Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Prezentare Pajero 3.2 Di-D 2001 (Bune si rele))

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Prezentare Pajero 3.2 Di-D 2001 (Bune si rele))

Am inteles! Va multumesc!

Comentariu

Postat în original de ugod Vezi post
      modelul nou e common rail ...a disparut pompa de injectie clasica

Modelele MK3 de 3.200 cc au tot sistem de injectie Common Rail nu e pompa clasica, cand vorbeam de pompa de injectie ma refeream la pompa de inalta presiune.
      Mitsubishi Pajero 3.2 Di-D

Comentariu

Postat în original de NelutzuDancu Vezi post
        Modelele MK3 de 3.200 cc au tot sistem de injectie Common Rail nu e pompa clasica, cand vorbeam de pompa de injectie ma refeream la pompa de inalta presiune.
        sa inteleg ca la ultimul model este aceeasi pompa?

Comentariu

Postat în original de ovidiucrs Vezi post
          Salut! Intentionez sa cumpar un Pajero nou. Aveti idee daca ultimul model are probleme cu pompa de injectie? Sau daca are alte probleme Va multumec!
          Salut, din cunostintele mele nu am auzit pana in prezent pe cineva sa se planga de pompa de inalta presiune la ultimul model de pajero. Cum zicea si colegul mai jos masina noua e masina noua, daca ti-o permiti nu sta pe ganduri.
          Off: printre altele la al meu am mai schimbat recent si bratele fata (undeva 3500 lei) si kitul de ambreiaj(cu volanta masa dubla) 7200 lei fara manopera, le-am schimbat personal in garaj impreuna cu tata.
          Asta dovedeste ca inevitabil la un anumit numar de km la o masina sh incepi sa mai schimbi unele piese; in rest masina e ok isi face treaba.

Postat în original de ovidiucrs Vezi post
          sa inteleg ca la ultimul model este aceeasi pompa?
          Este foarte posibil sa fie aceeasi pompa, insa necunoscand intreg istoricul masinii (fiind al 3-lea proprietar) nu am de unde sa stiu cu ce motorina au alimentat ceilalti 2 posesori. Poate au alimentat de la camioane nestrecurata etc...eu pun motorina doar de la pompa in genera Petrom si nu au mai fost probleme.
          Ultima editare de Tavi D.; 04.feb.2013, 14:19.
          Mitsubishi Pajero 3.2 Di-D

Comentariu

Am inteles...M'ati convins! O cumpar! :D

Comentariu

Salutare Nelutu am inteles ca in total ai cheltuit 8000 lei pe pompa de injectie, 3500 brate fata, 7000 pe kit ambreiaj plus alte maruntisuri deci peste 18500 lei. Ma ingrozesc la gandul ca in urma cu ceva timp incercam sa vand pajeroul meu si sa cumpar un MK3. Cu banii astia aproape ca mai cumperi una. Se pare ca e adevarata in situatia mea zicala ( cea mai buna masina e cea pe care o ai deja ). Sa o stapanesti sanatos ca te-a necajit putin.
              Ultima editare de aerozone; 06.feb.2014, 20:13.
              Pajero sport 2.8TD

Comentariu

Totul e relativ... la masina SH conteaza mult cum a fost intretinuta, orice masina are probleme, mai mici sau mai mari, eu nu cred ca foloseste la ceva sa etichetam aiurea un model doar pentru ca 2-3 nefericiti au avut "noroc" de masini SH cu probleme... si mai sunt si altii care chiar au ambitia si prostul obicei sa tina masinile "ca la carte"... eu ma consider unul dintre ei, si luata in 2009 SH, la un moment dat aveam prin 2012 vreo 5000 euro investiti in reparatii si modificari mai mult sau mai putin utile, dar "ambitioase", si atunci am renuntat sa mai calculez costurile de intretinere...
                sigpic

Comentariu

Asa e atunci cand iubesti o masina nu mai conteaza ce sacrificii faci pentru ea, si probabil aceasta masina a avut parte de o intretinere proasta inainte sa o cumpere Nelutu. Totusi mie preturile pieselor de schimb mi se par cam mari si greu de ascuns de nevasta. Sa le folositi sanatosi si da fac toti banii...arata si probabil merg intrun mare fel.
                  Ultima editare de aerozone; 07.feb.2014, 19:38.
                  Pajero sport 2.8TD

Comentariu

Sa nu ne ascundem dupa deget, pajero mk3 3.2 did sunt masini cu probleme majore indiferent cine le a avut inainte.
                    Sunt lucruri care pot fi evitate prin intretinere corespunzatoare, dar la acest model chiar nu asta face diferenta.
                    Daca tot se numeste topicul bune si rele macar sa recunoasca posesorii ambele.
                    Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

-partea pozitiva:un injector Bosch 80 de euro.
                      Partea slaba este ca nu se vand pompe de injectiii aftermarket sau macar sa fie reconditionate in ateliere de specialtate.
                      Pompa nu este clasica si nici pompa de inalta nu este,s-ar fi rezolvat mai ieftin si facil ;pare a fi un pompe-duse din cate imi dau seama.

Re:Pompa este Bosch Zexel in fapt Bosch a cumparat firma japoneza Zexel care era de top si le facea concurenta pe vremuri chiar pe modelele germane.
                      Orice service Bosch ar putea sa repare genul asta de pompa insa trebuie sa ceara procedurile de la centrala Bosch,banuiesc ca sunt cazuri rare si pretul pe masura de asta nu se leaga lumea la cap.
                      Ultima editare de munchen_rosen; 11.oct.2014, 22:36.

Comentariu

Procesare...
                      X