Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferential spate blocabil


antudose

Postări Recomandate

Am si eu ca tot omu' un Pajero 96 care nu are diferential spate blocabil. Am studiat problema aici pe forum si am vazut ca exista modele care au aceasta optiune si se actioneaza printr-un buton de la bord. Ma intereseaza sa imi montez si eu unul - nu doar butonul :-).

 

Stie cineva:

- pot sa montez unul de pe o masina cu volanul pe stanga?

- cat de complicat este de montat?

- a facut cineva aceasta operatiune (sa il ia de pe alta masina si sa il puna pe Mitsubishiul lui?

- gasesc la noi asa ceva sau sa ma orientez sa aduc o masina de pe care sa iau piesele

- Pot monta si un alt fel de diferential blocabil?

- Ce mai faci, cum iti mai merge :-) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Diferential spate blocabil

 

- Da

- Usor daca iei de pe alta masina de piese

- Sigur au facut Mitsubishistii

- Ori gasesti o masina de piese la noi, pe cineva care dezmembreaza o masina si n-a vandut inca grupu spate si restu' sau aduci o masina de afara. Daca ai cum, adu una de afara pt piese, ca o sa iti foloseasca.

- Da, dincolo de cele de fabrica mai sunt ARBuri si alte firme, third party. Mai complicat de montat, si mai scump.

- Viata-i grea, da' trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

Merci de raspuns insa as vrea ceva mai detaliat pentru ca o incep sa caut masini de dezmambrat si nu stiu ce sa iau de pe ele. Cat valoreaza piesele si cat dureaza instalarea lor? Orice mecanic poate sa o faca? Poate sa imi dea detalii cineva care chiar a facut operatiunea asta?

 

Merci,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

I-am gasit pe unii care imi dau grupul pe spate cu 500 EUR. E mult?

Se pricepe cineva sa imi spuna ce sa am grija sa iau?

 

Merci mult baieti! Gata mai bag un diferential blocabil pe masina :-) Mai putine impotmoliri :-))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

Nu am avut niciodata Mitsubishi, deci nu pot sa iti spun particularitati.

 

In mod general sa verifici coroana, pinionul satelitii, mecanismul de cuplare, daca intradevar cupleaza, jocuri in grup, starea generala, carcasa, etc.

 

Nu pot nici sa apreciez daca este un pret bun sau nu, desi as inclina sa spun ca este poate cam mare. O varianta mai fericita e o masina cu blocant adusa din anglia pe vreo doua mii, iei grupul si ramai si cu restul masinii de rezerva. Desigur, cum nu stiu exact valoarea pieselor de Mitsu e posibil sa gresesc, asa ca nu te lua dupa mine.

 

Asteptam colegii priceputi in asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

I-am gasit pe unii care imi dau grupul pe spate cu 500 EUR. E mult?

Se pricepe cineva sa imi spuna ce sa am grija sa iau?

 

]

am mai facut o astfel de conversie. nu-ti trebuie numai grupul ci si planetarele (nu se potrivesc,cel putin asa e la L 200).asa ca daca gasesti o punte completa e recomandabil sa o schimbi cu totul, altfel tre sa desfaci puntea toata... mai trebuie compresorul de aer care original este montat pe traversa de deasupra puntii, cablaj, furtune, si buton de comanda. asta in varianta cea mai simpla. altfel comanda lui originala este facuta printr-un modul electronic ce limiteaza funtia de blocare in functie de modul in care se afla reductorul. dar poti adopta varianta cea mai simpla (gen ARB).

TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413

cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

Da, asa e. Am gasit un Shogun diesel insa ... nu merge. Ma tem ca trebuie sa fie acelasi motor ...., aceeasi cutie ... ma bine schimb masina :-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

500 de euro pt. un blocant de Pajero nu este mult. Durata de instalare a lui dureaza cam 4-5 ore. Cumpara grupul, iar la acelui grup ii schimbi coroana si pinionul cu cele care sunt pe masina ta.

 

Spor la treaba.

 

 

Later edit: intreaba si de compresor, furtune si butonul de comanda

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ionak88

Re: Diferential spate blocabil

 

SESE mai adauga si cel putin o planetara,daca nu chiar amandoua. Spun si eu asta fiindca ma gandesc ca nu sunt toate planetarele la fel(adica una din planetare din diferentialul fara blocant sa aiba mai un rand de dinti pentru cuplaj asa cum sunt cele la ala cu blocant.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

@tudose nu tre sa schimbi masina daca nu ai aceleasi rapoarte

 

Poti cumpara grupul spate si grupul fata si le montezi pe amandoua!!

 

Rapoartele tre sa fie identice si fata si spate, planetarele de la grupul spate difera de la o motorizare la alta, cu ABS sau fara

Recomandabil ar fi sa cumperi toata puntea fata

Succes!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Diferential spate blocabil

 

Daca ai raportul 4,875 am si grupul fata si puntea spate cu blocant

dureaza ca timp 4-5 ore fata spate :D

am optat si eu pe blocantul original deoarece am pe navara ARB si am avut probleme...acum l-am facut HD

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

Daca ai raportul 4,875 am si grupul fata si puntea spate cu blocant

dureaza ca timp 4-5 ore fata spate :D

am optat si eu pe blocantul original deoarece am pe navara ARB si am avut probleme...acum l-am facut HD

de curiozitate, ce probleme ai avut cu diferentialul ARB ?

si cum "l-ai facut HD"?

Tel.: +40788 022 022 / +40788 033 033

E-mail: tracoservice@yahoo.com;

office@tracoservice.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

Exista o piesa de plastic care impinge pinionul de blocare intre carcasa si satelit...acea piesa ocoleste satelitii si probabil din economie au turnat-o din plastic...am trecut pe metal si am inteles ca au constatat si ei acest lucru si fac din metal acum

Cineva imi zicea ca nu ar fi original si primul lucru am sarit in gitul celor de la pick-up care mi-au confirmat prin actele lor de achizitie cu data de achizitie a lor, transport si livrare ca e original...no coment

pot atasa poze daca se doreste

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential spate blocabil

 

Subscriu la ce au zis baietii. Mai bine le achizitionezi pe toate sau..daca nu ai posibilitate, trebuie sa fii foarte bine informat de ceea ce cumperi...rapoarte la fel cu cele fata si..inca ceva care mie personal mi-a dat de furca...sa ti se potriveasca planetarele. Mitsu meu are blocant si spate si ABS si am cautat o planetara de am innebunit pana sa o gasesc.(multe englezoaice nu au ABS). Adica am gasit cateva dar nu mergeau...ba era prea lunga, ba nu avea coroana pt abs, ba era altfel de coroana ca era de la pajero sport..etc

Deci...gandeste bine si informeaza-te si mai bine inainte sa te avanti!:h5

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Diferential spate blocabil

 

ai reusit sa pui blocantul spate?

 

 

daca te referi la antudose, a dezmembrat masina.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Darkraven

Re: Diferential spate blocabil

 

Intelesesem ca cel comandat electronic e mai greu de montat pe o masina care nu are d ela inceput... cum e pajero-ul meu din 2004, am intrebat si eu daca merge ... dar in fine... cu oamenii si banii necesari, banuiesc ca totul e posibil :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare