Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Sfat achizitie Mitsubishi L200

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie Mitsubishi L200

Salutare! Am nevoie de putin ajutor in vederea achizitionarii unei masini 4x4. Precizez ca posed una bucata sotie, doua bucati copil + inca o bucata pe drum si un catelus mare (Dog german). Ma intereseaza o masina in care sa incapem lejer, si noi si bagaje. Eu m-am gandit la un Mitsubishi L200 (dupa 2006)... dar nu stiu cat de confortabila este... (dar si cat de potrivita ca masina de zi cu zi). Ma gandesc la acest model si prin prisma faptului ca este autoutilitara iar taxa este mai mica. Multumesc!

Re: Sfat achizitie

Spune-mi ce bani ai ca sa iti spun ce masina sa iti iei .Daca ai 2500 de EURO si vrei un L200 dupa 2006, mai bine nu.
    Ca fost proprietar de doua L200(una din 2008 si una din 2010).Pot spune ca nu e masina ideala.pt.familie si mers in oras.Acum depinde si cit de 4x4 vrei sa fie si daca vrei neaparat bena ca sa pui ciinele.
    De ce zic ca nu e cea ce cauti:
    Piesele nesimtit de scumpe, mai ales la reprezentanta.Si in rest.
    O masina foarte lunga;probleme la parcari.
    Daca vrei portbagaj,asta inseamna bena acoperita, mai costa si "cocoasa pe 1000 de EURO.
    Daca nu o vei plimba pe drumuri desfundate sau cu greutate in bena, o sa iti crape foile de arc.
    Daca nu ii pui scut metalic(metalic nu coaja ai ade tabla cu care vine standard) la primul noroi o sa ii spargi actuatorul vacuumatic care cupleaza fata;cost actuator 1200 RON la Reprezentanta.
    Consumul este si el destul de mare, comparativ cu al unui turism;nu dau cifre, ca astea difera de la conditii la talpa, etc.
    Deci sfatul meu e, sa nu. As lua mai degraba un Grand Vitara sau cum spuneam, depinde de buget.
    La L200, preturile nu sint prietenoase si daca nu pui si tu mina, si o sa o duci la Service, o sa ai cosmaruri.Stiu ca este cam cea mai ieftina utilitara de pe piata raport calitate/pret, dar nu cred ca e ce iti trebuie.Inca nu am dat exemple de preturi ca sigur te intristez.

Comentariu

Multumesc pt raspunsul prompt :) ! Bugetul este undeva intre 5000 si 9000 euro. Ideea este ca imi doresc o masina capabila, fiabila, incapatoare... cam ce isi doreste toata lumea :). Nu vreau nici sa ma complic cu inmatriculare pe Bg sau prin alta parte. Ceea ce m-a determinat sa cer ajutorul pe acest forum este faptul ca mi-as dori sa ma plimb cu ea si pe coclauri. Poate gandesc prea departe... poate cer prea mult...

Apropo de cosmarurile despre care vorbeai... stiu ce inseamna cosmaruri la reprezentante. Am un FIAT din 2008 si cat a fost in garantie am lasat la service-urile lor inca odata cat a costat masina de noua! :))
      Ultima editare de Tavi D.; 13.feb.2014, 08:20.

Comentariu

Re: Sfat achizitie Mitsubishi L200

Absolut orice masina cumperi, preturile la service vor fi mari. Reprezentanta Mitsubishi este cam praf, exact la fel ca celelante... Eu am de jumatate de an un L200 din 2008 si sunt multumit. Nu fac offroad cu ea si la consum sta undeva la 8.5 mixt(condus normal) Sfatul meu este, baga cateva drive testuri cu Navara, L200 si Hilux, apoi decizi. Eu asa am facut!

Multa bafta si chibzuinta!

Comentariu

Sot + sotie + 3 copii + caine mare + vreo soacra + bagaje = masina cu 7 locuri, nu utilitara cu bena.
          Parerea mea.
          Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Si eu am avut cam 2 ani un L200 din 2007 pe care l-am folosit zilnic ca masina de lucru, familie si concediu si am fost f. multumit de ea. Nu e cea mai confortabila dar la interior e comparabil cu un autoturism modern si nu spartan ca Hilux-ul. Masina aia am cumparat-o lovita si ma costat muuult reparatia ei, dar circula fara probleme si acum dupa 5 ani. Asa ca treaba cu fiabilitatea depinde mult de cel care a avut pe mana masina.
            Ultima editare de cipri778; 13.feb.2014, 13:50.
            don't worry, be happy

Comentariu

La ce zici ca vrei tu, si la bugetul alocat, iti recomand Pajero Sport, poti alege intre 2.5 TD (mai economic, puturos, impozit mai mic) si 3.0 V6 benzinar (consum mai mare dar poti rezolva cu GPL, fuge bine, impozit mai mare). Spatiul pentru locurile din spate este imens, nici nu se compara cu L200 sau altele cu bena (pentru copii), portbagaj foarte mare (bagaje + catel), foarte confortabila si la drum lung, suficient de capabila si in offroad (verificat de mine), piese ieftine si bune aftermarket (gramada), neprentetioasa la exploatare, suporta multe.
              Gasesti nemodificate pe la 5-6000 euro, gata modificate 7-9000 euro.
              Nu merita sa-ti iei masina cu bena daca nu folosesti bena pentru ceea ce a fost creata, adica sa transporti obiecte cu volum mare, si grele.

