Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Uleiuri Pajero 3,2 an 2003 automat ?! ?!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Uleiuri Pajero 3,2 an 2003 automat ?! ?!

Poate cineva va rog sa imi scrie ce uleiuri sa pun in atelaj;

- cutie automata
    - servo directie
    - diferential fata
    - dif. cutie transfer
    - dif. spate
    - ulei motor

la fiecare indicativul etc, gen 80w 90 etc.

in speranta ca am postat unde trebuia astept raspunsurile voastre
    ...magaru' moare de drum lung si prostu' de grija altuia.

Re: Uleiuri Pajero 3,2 an 2003 automat ?! ?!

- cutie automata
    9.3 litri ATF
    - diferential fata
    1.15 litri GL5 80w90
    - dif. cutie transfer
    2.5 litri TDL 75w90, GL4 75w90
    - dif. spate
    1.6 litri GL5 80w90
    - ulei motor
    9.6 litri 5W30, 10w40, 15w40
    -sistemul de racire
    10.5 litri

Bafta!
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Merci frumos de raspuns ,

ai idee pot alege Castrol ( pentru toate )? am inteles ca Motul ar fi the best ' , ce recomanzi ca si firma , stii cumva Mitsubishi Germania cu ce lucreaza ? , ca cei de la noi ...nici macar nu am intrebat ; am posibilitatea sa cumpar de la un autohaus Mitsubishi din Germania si d aia intrebam , cand spunem " original Mitsubishi " ce firma este in spate ? ( la uleiuri ma refer )

PS : de unde ai datele astea ? poti sa imi dai pontul " linkul etc . l-am cumarat de curand pe Mitsu ' si sunt interesat de tot ce tine de aceasta masina , mai ales ca , zic eu , ma si pricep si atunci e tare greu sa bagi dupa ureche . Astept ceva pe pm. sau aici .

Multumesc .
      Marian

Comentariu

Pontul e destul de "greu" adica are 20GB ... e un program de piese auto ...

Nu stiu sa-ti spun care ar fi uleiul recomandat adica fiecare e fan-ul uleiului si schemei de service proprii ...ca sa zic asa si m-as feri sa-ti dau in sfat in acest sens ptr ca as fi poate subiectiv. Las colegii care au Mitzu sa te consilieze cum or stii ei mai bine.

Ptr uleiuri uite aici un link:

http://www.valvolineeurope.com/engli...ricant_advisor

Dar astia sunt subiectivi si ei ...zic ca uleiul lor e cel mai bun.

Chestia asta cu "original din Germania" sau "original Mitsubishi" cand vorbesti de uleiuri devine relativa ...cam peste tot au navalit chinezii, coreenii sau alte natii ...care au preturi mici si produse discutabile ...

Bafta,
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Scuzati ca ma amestec, dar cred ca ceva nu e bine... diferentialul fata si spate nu pot avea acelasi ulei, deoarece in spate ai LSD. Diferentialul fata si cel central au acelasi ulei.
          Uite ce am eu:
          - Dif. spate: Castrol HYPOY LS
          - Dif. fata: Castrol EPX 90
          - Dif. central: Castrol EPX 90
          Pe toate le gasesti la noi in comert.
          sigpic

Comentariu

Merci , dar cei de la Mitsu, Germania recomanda acelasi ulei pentru dif. fata si cel de spate , la cutia de transfer este cu totul alt ulei .

Comentariu

Marian, iti pot spune ce ulei am comandat eu pentru masina mea, cand am facut toate schimburile.

Automatic gearbox transmission fluid: Millers Millermatic ATF SP III - foarte important sa pui uleiul recomandat de producator - ATF SP III e unul din ele.

Differential oil: Millers Hypoid 90 GL5

Engine oil: Fuchs Titan XTR 10/40 semi synthetic.

Toate uleiurile le-am achizitionat de aici
              Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002

Comentariu

Multumesc frumos , foarte util site-ul ,te rog mai posteaza asa ceva , f tare , urmatorul schimb de uleiuri de aici l e cumpar . Am schimbat tot ce se putea schimba ,ulei de motor ,diferentiale toate 3 , lichid frana ,antigel , ulei si filtru cutie ,ulei servo directie , curele 3 buc. , filtre etc. ,toate originale Mitsubishi dar ma asteptam ca antigelul sa fie tot verde cum avea masina si stiam ca au japonezele in general dar a venit rosu ca cel de VW , toate le-am comandat in Germania la o reprezentanta Mitsubishi unde am intrebat si au zis ca cu asa ceva lucreaza de f mult timp; toate uleiurile au fost varsate" nu la doze , asa cum au ei la service butoaie de 60 litri , au pus in sticle si au scris cu carioca" .

Merci
                Marian

Comentariu

eu merg cu mobil1

Comentariu

Postat în original de rapsoul72 Vezi post
                    eu merg cu mobil1

10w 40 sau 5w 40 ? de care mobil 1 ?

Comentariu

10, eu am 1.8 benzina din 2001 are ceva vechime masina

Comentariu

Astazi, 03.07.2012 am schimbat uleiul....la Pajero.
                        Motor 3.2 DID - Motul 6100 Synergie+(plus), cu filtru ulei Nipparts, au intrat cca. 9 litri
                        Diferential fata - Motul Motylgear 75W-90
                        Cutie transfer - Motul Gear 300 75W-90
                        Duferentialul spate l-am lasat la urma pentru ca:
                        - conform specificatie Motul trebuia sa pun la fel ca la diferentialul fata, drept pentru care am si cumparat 3 litri. La service Mitsubishi (Tiriac Auto) un mecanic mi-a spus ca nu e ok, pentru ca dupa ce a analizat el diferentialul spate a zis ca e cu alunecare limitata si ce am cumparat eu nu este bun. Mi-a pus de la el un ulei Mitsubishi (era o cuite metalica cu insemnul Mitsubishi si pe care mai scria mare SAE 90). Deci, am pus uleiul asta de la ei, ce-i drept, mult mai gros fata de ce cumparasem eu si am pus pe fata. Acum urmeaza sa vad rezultatele. In cartea masinii scrie ca peste 10 grd.C temperatura exterioara se foloseste SAE 90 si sub 10 grd. C se foloseste SAE 80W. Asta inseamna ca la toamna sa-l schimb??
                        Referitor la diferentialul spate, eu i-am spus mecanicului ca asa scrie in specificatia producatorului de ulei. Raspunsul lui a fost oarecum convingator, in sensul ca e o recomandare generala si ca ei nu stiu fiecare masina cu ce tip de diferential este echipata. Stie cineva daca sunt diferite aceste diferentiale spate? Pot fi cu alunecare limitata sau fara? La Motul era si alt ulei, Gear 300 LS (Limited Slip) dar nu am cumparat deoarece nu mi-l recomanda.
                        Drumuri bune!

Comentariu

http://www.valvolineeurope.com/engli...ricant_advisor

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/w...oil_guide.html

Bafta .

Comentariu

Postat în original de Dragos63 Vezi post
                            Astazi, 03.07.2012 am schimbat uleiul....la Pajero.
                            Motor 3.2 DID - Motul 6100 Synergie+(plus), cu filtru ulei Nipparts, au intrat cca. 9 litri
                            Diferential fata - Motul Motylgear 75W-90
                            Cutie transfer - Motul Gear 300 75W-90
                            Duferentialul spate l-am lasat la urma pentru ca:
                            - conform specificatie Motul trebuia sa pun la fel ca la diferentialul fata, drept pentru care am si cumparat 3 litri. La service Mitsubishi (Tiriac Auto) un mecanic mi-a spus ca nu e ok, pentru ca dupa ce a analizat el diferentialul spate a zis ca e cu alunecare limitata si ce am cumparat eu nu este bun. Mi-a pus de la el un ulei Mitsubishi (era o cuite metalica cu insemnul Mitsubishi si pe care mai scria mare SAE 90). Deci, am pus uleiul asta de la ei, ce-i drept, mult mai gros fata de ce cumparasem eu si am pus pe fata. Acum urmeaza sa vad rezultatele. In cartea masinii scrie ca peste 10 grd.C temperatura exterioara se foloseste SAE 90 si sub 10 grd. C se foloseste SAE 80W. Asta inseamna ca la toamna sa-l schimb??
                            Referitor la diferentialul spate, eu i-am spus mecanicului ca asa scrie in specificatia producatorului de ulei. Raspunsul lui a fost oarecum convingator, in sensul ca e o recomandare generala si ca ei nu stiu fiecare masina cu ce tip de diferential este echipata. Stie cineva daca sunt diferite aceste diferentiale spate? Pot fi cu alunecare limitata sau fara? La Motul era si alt ulei, Gear 300 LS (Limited Slip) dar nu am cumparat deoarece nu mi-l recomanda.
                            Drumuri bune!
                            Azi, 27.09.2012 am schimbat si uleiul la CV automata. Motul Multi ATF, 16 litri inclusiv cu spalare.

Comentariu

Da , filtru , filtru , ai uitat de el , sau odata cu spalarea' de care zici crezi ca sa spalat si el ?, la fiecare 60000 km trebuie si filtrul schimbat , uleiul recomandat de Mitsubishi parca era Dia Quin III sau cam asa ceva . Cum anume ai facut spalarea de care zici ? de curiozitate doar .

...mecanicu' de la Mitsubishi nu a facut decat sa-si vanda si el uleiul , ce a pus e ok , dar si ce aveai tu era ca si specificatie ok , diferentialul fata cu cel spate primesc aceeeelas ulei . Poti pune si 75W-140 LS spate chiar daca , asa cum cred , nu ai diferential cu alunecare , LSD .

Numai bine
                              Marian
                              Ultima editare de Marianw8; 28.sep.2012, 08:44.

Comentariu

Procesare...
                              X