Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Segment teava esapament rupt

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Segment teava esapament rupt

Salutari tuturor,

Am postat niste imagini cu problema mea.

Se pare ca segmentul de teava de esapament dintre toba finala si intermediara s-a rupt exact la flansa.
    Am inteles ca se poate repara folosind un manson metalic care prinde tevile, eliminand astfel flansele. A mai auzit cineva de genul asta de reparatie?

Oricum solutia cea mai usoara este sa sudez flansa la loc pe teava cu adaugarea unui capat de teava pentru ca sa mentin lungimea.

Alte solutii?

Multumesc,

Tavi
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0119 [1600x1200].jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	94,1 KB 
ID:	1017300Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0120 [1600x1200].jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	55,2 KB 
ID:	1017301

Re: Segment teava esapament rupt

treaba cu manson special metalic am vazut-o, se da ca solutie la inlocuirea tobei finale la un anume model de opel de ex., unde toba originala este sudata cap-coada, nu are imbinari cu flansa sau de alt tip.

eu in locul tau as suda-o la loc cum a fost, intarita ca lumea si basta.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Eu in locul tau as face ca mine si as renunta de tot la esapament. Doar sa indoi nitel capatul inspre exterior sa nu intre fumul in interior pe la cheder portbagaj.
      OMU'e inainte de toate!

Comentariu

Aevaru e ca nu e prea mare diferenta de zgomot intre cu si fara toba finala. Singurul neajuns la care ma gandesc este ca se murdareste de funingine burta masinii in timp.
        Oricum mi se pare ca au cam gresit cu proiectul cand au facut esapamentul la Mk1. Toba finala cel putin are o pozitie cam ciudata si cotul asta care s-a rupt la mine cred ca este la cea mai joasa cota de sub masina. Sub scuturi oricum.

Multumesc de raspunsuri,

Tavi

Comentariu

Daca nu folosesti masina zilnic .....pune teava cap-coada..si la revedere!
          ONE LIFE. LIVE IT ! Pajero V 6

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection