Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

despre scaunele de pajero


alex44

Postări Recomandate

salut tuturor posesorilor de Pajero care pot sa ma lamureasca intr-o problema.

 

datorita "confortului" foarte bun care il au scaunele de Samurai, m-am decis sa le schimb, si sincer m-ar interesa cele de Pajero.

 

am observat ca sub scaun, exista un fel de amortizor, care am dedus eu(pentru ca cei de la dezmembrari nu stiau) ca ar regla duritatea???? Este ca un fel de "perna"? Cm se comporta aceste scaune in offf....ofera un pic de confort?

 

Mersi anticipat!

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

Salutare,

Chestia aia de sub scaun(e) este un telescop reglabil, ce functioneaza pe aer, si care iti ofera un anume confort... pe drumurile noastre de k.

Este ceva in genul suspensiilor pneumatice de la capetele tractoare.

Nu stiu daca te ajuta mare lucru in off, depinde cat off(tezi) de tare.

Personal le recomand, ai alta atitudine si pofta de viata dupa un drum de juma' de zi pe un forestier... (am avut inainte o vitara care ''scutura'' putin) La ce scor ai gasit la dezmembrari?

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

mersi Mihaila,

 

in jur de 300, dar aratau jalnic tare ca si tapiterie...era toata rupta - era piele.

 

ca dee, romanul nostru dezmembreaza piese si le trantete pe scaune, ca e mai comod.:uameni. in loc sa scoata scscaunele inainte si apoi sa arunce prin masina....

 

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

Is "tzatza de matza" scaunele. Mai ales pt un drum mai lung "asfaltat". Eu am facut rumuri cu al meu Pajero de peste 1.000 km si tin sa-ti spun ca e aproape singura masina care dupa ce am condus cateva ore bune in continuu, m-am dat jos de pe scaun fara sa ma doara spatele...

 

Sunt ok si in offroad, insa trebuiesc reglate nitel mai dure ca te balangane intruna. Sa ai mare grija la hopuri mai mari, deoarece o data te arunca masina in sus, iar mai apoi si telescopul scaunului. Eu am facut bolta la cupola deasupra soferului :grin:

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

mersi mult de raspunsuri!!!!

 

acum sa va mai intreb ceva. Pentru ca mi-am facut calculele, cu 2 scaune de pajero, plus cea mai ieftina retapitare, as iesi cat costa un scaun sport FK...si acum ma gandesc, nu mai bine schimb eu acum doar scaunul de la sofer si cand or mai fi bani il schimb si pe celalat?

 

ca nu de alta dar am vazut ca Vali zicea ca ai ceva emotii la inclinatii, si cum stim toti ca samuraiul nu sta deloc bine la acet capitol.....

 

:tk:tk:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

asta cu emotii la inclinari este o hiperbola totusi.

nu iti baza decizia pe asta deoarece te pacalesti.

 

iti iei scaun smecher si nu de pajero daca vrei sa pui centuri in 3/4 puncte

daca nu o sa participi niciodata la campionat, atunci nu o sa vrei asta, deci scaunele de pajero vor fi foarte bune.

 

eu am insa o intrebare: iti incap scaunele in samurai? nu am masurat personal, insa stiind si scaunele si interiorul de samurai... am un dubiu

 

si vezi sa iti incapa si picioarele dupa ce pui scaunele...

 

PS - scaunele cu amortizor au o data reglaj la amortizor (de la hard la soft) si apoi mai au si o parghie cu vreo 3 nivele, care le blocheaza in pozitie. deci daca vrei scaun rigid, se poate fara probleme.

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

E ok suportul ala cu amortizor - am montat asa ceva pe galloper - este muuuult mai confortabil pe macadam - dar in offroad trebuie sa-l tensionezi sau blochezi ca te cam balangane. Dar e chestie de obisnuinta.

 

asa arata un suport de scaun cu amortizor

 

asa era suportul original

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96098271/large/108933395.jpg

 

asa arata cel de Pajero

 

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96098271/large/108933398.jpg

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96098271/large/108933402.jpg

 

si cu scaulul pus

 

http://vitalies.users.photofile.ru/photo/vitalies/96098271/large/108933406.jpg

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...

Re: despre scaunele de pajero

 

Salut,

Dupa ce ai montat scaunele de peugeot ai observat imbunatatire semnificativa a confortului fata de cele clasice de samurai?

poti spune pretul pt scaunele de peugeot, te rog?

 

Vreau sa fac aceeasi modificare cu scaune de pajero...

Sent from somewhere out of the office.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

De 3 ani era inactiv topicul asta... eu sper sa-ti raspunda cineva totusi... bafta!

 

Recunosc ca nu observasem asta...

Dar intrebarea ramane.

 

Caut recomandari/alternative pentru scaunele de samurai, inclusiv pentru un scaun spate (masina va avea 3 locuri).

Sent from somewhere out of the office.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

E bine ca cineva mai dezgroapa topic-uri vechi... Si pe mine ma intereseaza sa schimb scaunele la Samurai, dar mai ales un al treilea scaun in spate...ca nu mai am niciunul. Aveti idee daca s-ar gasi ceva si usor de scos atunci cand nu e nevoie de el (a 3 lea scaun)?

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

Salut,

Dupa ce ai montat scaunele de peugeot ai observat imbunatatire semnificativa a confortului fata de cele clasice de samurai?

poti spune pretul pt scaunele de peugeot, te rog?

 

Vreau sa fac aceeasi modificare cu scaune de pajero...

 

Masina a plecat de mult de la mine, dar da, a meritat modificarea.....pe scaune parca am dat 250-300ron....din cate tin minte scaunele de pajero erau prea mari.....incomodau la frana/schimbator....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Re: despre scaunele de pajero

 

Salut,

Legat de aceasta discutie, ca sa nu mai deschid un topic nou, eu am reusit sa montez scaune cu amortizor de Pajero pe Samurai (cu destula bataie de cap), sunt o idee cam inalte dar merg (la scaunul de la sofer am modificat sistemul original pentru a il lasa o idee mai jos, dar tot ating un pic de volan cand ma urc, un volan de 36-38cm in diametru va rezolva problema).

 

Scaunele au un fir cu mufa cu patru contacte, intrebarea mea este ce comanda aceasta mufa?

Au incalzire, au senzor pentru centura?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre scaunele de pajero

 

Mufa este de culoare neagra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare