Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ambreiaj Pajero

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ambreiaj Pajero

Am intampinat azi 05.07.2012 o problema si sper sa ma ajute cineva cu informatii. Alaltaieri, 03.07.2012 am fost la service si am schimbat uleiul la motor, diferentiale fata+spate si cutia de transfer. Vezi la topicul http://forum.club4x4.ro/showthread.p...omat-!-!/page2 .
    Ieri pe 4 iulie, am mers cca. o ora prin Bucuresti, iar astazi nu am circulat. Spre seara a trebuit sa o mut in parcare si aici e problema mea. In masina era un puternic miros de ambreiaj. Cutia este automata. E posibil sa se duca ambreiajul??? Sa fie oare o problema datorita uleiurilor??? La cutia de viteza nu am schimbat uleiul, sa fie din aceasta cauza???
    Multumesc !
    Ultima editare de Astral; 05.iul.2012, 20:49.

Re: Ambreiaj Pajero

Mirosul l-ai gasit in masina sau a aparut cand ai mutat-o? Esti sigur ca nu putea intra de afara de la altcineva? Eu am prajit o data viteza 1 la o automata, dar nu-mi aduc aminte sa fi simtit miros de ambreiaj... Poate era miros de ferodou de frana ce ai simtit tu. Masina merge, schimba bine vitezele?
    sigpic

Comentariu

buna seara, mirosul era in masina inainte sa o mut in parcare. Au trecut cateva zile de atunci, vad ca totul e ok. E adevarat, am mers foarte putin cu masina de atunci, cred ca 20 km, dar nu pare nimic in neregula. Chiar ca acum nu-mi dau seama de la ce ar putea fi. Am sa urmaresc iar dupa un drum mai lung. De schimbat, schimba foarte bine cutia de viteze, nu am probleme, cel putin pana acum.

Comentariu

Daca tot schimbi uleiuri de ce nu faci asta si la cutie , filtru + ulei orig. Mtsubishi si stai linistit , majoritatea aveti aceasi lozinca " nu am probleme , schimba bine , deocamdata " , pai asteptati sa schimbe prost sau care e tactica ' :) .

numai bine
        Marian
        ...magaru' moare de drum lung si prostu' de grija altuia.

Comentariu

Salut, multumesc pentru sfat dar raspunsul este simplu. Nu am avut bani sa mai schimb filtrul si uleiul la cutie. O voi face pana la toamna, oricum nu folosesc masina zilnic. Daca face 100 km pe saptamana, e mult. Si de schimbat, schimb la timp tot ce trebuie schimbat. Am schimbat eu si lichidul de frana, fac asta pentru orice masina care o am, o data la doi ani. Subiectul care l-am lansat era cu totul altul, era vorba despre un miros ca de ambreiaj. Nu stiu ce a fost, pentru ca de atunci nu a mai aparut. Putea sa fie si de la alte masini, mai trec camioane pe aici pe strada, se mai construieste inca. Eu tin foarte mult la masini, poate cateodata sunt prea perfectionist si nu e bine, avand in vedere ca e vorba de cheltuiala, deh, stii cum este, mai avem totusi si casa si copii....

Numai bine!

Comentariu

Cum a ramas cu ambreiajul ? cati km ai cu masina ? sunt interesat sa vad pe la cati km incep sa oboseasca ambreaiajele la masinile astea avand in vedere totusi ca factorul uman este partial exclus fiind automata ,cu exceptie fac acele momente cand ai in dreapta la semafor un Q7 sau x6 sau vreun SUV/jeep care te instiga la ...... :) si daca s-a interesat cineva de costurile aferente schimbarii kitului de ambreiaj .

Comentariu

Postat în original de moza victor Vezi post
              Cum a ramas cu ambreiajul ? cati km ai cu masina ? sunt interesat sa vad pe la cati km incep sa oboseasca ambreaiajele la masinile astea avand in vedere totusi ca factorul uman este partial exclus fiind automata ,cu exceptie fac acele momente cand ai in dreapta la semafor un Q7 sau x6 sau vreun SUV/jeep care te instiga la ...... :) si daca s-a interesat cineva de costurile aferente schimbarii kitului de ambreiaj .
              Salut, in niciun fel, nu au fost probleme. Nu stiu ce s-a intamplat atunci cu acel miros, putea fi de afara. Intre timp am schimbat si uleiul la cutie, totul e ok acum. Masina are aprox 135 mii de km. Nu am idee la cat ar putea sa pice ambreiajul, depinde mult de cata "forja" primeste. Cat despre cei din stanga sau dreapta la semafor, nu ma las instigat cand sunt cu masina asta. Am alta.......cu care ii instig eu pe altii

Comentariu

Procesare...
              X