Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Servo directie Pajero V60

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Servo directie Pajero V60

Salutare!

Am o problema la servo directia la Pajero-ul meu V60 (2002 DiD 3200cc). Dupa ultima iesire in teren, cand masina sta pe loc, servo parca nu mai actioneaza deloc si trag cu greu de volan sa intorc rotile, fie stanga, fie dreapta (in parcare, de ex, cand e nevoie de miscari mai din scurt si mai pe loc). Daca ambalez un pic motorul, ma pun in miscare si misc de volan, isi revine.

Stiu ca in mod normal virarea se face in miscare, dar virarea pe loc merge mai greu acum decat mergea pana de curand.

S-ar putea sa fie vreo problema la pompa de servo? Ar putea fi ceva noroi sau alte d'astea pe sub masina pe undeva (nu am apucat sa o spal inca)?

Merci!
    Ultima editare de Tigros; 31.mar.2010, 14:09.
    "You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist." Nietzsche

Re: Servo directie Pajero V60

Verifica cat de intinsa e cureaua si nivelul lichidului.
    Daca e in regula cu amandoua probabil pompa nu mai face treaba sufienta la turatii joase.
    Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Unde se afla pompa servo la Pajero V60?
      Am niste vibratii ciudate in directie ce apar asa aleator, parca mai des la turatii mai joase.
      Incepe sa se miste volanul singur stanga-dreapta.

Ma gandesc sa verific uleiul de la servo, dar nu gasesc rezervorul, pompa...
      E cumva antrenata de cureaua accesorii?

Comentariu

Am gasit-o in partea din fata dreapta a motorului, deasupra compresorului de AC. Cred ca e antrenata de distributie.
        Am verificat lichidul, e curat, dar la minim - asta cu motorul oprit.
        O sa mai completez, sa vad ce zice dupa.

Comentariu

Am mai completat aproximativ 50ml - pare ok acum.

Comentariu

Procesare...
          X