Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

conversie pe elicoidale la mk1

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• conversie pe elicoidale la mk1

salut, e prima mea interventie si as dori o parere avizata vis avis de trecerea la elicoidale, am un mk1 2,5 td 90 usor modificat ,la care ma supara in mod regulat foile de arc, adica ajung de f multe ori acasa cu punte legata cu chinga sau pe trailer,folosesc masina la vanatoare si la munca , lucrez in exploatari forestiere, mai mult raid decat extrem. Daca cineva a facut conversie si m ar putea ajuta si cu poze si masuratori
    Pajero mk1 2,5 td (urmeaza intercooler) 2x utb 650 cu trolii ,dac 8135,in curand TAF 657

Re: conversie pe elicoidale la mk1

Nu se merita banii si timpul. Mai degraba pui foi de Aro 244, care-s mai lungi cu 100 mm fata de mitsu si sunt si mai rezistente. Daca te intereseaza procedeul, iti explic cum se face operatiunea
    OMU'e inainte de toate!

Comentariu

am incercat si cu arcuri de aro si de ims si de camion bucegi si pe toate le am rupt inclusiv cu foaie principala dublata am incercat. Ar fi rezistente foile de tv am gasit la armata ceva dar au centrul bulon la mijlocul foii adica la 60 cm de capat si la pajero e la 53, si ruptura se produce in veche gaura de fiecare data am patit asa inclusiv cu foile de bucegi care au 10 mm grosime. Forta de munca si logistica o am , dispun de atelier mecanic unde imi repar utilajele forestiere materialele nu ar fi asa o problema doar un proiect viabil imi lipseste, as fi dispus sa ma deplasez pentru a studia un proiect nu neaparat la pajero la orice masina la care s a facut conversia . Locuiesc in Lipova la 30 km de arad daca cineva din aria de aprox 200 km ma poate ajuta ma deplasez. multumesc
      Pajero mk1 2,5 td (urmeaza intercooler) 2x utb 650 cu trolii ,dac 8135,in curand TAF 657

Comentariu

Muta suportul de pe sasiu mai in fata cu 10 cm si o sa intre foile de Aro numa bine, fara sa dai alta gaura in centru bulon in ele. Pun mai diseara o poza pt a vedea ce si cum
        OMU'e inainte de toate!

Comentariu

chiar am pregatite arcuri de la un tv ca solutie provizorie dar tot nu ma las pana nu i pun elicoidale,sau poate si rigida in fata. Merci astept foto

Comentariu

Nu se prea vad detaliile dar are elicoidale :
            http://www.cardomain.com/ride/840336...-raider/page-3
            Off-Road in Waldland

Comentariu

nu se prea vad intradevar detalii dar acum am aflat ca e echipare de producator si merg sa vad una in apropiere la un coleg vanator. Dar pana atunci merg pe mana lui Klez si pun foi de tv cu suportii din fata mutati.
              Inca ceva foarte important , am dori sa cumpar mrl uri manuale ,daca sti cineva , la pert mai romanesc decat avm.

Comentariu

M-a mancat si pe mine in cur candva sa pun elicoidale si rigida pe fata. Am facut un calcul al portofelului, apoi am intrebat cativa zeci de cunoscatori 4x4 daca se merita si am ajuns la concluzia ca niciodata nu o sa iasa cum trebuie. Castigi la offroad, pierzi la asfalt. Apoi, cum totul este experiment e imposibil sa iasa din prima cum trebuie, si asa avea sa tot bag bani incontinuu pentru perfectionarea suspensiei si a puntilor.
                M-am lasat pagubas, dar, nu am putut sa ma abtin sa nu schimb macar suspensia spate care imi scotea peri albi. Am recurs la foi de Aro 244, dupa ce am probat diferite pachete de grosimi, am ajuns sa pastrez 7 bucati/set, si cercei obarlag spate mai lungi cu 5 cm. Bucsile au ramas original de Aro, ca-s 5-6 lei bucata, nu 25-40 lei/bucata cat sunt cele de Mitsu. Pe celalalt ccalculator am poze cu teste de incrucisari, din care iese o diferenta net superioara suspensiei stock spate de mk2 pe elicoidale. O sa le postez cat de curand si cateva din ele, sa poti sa-ti faci o idee. Ca si confort pe sosea, cu telescoape in mintile lor, poti sa compari suspensia cu una de SUV. La offroad sunt foarte rezistente, chiar nesimtit de rezistente si elastice, comparativ cu cele mk1 de fabrica. O data la 2 luni trebuie un gresaj mic facut la ele, sa te tina ani buni. Ale mele le am montate de un an si ceva si inca nu am schimbat nimic la ele.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0293.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	142,6 KB 
ID:	872643Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0295.jpg 
Mărime:	99,0 KB 
ID:	872644Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0292.jpg 
Mărime:	134,3 KB 
ID:	872645Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0290.jpg 
Mărime:	173,6 KB 
ID:	872646Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0291.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	144,8 KB 
ID:	872647

Nu uita: Ca sa tina in timp si sa fie echilibrat, trebuie sa ai pe aceeasi axa centru bulon al puntii de Mitsu, cu centrul bulon existent al foilor de Aro.
                OMU'e inainte de toate!

Comentariu

ok sunt lamurit in totalitate ,nu am luat in considerare partea cu asfaltul care de altfel imi ocupa destul de mult timp.luni ma si apuc de treaba.

Comentariu

scuze se poate inchide

Comentariu

Scuze de interventie.. am gasit intr-un manual de service downloadat de pe net detalii cu suspensia spate pe arcuri elicoidale.
                      As pune niste poze cu ele, dar nu stiu daca incalc politica de copyright a forumului.

Le pun totusi si rog pe admin sa le scoata daca considera de cuviinta.
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pic2.jpg 
Mărime:	35,1 KB 
ID:	872991Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pic4.jpg 
Mărime:	44,1 KB 
ID:	872992Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pic3.jpg 
Mărime:	36,5 KB 
ID:	872993Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pic1.jpg 
Mărime:	43,9 KB 
ID:	872994

Comentariu

Se pare ca s-au montat din fabrica arcuri elicoidale pe spate la modelele de dupa 88.
                        Oricum dupa cate se vede, adaptarea de arcuri elicoidale e destul de complexa, poate o solutie ar fi schimbarea completa a puntii spate existente (cu arcuri foi) cu una pe arcuri elicoidale.

Oricum chiar si asa, greu sa gasesti la dezmembrari.
                        Parerea mea.

Spor.

Comentariu

merci de interventie , am abandonat proiectul,dupa discuti cu klez,trec pe arcuri de ims si mut suportii din fata , ai dreptate sunt puse elicoidale la mk1 inca din 85 ,are un prieten si nu stiam, dar la foarte putine masini

Comentariu

Revin cu o intrebare pe acest subiect.

Am tot sapat pe internet si am ajuns la concluzia ca pe modelele de Mk1 SWB ( 2 usi) puntea spate este echipata cu arcuri lamelare; in schimb pe modelele LWB-Wagon (4 usi) puntea spate este echipata cu arcuri elicoidale, ( cel putin eu in Brasov numai din astea am vazut.

Acum intrebarea: Nu se poate face inlocuirea puntii spate actuala (pe lamelare) cu una provenita de la un Mk1 Wagon pe elicoidale?

Din ce am vazut prin manualele de service puntea este identica la priza de putere (cardan), si de asemenea are acelasi ecartament cu cea de SWB. Diferenta consta in existenta unor ciolane (tiranti), oala arcului, puncte de fixare pentru bara antiruliu, si bara de aliniere laterala.

Ideea este sa se poata folosi prinderile existente pe masina, si modificarea sa se faca cu minime adaptari.

A mai facut cineva asa ceva?

Tavi

Comentariu

Au existat atat modele SWB cat si LWB cu arcuri elicoidale, chiar daca nu ai vazuttu in Brasov...

Nu te grabi sa tragi concluzii pripite, documenteaza-te in continuare! Nu de alta, dar poate exista oameni care citesc asemenea concluzii si le pot lua cu titlu de adevar absolut ... Nu vrem asta, nu?!

In alta ordine de idei ... decat sa te apuci sa modifici suspensia spate, ar fi o provocare mai interesanta montarea unei punti rigide fata.

In sensul asta ... uite cateva poze :

S-a inlocuit puntea semirigida si suspensia independenta cu sistemul mult mai solid : arcuri elicoidale + punte rigida.

Asa arata masina initial

S-a trecut la "curatirea" si consolidarea sasiului, demontarea puntilor originale si procurarea unora de Toyota Hilux

Cei care au trecut la modificari au optat pentru arcuri elicoidale de Patrol in fata si pastrarea arcurilor lamelare originale pe spate, dar cu alti cercei:

In continuare ...

S-a trecut la decuparea aripilor, pentru a incapea anvelopele mai mari ...

De asemenea, s-a optat pentru montarea de discuri si pe spate, laolalta cu niste distantiere

S-a trecut la aspectul exterior, confectionandu-se praguri si o bara cu suport de troliu. De asemenea, un rollcage :

Rezultatul final :

[img width=399 height=600]http://i254.photobucket.com/albums/hh109/landcruiser913/Pajero%20Project/DSC_9732.jpg[/img]

Mie personal imi place foarte mult cum a iesit masina...

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection