Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

L200 blocat în 4x4

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• L200 blocat în 4x4

Salutare,
    am fost sa văd un L200 din 2008 și primul lucru de care am fost curios a fost super selectul. Proprietarul nu știe nici el sa o folosească așa ca după încercarea succesivă de a testa toate treptele, 2H, 4H, 4L și 4LLC, mașina fiind cu motorul oprit, ne-am trezit cu maneta blocată în 4LLC dar cu afișaj de 4H și nu am mai reușit sa o scoatem din acel mod. Azi mecanicul a zis ca s-au încercat doua manevre în același timp și de aia s-a blocat, remedierea s-a făcut prin desfacere și aliniere a rotițele zimțate dacă am înțeles bine (nu am fost de fata).
    întrebări:
    1. E normal sa se întâmple așa ceva? Cutia nu ar trebui sa aibă un design/calibrare sa nu permită manevre greșite?
    2. Cat costa o cutie super select pt L200 an 2008?
    3. Merita sa cumpăr mașina?

Îmi este util orice răspuns rapid, încerc sa mă documentez cât pot de repede între timp.

mulțumesc

1.Super select este numai cutia de transfer, deci nu trebuie sa cumperi intreaga cutie de viteze, o CT in mintile ei te costa 5-700 E
    2.Nu e normal sa se blocheze , probabil CT avea ceva probleme, stii vorba aia " vanzatorul STIE ce vinde si cumparatorul plateste NESTIIND ce cumpara !!!"
    3.Zic sa dai banii pe o masina care merge pe rotile ei si nu una care urmeaza sa o urci pe platforma si sa o duci la service !
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

multumesc, am luat-o asa, o s-o duc la reprezentanta pt o diagnoza, vedem apoi ce trebuie facut, cutia aia de transfer nu e asa scumpa pana la urma...

Comentariu

Procesare...
      X