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
                Sot + sotie + 3 copii + caine mare + vreo soacra + bagaje = masina cu 7 locuri, nu utilitara cu bena.
                Parerea mea.
                Soacră... bena, poate nu este o idee chiar asa de rea. Ce trebuie sa știi este ca din bena, nu se aude nimic īn mașină :))

Comentariu

Eu nu am recomandat o marca anume, colegu' s-a bagat repede in fata cu Pajero
                  Nici nu as putea recomanda, as fi subiectiv
                  Noaptea e un sfetnic bun

@Adi: incap chiar si ambele soacre.

Bine ai revenit printre noi!
                  Ultima editare de giorgel; 13.feb.2014, 15:44.
                  Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Multumesc pt. sfaturi! Soacra mea este ok.. nu este inca nevoie sa ma gandesc la bena din punctul asta de vedere :). M-am gandit si la 7 locuri... inca ma gandesc... dar parca as vrea sa fie si 4x4 (Vito, T4, T5 sunt cam scumpe cu 4x4).
                    O alta masina care imi face de mult timp cu ochiul este Mitsu Space Gear. Am citit ceva pareri si aici pe forum.
                    Ce parere aveti depre ea? Merita pentru nevoile mele?

Comentariu

Ce treaba au Vito si restul? 7 locuri au si Pajero, Outlander, Patrol, Landcruiser, etc... la astea se referea Giorgel... si bine zicea... sa vezi ce bine e sa ai 7 locuri cand o sa pui 3 scaunele de copii in masina... 2 ale celor mai mari le pui in spate de tot si pe randul din mijloc al 3-lea scaunel si iti raman 2 locuri de adult langa el... iti spun din experienta proprie... bagajele sus pe plafon si have fun!
                      Cam asa ceva: ... aici eram in masina 4 adulti, 3 copii si un caine... cu bagajele aferente unei "excursii" de 2 saptamani...
                      Fișiere atașate
                      Ultima editare de Tavi D.; 13.feb.2014, 16:55.
                      sigpic

Comentariu

Ai dreptate! O sa caut si revin. Multumesc!

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
                          Nici nu as putea recomanda, as fi subiectiv
                          Noaptea e un sfetnic bun
                          Iar voodoo...

@ iul_mun: Ideea este sa-ti iei o masina lunga (LWB), fie cu 5, fie cu 7 locuri, nicidecum cu bena, pentru ca aia nu te avantajeaza cu nimic la ce ai tu nevoie. Iar ca model, te lamuresti tu singur, eu doar ti-am dat o idee, in functie de bugetul tau, dar si luand in calcul costurile de intretinere si fiabilitatea. Nu-i bai, poti alege si masini care consuma dublu, ca sunt destule..

Comentariu

Bre, noi aicea nu prea discutam de multivane.
                            Daca-i asa, vezi ca exista si GAZelle, precis si cu 4x4

La enuntul tau initial s-ar potrivi:
                            -Toyota Landcruiser
                            -Mitsu Pajero
                            -Land Rover Discovery
                            -cu voia dvs., Nissan Patrol

In niciun caz ceva cu bena. Dar ma rog, de gustibus...

Mai exista ceva paleative, gen Cherokee (e 4x4, dar nu stiu daca poate avea 7 locuri), sau de ce nu Hyundai Santa Fe cu 7 locuri (e si 4x4, dar mai putin).

Daca mai stai un pic, scot cei de la Mioveni Duster cu 7 locuri (daca n-o fi deja).

Eu credeam ca vrei ceva care incepe de la 4x4, apoi adaptam cerintele.....
                            Ultima editare de giorgel; 13.feb.2014, 17:05.

Comentariu

Postat īn original de Tavi D. Vezi post
                              Ce treaba au Vito si restul? 7 locuri au si Pajero, Outlander, Patrol, Landcruiser, etc... la astea se referea Giorgel... si bine zicea... sa vezi ce bine e sa ai 7 locuri cand o sa pui 3 scaunele de copii in masina... 2 ale celor mai mari le pui in spate de tot si pe randul din mijloc al 3-lea scaunel si iti raman 2 locuri de adult langa el... iti spun din experienta proprie... bagajele sus pe plafon si have fun!
                              Cam asa ceva: ... aici eram in masina 4 adulti, 3 copii si un caine... cu bagajele aferente unei "excursii" de 2 saptamani...
                              Cu soacra ce-ati facut?

Comentariu

Procesare...
                              X