Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bec cu 2 pozitii in stop, doar una utilizata


bogdan.sb

Postări Recomandate

Salutare,

am un Outlander 1. Stopurile din spate au fiecare cate 2 becuri rosii. Unul pozitionat mai spre exterior, cu 2 filamente (si cu instalatia cu 3 cabluri) la care se aprinde doar filamentul pentru pozitie (5w) si al 2-lea cu un singur filament, care se aprinde la frana.

Are cineva idee ce rol are filamentul 2 (teoretic 21W) al primului bec? Cel putin la masina mea nu functioneaza pentru nici o comanda ...

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luminile de ceata sunt in bara. Deci sunt altceva ...

Nu se aprind nicicum ...

Dar mi-e greu sa cred ca au pus japonezii drgeaba un bec dublu cu instalatie electrica cu tot pe ambele parti ...

 

ps becurile nu sunt arse :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La alte masini becul cu doua filamente- este un filament pe pozitie(5w) si celalalt mai gros (cred ca de 21w)pe frana. Poate a lucrat cineva pe acolo si le-a pus alandala firele, ca becul cu 2 faze are pintenii decalati si nu se poate monta in dulie decat intro pozitie. Pe semnalizare e bec cu un sinur filament de 21w. Editat de gamis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea din poza nu sunt triplele originale ale masini pe care le-a pus japonezu.La triplele originale semnalizarea este deasupra pozitiei si stopului de frana nu sub,cum sunt la tine.Cauta poze pe olx cu outlandere la vanzare ca sa te edifici.
Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea din poza nu sunt triplele originale ale masini pe care le-a pus japonezu.La triplele originale semnalizarea este deasupra pozitiei si stopului de frana nu sub,cum sunt la tine.Cauta poze pe olx cu outlandere la vanzare ca sa te edifici.

 

Sunt fix stopurile originale. Masinile cu af 2004 sunt echipate cu acest model de stop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am specificat mai sus. In 2004 erau stopurile din foro atasata de mine. Ulterior, este posibil sa fi adus mici modificari, inainte sa treaca la veraiunea 2...

Doar nu crezi ca mi-a schimbat cineva stopurile fara ca eu sa stiu :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nici nu conteaza daca sunt sau nu originale. Intrebarea ramane ....

Oricum, daca chiar nu sunt folosite o sa le leg pe frana sau pe ceata. Dar pe ce ar fi mai practic?

La frana sunt deja 3 lampi si la ceata 2 in bara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am mai vazut pe la alte masini ar merge pe frana. Parerea mea!

In plus stopurile pe frana sunt amplasate spre exterior si cand e cazul pe acelasi bec cu pozitia. Zic si eu, tot o parere.

Ca fapt divers, poza pusa de mine e fix din 2004

Editat de Florian3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca sunt 2 modele. Nu stiu ce sa mai zic.

Da, ma gandesc si eu pe frana. Ceata mai rar se foloseste si pot sa pot 2 becuri cu led, de intensitate mai mare, in stopurile de ceata existente, pentru a fi mai vizibile ...

De fapt, ma mananca sa schimb becurile cu incandescenta cu unele led, de-asta am constatat ca nu functioneaza al 2-lea filament ...

Editat de bogdan.sb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma insel, dar cand cautam eu masina, imi aduc aminte ca citisem o legatura intre becurile de la numar si unele din stop, stiu ca mi s-a parut cam ciudat atunci, dar n-am aprofundat despre ce era vorba. Poate am inteles eu gresit atunci, dar era ceva de genu, schimbi becurile de la numar arse si merg si luminile de la frana (probabil ceva suplimentare). Editat de rdk84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare