupuri !!.....tin sa precizez ca, acum am pe masina 4.636 cu blocant pe spate si as vrea sa pun 5.285 ( ce am gasit nu are blocant)
                    In aceasta situatie cum ar trebui sa procedez, pentru a pastra blocantul pe spate ??.....a facut cineva aceasta modificare pe Mitsubishi pajero 2.8 diesel ??
                    Multumesc.
                    Ultima editare de Danuku; 11.mar.2017, 13:30.

Comentariu

Salut, la al meu mk2 SWB, manual 3000 V6 24v am 46.36 ce înseamnă raportul ăsta la roată ?

Comentariu

Procesare...
                      X