Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Instalatie Gpl pe motoarele Gdi?!?


Postări Recomandate

Buna seara!

Inainte de toate vreau sa-mi cer scuze pentru redeschiderea acestui topic, stiu ca s-a mai discutat cu ceva ani in urma aceasta *problema legata de conversia motoarelor gdi in gpl.

Vreau sa mentionez faptul ca detin un Mitsubishi Shogun Mk3 3.5 v6 gdi din anul 2004, niciodata nu am avut in plan sa-i pun instalatie gpl, dar...exista un dar;

Masina o folosesc cel mai mult pentru iesirile la pescuit, in una din zile,fiind cu tovarasii in masina si vazand consumul, mi-au implementat ideea aceasta ca as putea merge cu un cost mai mic.

Avand ceva timp liber zilele acestea am decis sa ma uit dupa o instalatie si mai bine nu o faceam ca s-a lasat cu dureri de cap. Am observat ca in anii din urma nu s-a putut face aceasta conversie si nici in zilele acestea nu reusesc sa gasesc acest motor cu o instalatie Gpl pe el.

Probabil unii dintre dumneavoastra a detinut acest motor/masina cu multi ani in urma si s-a confruntat cu aceasta problema, daca aveti cunostinte cu privire la acest lucru va rog sa-mi scrieti.

Va multumesc cu recunostinta!

 

Editat de Daniel Fotache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Exista instalatii GPL dedicate pentru motoarele cu injectie directa. Managementul acesteia permite injectarea unei cantitati de benzina concomitent cu injectarea gazului(proportia poate sa varieze de ex. 20 - 80).

Avantaj - asigura o oarecare ungere cu benzina a supapelor in momentul functionarii pe GPL.

Dezavantajul este pretul, aproximativ 2000 euro cu +/-.

Am vazut instalata pe Mazda CX-7, 2.6 turbo daca nu ma insel. Peste 150 k de kilometri fara probleme.

In general, amortizarea acestui tip de instalatie se face intr-o perioada mai lunga de timp.

Din amintiri 3.5 gdi-ul de pe Pajero este excelent si consuma cu 20-25% mai putin decat 3.8-ul meu.

Daca esti in continuare interesat, o sa iti spun exact costul aferent.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare