Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dimens.max. anvelope la pajero 3.2 did ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Dimens.max. anvelope la pajero 3.2 did ?

Poate stie cineva ce dimensiune max. de anvelope se poate monta pe Pajero scurt 3,2 did din 2005 fara modificari si daca are cineva poze cu modificari ptr aceasta masina

Re: Dimens.max. anvelope la pajero 3.2 did ?

Eu am anvelopele standard adica 265/70/16 si sunt cam la limita nu vad cum ar intra altele mai mari fara modificari.
    Gandirea corectă vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Comentariu

fara inaltare nu intra dim mai mare am probat pe unul la fel ca al tau un bf mt 235/85/16 si nu mai ai loc sa virezi ca rupi aripa deci ramai la 265/70/16

Comentariu

La mine in talon sunt trecute doua dimensiuni ce pot fi montate: 235/80 R16 si 265/70 R16. Din ce stiu eu intra fara probleme si 265/75 R16, dar nu castigi mare lucru. In schimb referitor la modificari, poti vedea in topicul meu http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ari-Pajero-V60 cum arata cu flanse de 30mm, cu snorkel si alte "prostioare". Urmeaza un kit de inaltare din suspensie de +5cm, ceea ce iti recomand si tie.
        Mai sunt colegi pe forum care au modificat asa masini, dupa o cautare scurta de vreo 22 de pagini uite ce am gasit pentru tine:
        http://forum.club4x4.ro/showthread.p...roiect-Balauru
        sau:
        http://forum.club4x4.ro/showthread.p...-...-My-Pajero-!
        Bafta si asteptam poze!
        sigpic

Comentariu

Multumesc Tavi D. Stii in ce consta acest kit de inaltare de 5cm si ce presupune montarea lui?

Comentariu

Kit-ul consta in arcuri+telescoape fata-spate +5cm. Gasesti oferte comerciale, dar daca vrei ceva intr-adevar de calitate, iti pot recomanda de la www.awak4x4.com, este practic mecanicul meu din Timiosara care are productie de accesorii off-road in Italia, le-am vazut montate pe mai multe masini, ultima un Landcruiser 90, a lui catacore de pe forum. Ai garantie 3 ani fara limita de km, telescoapele sunt reparabile (nu se schimba niciodata) si dupa garantie. Daca vrei o oferta ia legatura cu Delfino tel: 0722891304 sau scrie un mail la info@awak4x4.com.
            sigpic

Comentariu

vezi atasata poza aici colegule , este pajero meu si ce rotite are.
              mai exact bfgoodrich allterain 31 x 10.5 x 15 ( sau pe alt inteles 310 cm latimea gumei cu 105 cm inaltime si 15 janta) fara nici o modificare. dar sunt jenti mai speciale.
              pajero meu fiind 3.5 V6 gdi BENZINAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
              Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de calaretul4x4 Vezi post
                vezi atasata poza aici colegule , este pajero meu si ce rotite are.
                mai exact bfgoodrich allterain 31 x 10.5 x 15 ( sau pe alt inteles 310 cm latimea gumei cu 105 cm inaltime si 15 janta) fara nici o modificare. dar sunt jenti mai speciale.
                pajero meu fiind 3.5 V6 gdi BENZINAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
                O bijuterie masina, mai ales ca e pe benzina, dar fara suparare, trebuie rectificat ce ai zis legat de roti: daca e corect ce ai scris la caracteristici, latimea gumei este 10,5x2,54=26,7cm iar diametrul total 31x2,54=78,74cm. Dar cum de merg jante pe 15" la V60?
                Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Comentariu

Chiar ca e superba masina!!!
                  Revenind la cauciucuri...
                  Dimensiunea originala, adica 265/70R16, se traduce astfel:
                  Latimea benzii de rulare: 265 mm
                  Inaltimea flancului: 18.55 cm
                  Diametrul rotii: 77.74 cm
                  Circumferinta rotii: 244.23 cm

si daca calculele lui stanley sunt corecte... ai castigat 2mm in latimea benzii de rulare, si 1cm in diametrul total... sau poate gresesc eu undeva? Daca nu, in conditiile astea sper ca jantele merita banii macar pentru ET si frumusetea lor...
                  sigpic

Comentariu

Salutare! Pot monta pe un Pajero lung din 2008 jante pe 16 cu anvelope de urmatoarele dimensiuni: 255 / 70 / R16.

In prezent masina este echipata cu jantele de 18 si anvelope de 265 / 60 / R18.
                    MAZDA B2500 4x4 '01 aka Milogea

Comentariu

La V80 scurt s-au pastrat discurile si etrierele de la V60, dar la modelul lung au fost marite, dar nu de la primele modele iesite in 2007, ci ulterior. Daca tu ai discuri marite nu iti intra jante de 16. Poate iti raspunde stanley ca el a studiat mai bine problema si stie cand s-a trecut la discuri mai mari pe V80, daca nu ma insel in 2009, asa ca s-ar putea sa ai noroc. Dimensiunea standard de cauciuc pentru jantele de 16 este 265/70R16.
                      sigpic

Comentariu

Discurile... sunt cam maricele dar mai mult de atat nu ma pot exprima

Comentariu

Cu roti standard de 16'' si cu lift de 50mm intra 33-uri si nu ating deloc (285/75/16).
                          Este posibil sa intre si fara lift dar cu decupaje la aparatorile de noroi (date jos, taiat etc)....
                          Pajero 3.2 DiD. Lung.

Comentariu

Postat în original de tatarosu Vezi post
                            Cu roti standard de 16'' si cu lift de 50mm intra 33-uri si nu ating deloc (285/75/16).
                            Este posibil sa intre si fara lift dar cu decupaje la aparatorile de noroi (date jos, taiat etc)....
                            Eu vreau sa pun 255 / 70 / R16... Ca si caracteristici sunt aproximativ la fel cu cele originale ale masinii, pe care momentan le am montate.

Comentariu

Postat în original de momo Vezi post
                              Discurile... sunt cam maricele dar mai mult de atat nu ma pot exprima
                              Pajero V80 la lansare in 2007 avea discuri ventilate de 290mm fata si 300mm spate la fel la variantele scurta si lunga. In 2009 cand motorul de 3,2 DI-D a fost ridicat la 200 CP (pana atunci avea 165CP manuala si 170CP automata), doar la varianta lunga discurile au fost marite la 332mm fata si spate, de aceea la modelele lungi dupa 2009 nu se mai pot pune jante pe 16".
                              Daca consulti dealer-ul, va spune ca doar la modelul scurt ar merge jante pe 16", dar ca nu sunt omologate
                              Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Comentariu

Procesare...
                              X