Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Senzor lumini Pajero 2007.

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Senzor lumini Pajero 2007.

De curand am intrat in posesia unui Pajero scurt 3.2 DID din 2007 (cel putin conform numarului de identificare, caci in carte figureaza cu 2008). Am un martor aprins in bord de reglare al farului in functie de incarcatura masinii, iar la service mi-au spus ca senzorul ar trebui schimbat (1800 RON).
    Cum nu reprezinta o prioritate, am decis sa-l ignor, insa in weekend am apucat sa ma uit sub ea si am descoperit ca senzorul electronic este OK, ce lipseste este un simplu "L" metalic care ar face legatura cu bascula, si care este rupt. Daca-l inlocuiesc cu unul "artizanal" voi rezolva problema, sau nu?
    Are cineva o poza cu el original, sau poate unul din dezmembrari? :D
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Re: Senzor lumini Pajero 2007.

In primul rand bine ai venit!
    In al doilea, nu cred ca senzor de lumini se numeste, eu stiu ca senzorul de lumini e cel de pe parbriz, din spatele oglinzii retrovizoare, cel care iti aprinde luminile automat cand se face intuneric. Despre ce vorbesti tu este cred un senzor care vede pozitia farului pe inaltime, si care da comanda la motoras sa regleze farul, motorul se invarte dar senzorul nu transmite nici o modificare de pozitie si de aceea ai becul aprins in bord. Sper ca am inteles bine si m-am facut inteles in acelasi timp.
    Acel "L" de metal de care zici ca e rupt nu se regaseste si la farul celalalt? Daca da, le demontezi pe amandoua si iti faci unul artizanal dupa modelul celui bun si nu are de ce sa nu mearga. Pune o poza sa pricepem si noi mai bine despre ce e vorba.
    Si fa un topic daca iti face placere in care sa ne prezinti si noua masina ta.
    Bafta!
    sigpic

Comentariu

Postat în original de Tavi D. Vezi post
      In primul rand bine ai venit!
      In al doilea, nu cred ca senzor de lumini se numeste, eu stiu ca senzorul de lumini e cel de pe parbriz, din spatele oglinzii retrovizoare, cel care iti aprinde luminile automat cand se face intuneric. Despre ce vorbesti tu este cred un senzor care vede pozitia farului pe inaltime, si care da comanda la motoras sa regleze farul, motorul se invarte dar senzorul nu transmite nici o modificare de pozitie si de aceea ai becul aprins in bord. Sper ca am inteles bine si m-am facut inteles in acelasi timp.
      Acel "L" de metal de care zici ca e rupt nu se regaseste si la farul celalalt? Daca da, le demontezi pe amandoua si iti faci unul artizanal dupa modelul celui bun si nu are de ce sa nu mearga. Pune o poza sa pricepem si noi mai bine despre ce e vorba.
      Si fa un topic daca iti face placere in care sa ne prezinti si noua masina ta.
      Bafta!
      Salut si multumesc de raspuns.
      Ai dreptate, denumirea corecta ar fi " senzor de reglare pe inaltime a farurilor in functie de greutatea masinii", si este unul singur.
      Cat despre topic, am sa-l deschid, dar dupa ce-i fac cateva poze. Imi place tare "bondarul" si ma gandesc sincer sa mai achizitionez una de "tavaleala".

Comentariu

Se pare ca nu e un singur "L", caci dupa cateva ore de cautari pe net, in care am reusit sa dau de manualul de service, am aflat cum arata piesa (eu nu mai am pe masina decat bratul inferior si o parte din bratul superior, se vede in poza, deci doar incercam sa ghicesc forma ei). Totusi, 1800 RON pentru bratul ala, este cam mult. O sa-i intreb din nou pe cei de la service daca se poate gasi separat. Sau poate-mi "divulgati" si mie cateva magazine de afara, mai "prietenoase" cu buzunarul clientului.
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Piesa lipsa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,7 KB 
ID:	907537
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG00756-20121125-1342.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	160,0 KB 
ID:	907536

Comentariu

E posibil sa o gasesti in alta tara mai ieftin, din experienta proprie chiar mai ieftin cu 20-30%, dar tot mi se pare mult, eu zic ca cel mai bine ar fi sa cauti la dezmembrari. E V80 al tau, asa-i? Te-ai intrebat de ce e rupta? Ca din cauza ruginii asa repede e exclus, mai degraba a fost lovita, chiar si usor, e destul ca sa se rupa acea piesa. Cauta cu incredere la dez.ro, sunt masini ca a ta destul de multe.
          sigpic

Comentariu

Postat în original de Tavi D. Vezi post
            E posibil sa o gasesti in alta tara mai ieftin, din experienta proprie chiar mai ieftin cu 20-30%, dar tot mi se pare mult, eu zic ca cel mai bine ar fi sa cauti la dezmembrari. E V80 al tau, asa-i? Te-ai intrebat de ce e rupta? Ca din cauza ruginii asa repede e exclus, mai degraba a fost lovita, chiar si usor, e destul ca sa se rupa acea piesa. Cauta cu incredere la dez.ro, sunt masini ca a ta destul de multe.
            O sa caut si la demembrari, si o sa mai pun o intrebare la service, sa vedem daca au inteles clar ce-mi trebuie. Raspunsul lor a fost ca piesa este "foarte expusa" si este o problema comuna modelului (cu toate ca nu vad topic-uri deschise pe internet care sa trateze subiectul). Nu pare lovita pe spate sau dedesubt...dar cine stie? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Comentariu

Problema rezolvata cu ajutorul dezmembrarilor. La 400 RON am gasit si partea electronica si cea mecanica.
              Fișiere atașate

Comentariu

Perfect!
                sigpic

Comentariu

Salut, @ICE- da-mi si mie, te rog, sursa manualului de service.
                  Daihatsu Rocky 2.8td since '85
                  Mitsu Pajero 3.2did since '08

Comentariu

Postat în original de fyn11 Vezi post
                    Salut, @ICE- da-mi si mie, te rog, sursa manualului de service.
                    Pe aici am gasit-o...http://www.mitsubishi4x4galloper.org...php?topic=70.0

Comentariu

Postat în original de Ice9 Vezi post
                      Nu prea ma descurc (am si eu nevoie de manualul pentru V80 din 2007). Cum ai intrat?
                      Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Comentariu

Postat în original de stanley Vezi post
                        Nu prea ma descurc (am si eu nevoie de manualul pentru V80 din 2007). Cum ai intrat?
                        Asta-i link-ul - http://dfiles.eu/files/19xl8m5gw - selectezi "regular download". Succes!

Comentariu

Problema pentru care a fost deschis topicul de fata s-a rezolvat, deci discutia se poate inchide.
                          sigpic

Comentariu

Procesare...
                          X